Yazılım Mühendisliği Maaşı 2022 – Yurtdışı Yazılım Mühendisi Maaşları

Yazılım mühendisliği maaşı 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Yazılım mühendisliği ne iş yapar ve Türkiye’de yazılım mühendisliği işte detaylar.

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte yazılım mühendisliğine ihtiyaç duyulmuştur. Bilgisayar mühendisliği olsa da yazılım mühendisliğine ihtiyaç olmaktadır. Artık günümüzde dijital hayata geçişin hızlanması önemli sonuçlar ortaya çıkartmıştır. Önemli sonuçlardan bir tanesi ise yazılım mühendisliğidir. Yazılım mühendisliği bölümünü okuduktan sonra mesleğinizi elinize aldığınızda ne kadar maaş alacağını merak eden insanlar vardır. Sizler için en güncel yazılım mühendisliği maaşlarını derledik.

  • 2022 yılında yazılım mühendisliğinin maaşları bazı sebeplerden dolayı değişiklik göstermektedir. Yeni mezun olan bir kişi özel sektöre 4250 TL ile işe başlamaktadır. Tabi ki tecrübe ve deneyimlerle bu maaşlar artmaktadır. En tecrübeli yazılım mühendisinin alacağı maksimum maaş 20.000 TL olmaktadır. Ortalama olarak 7000 ile 13.000 TL arasında maaşlar değişiklik gösterir.
  • 2022 yılında devlette çalışan yazılım mühendisinin alacağı maaş ise 11.000 TL almaktadır.

Trafik Polisi Nasıl Olunur Maaşı

Yazılım Mühendisliği Ne İş Yapar

Yazılım mühendisliğini seçmek isteyen öğrenciler mezun olduktan sonra ne iş yapacaklarını merak etmektedirler. Yazılım mühendisliğinin kullanım alanı oldukça fazladır. Bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı her yerde yazılım mühendisliğine ihtiyaç vardır. Bankacılık sistemlerinde, otomotiv ve telekomünikasyon sistemleri başta olmak üzere teknolojinin olduğu her yerde iş yapmaktadır. Yazılım mühendisi uygulamaları yazan ve geliştiren kısımlarda çalışır. Yazılım mühendisleri sistemlerde çıkan kod hatalarını bulmaya ve sorunu halletme kısmında yer almaktadırlar.

Yazılım mühendisinin temel görevlerden birisi ise müşterilerin isteklerine göre yazılım analizi yaparak tasarım oluşturur. Program dillerini kullanarak programları test eder ve eksik kısımları geliştirmeye çalışır. Yazılım mühendisliğinin tek olumsuz tarafı ise gelişen teknoloji de sürekli yeni kodlamalar ortaya çıkmaktadır. Yazılım mühendisi olduysanız sürekli gelişmeleri takip ederek kendinizi geliştirmeniz gerekir. Sabit bir yerde durmanız sizleri hataya sürüklemektedir.

Türkiye’de Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisliği son zamanlarda ortaya çıkan ve bilgisayar mühendisliğinin alt dalı olarak bilinmektedir. Yazılım mühendisliği aslında oldukça zor ve stresli bir meslektir. Sistemin hatasını bularak geliştirmeniz gerekmektedir. Yazılım mühendisliği ülkemizde oldukça ihtiyaç duyulan mesleklerden biridir. Fakat bu kadar ihtiyaç olmasına rağmen iş bulma konusunda sorun yaşanmaktadır. Yazılım mühendisliğini okuduysanız kendinizi çok iyi geliştirmeniz gerekir. Ülkemizde iş bulmanız için kod dillerinin hepsini ve çok iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. İngilizce seviyenizi geliştirin. Yazılım mühendisliğinde İngilizce oldukça önemli bir kriterdir. Kendinizi geliştirdikten sonra ilk deneyim yeriniz kötü olsa da sonralarda kendinizi geliştirerek çok iyi yerlere gelebilirsiniz.

Amerika Yazılım Mühendisliği Maaşları
Amerika Yazılım Mühendisliği Maaşları

Amerika Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendisliğine son zamanlarda ilgi artmıştır. Yazılım mühendisliğinde hem özel hem de devlet kurumlarında görev alabilirsiniz. Fikir üretme ve beceri işi olan yazılım mühendisliği aslında çok zor bir iştir. Bilgisayarın olduğu her alanda yazılım mühendisinin işi vardır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık bilgisayarın kullanılmadığı alan neredeyse yoktur. Her yerde kolayca iş bulabilirsiniz. Ülkemizdeki yazılım mühendisliğinin maaşlarını biliyoruz. Peki yurtdışında özellikle Amerika’da yazılım mühendisliğinin maaşı ne kadardır? Gelin birlikte bakalım.

  • Amerika’da yazılım mühendisliğinin aylık maaşı 8.000 dolar olmaktadır. Türkiye piyasasıyla kıyasladığınız zaman aylık maaş 111.000 TL olmaktadır.

Mit Yazılım Mühendisliği Maaş

Yazılım mühendisliğinin alanı oldukça geniştir. Siber güvenlik alanın da yazılım mühendisliğine ihtiyaç vardır. Kendinizi geliştirdiğiniz ve gösterdiğiniz sürece istediğiniz yer de iş bulma imkanınız vardır. MİT gizli bir teşkilattır. Yabancı ülkeler arasında bilgi toplayan, devlet adamlarının faaliyetlerini takip eden teşkilatlardan birisidir. Ülkemizde MİT’e girmek o kadar kolay olmamaktadır. Devletin gizli meselelerini görecek ve sistemi yönetecek kişiler özenle seçilmektedir. Mit’e yazılım mühendisliği olarak işe başlayacak bir kişi staj haricinde 2 yıl çalışması gerekmektedir. Bu kişilerin başvuruları daha önce değerlendirilir.

  • Mit’te çalışan yazılım mühendisliğin maaşları bilinmemektedir. Gizli bir kurum olduğu için maaşların bilgisi paylaşılmamaktadır.

Netflix Yazılım Mühendisi Maaşı

Yazılım mühendisi bilgisayar ve teknolojinin olduğu her yerde çalışmaktadır. Film, dizi ve yarışmaları izleyebileceğimiz Netfilx platformu vardır. Netflix içerisinde sınırsız derece de içerik bulunmaktadır. Netflix uygulamasında birçok hata ve sıkıntı ortaya çıkmaktadır. Netflix uygulamasında ortaya çıkan hataların giderilmesi ve bu uygulamanın geliştirilmesinde yazılım mühendisliği görev almaktadır. Netflix platformunu geliştirmek ve eksiklerini gidermek için yazılım mühendislerine ihtiyaç olmaktadır. Peki Netflix’te çalışan yazılım mühendisi ne kadar maaş kazanmaktadır. Gelin birlikte bakalım.

  • Netflix platformunda çalışan yazılım mühendislerinin maaşı bilinmese de yüksek bir maaş aldıkları söylenmektedir. Ortalama olarak çalışan bir kişinin maaşı 10.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Okul Müdürü Maaşı

Matematik Öğretmeni Maaşı

Beyin Cerrahı Maaşı

Aile Hekimi Maaşı

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu