Youtube shorts para kazandırır mı, nasıl kazandırır gibi sorular son dönemde sıkça araştırılıyor. Youtube shorts için alınan yeni karar TikTok platformuna rakip mi olacak sorularını da beraberinde getirdi.

Çünkü Youtube shorts da tıpkı TikTok gibi içerik üreticilerine para kazandırma sistemi sunmak için kolları sıvadı. Bu yeni düzenlemenin akabinde Youtube içerik üreticileri Youtube shorts videolarının içerisine reklam yerleştirerek para kazanabilecek. İlgili düzenlemenin 2023 yılında hayata geçirileceği Youtube tarafından resmi olarak açıklandı.

Youtube Shorts Para Kazanma

YouTube Shorts Para Kazanma

YouTube Shorts para kazanma yılında resmi olarak açıklandı. YouTube yaptığı açıklamada YouTube Shorts içerik üreticileri için iki farklı para kazanma seçeneğini duyurdu;

  • Reklam göstererek para kazanma (reklam gelirlerinin %45’i içerik üreticileri ile paylaşılacak.)
  • Super Thansk ile para kazanma (yatay videolara gelecek olan para kazanma stratejisi, izleyicilerin bağış yapması şeklinde düzenlenecek.)

Bunun için yapılması gereken tek şey tamamen özgün içerikler üretilmesidir. Ayrıca Youtube’nin standart para kazanma şartlarının tamamı Youtube Shorts için de geçerli olacak.

Youtube Shorts Para Kazanma

Youtube Shorts Para Kazandırır Mı?

Youtube Shorts para kazandırır mı sorusuna direk evet diye yanıt verebiliriz. Youtube Shorts bildiğiniz üzere dikey, kısa videolardır. Bu videolarla para kazanmanız için 2023 yılında start verilecek. İçerikleri özgün olan içerik üreticileri reklam ve bağı şeklinde para kazanabilecek.

Bu kazanç miktarının %45’i içerik üreticilerine verilecek. Kalan %55’lik kar oranı ise direk Youtube’ye kalacak. Youtube bu kazandı Youtube Mp3 ve normal müzik videolarının telifleri için kullanacak.

Youtube Shorts Para Kazanma

YouTube Shorts Para Kazanma Şartları

YouTube Shorts para kazanma şartları da yine çok merak edilenler arasında yer alıyor. Youtube’nin yatay standart videolardan para kazanma konusunda şartlarını herkes biliyor. Benzer şartların YouTube Shorts para kazanma için revize edilen güncel hali ise şu şekildedir;

  • 2023 yılı itibariyle Son 90 gün içerinde 1000 aboneyi aşmak
  • 2023 yılı itibariyle Youtube Shorts kısa videoların izlenmesi sayısının 10 milyonu geçmesi

Youtube iş ortağı programına katılmanız için açıklanan yeni şartlar yukarıdaki gibidir. Bu şartları taşıyan tüm YouTube Shorts içerik üreticileri para kazanmak için başvuruda bulunabilecek.

Youtube Shorts Para Kazanma

Youtube Shorts Kaç İzlenmeye Para Veriyor?

Youtube Shorts kaç izlenmeye para veriyor sorusuna da cevap geldi. Eğer Youtube Shorts üzerinden 2023 yılında para kazanmak istiyorsanız ürettiğiniz kısa videoların en az 10 milyon izlenmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra 2023 yılından itibaren 90 gün içerisinde 1000 aboneyi de geçmeniz gerekiyor.

Youtube Shorts Para Kazanma

YouTube Shorts Para Kazanma Aktif Etme

YouTube Shorts para kazanma aktif etme işlemlerine 2023 yılı itibariyle başlanabilecek. Bunun için izlenmesi gereken ilk adım şartları yerine getirmektir. Hemen akabinde ise Youtube iş ortağı programına katılım sağlamak üzere başvuru yapmaktır. Yani Youtube silme, basmakalıp ve değer görmeyen Shorts videoları için ödeme sağlamayacak.

Youtube Shorts Para Kazanma

Youtube Shorts 1000 İzlenme Kaç Para

Youtube Shorts 1000 izlenme kaç para sorusunun yanıtını 0 şeklinde verebiliriz. Çünkü Youtube Shorts videolarının para kazandırması için en az 10 Milyon izlenmeye ulaşılması gerektiğini duyurdu. Yani kısa videolarınızın viral olması para kazanmanızı sağlayacak. Açıklanan bu haber sonucunda pek çok kişinin Youtuber olma adımları için kolları sıvayacağını söylemek de yanlış olmayacaktır.

YouTube Shorts Telif var mı?

YouTube Shorts videolarında istediğiniz her müziği kullanamıyorsunuz. Çünkü sadece telif hakkı aranmayan müziklerin kullanımına izin veriliyor. Eğer telif hakkına sahip bir müzik kullanırsanız hesabınız doğrudan riske girecektir.

YouTube Shorts nasıl daha fazla izlenir?

YouTube Shorts videolarınızın daha fazla izlenmesini istiyorsanız oynatma listeleri oluşturabilirsiniz. Böylece izleyiciler hazırladığınız videoları ardı ardına izleyerek sizin hesabınızda daha fazla zaman geçirecektir.

Google Adsense ile Para Kazanma

Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır? – Ne Kadar Kazanılıyor?

Bayanlar İçin Kolay Para Kazanma Yolları