12 Bin İhlas Hatmi Nasıl Başlanır?

12 Bin İhlas Hatmi Nasıl Başlanır ve 12000 İhlas Okumanın Fazileti hakkında bilgilendiriyoruz. İhlas Hatmi Nasıl Yapılır Diyanet işte detayları.

12 bin ihlas hatmi nasıl başlanır sorusu, ramazan aynın gelmesi ile birlikte pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biridir. Toplamda 4 ayetten meydana gelen İhlas suresi, İslamiyet’in Mekke safhasında inmiş olan ayetlerden biridir. Peygamber efendimize (SAV) ihlas suresi ile ilgili olarak pek çok soru yöneltilmiş, kendisi de İhlas suresinin zikredilmesinin faziletine ilişkin pek çok hadiste bulunmuştur.

12000 İhlas Okumanın Fazileti

12000 İhlas Suresi okumanın fazileti hakkında bilgi sahibi olmadan önce  ayetle ile ilgili bilgi sahibi olmakta fayda olacaktır. İhlas kelime anlamı dini gereklilikleri icra ederken, samimi olmak ve gönülden bağlılık anlamına gelmektedir. İniş sırası yirmi iki olan İhlas Suresi’nin mushaftaki sıralaması on ikidir.

İhlas suresinin 12000 kez okunmasının pek çok fazileti olacağı din alimlerince söylenmiştir. İhlas suresi bir gün içerisinde,

  • 20 kez okuyan şehit sevabı kazanır
  • 30 kez okuyan Hz. Muhammed’e (SAV) ‘e komşu olur.
  • 50 kez okuyan 50 yıllık günahını affettirir.
  • 100 kez okuyana 100 yıl boyunca ibadet etmiş gibi sevap yazılır.
  • 200 kez okuyan 100 köleyi özgür bırakmış gibi kabul edilir.
  • 400 kez okuyan 133 hatip indirmişçesine sevap kazanır.
  • Bir gün bile aksatmadan 1000 kez okuyan cehennemden kurtulur.

Her kim ömrünün sona dek her gün 12.000 Allah onu bağışlar ve mezarda bedeninin çürümesine izin vermez.

Yüz Bin İhlas Okumanın Fazileti

Yüz bin ihlas okumanın fazileti ise çok büyüktür. Her kim ki İhlas suresini ömrü boyunca hiçbir şekilde aksatmadan 100.000 kez okursa, yüce Rabb’ın azat ettiği kullarından olur. Göklerdeki tüm melekler buna şahitlik ederler. Ahiretini cennet ile taçlandırır ve Allah’ın sevgili bir kulu olur. Yüce Allah’ın izni ile darı sona erer, fakirliği bolluk olur, şeytandan korunur.

İhlas Hatmi Nasıl Yapılır Diyanet

İhlas Hatmi Nasıl Yapılır Diyanet konusunda ramazan ayı ile birlikte çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Kur’an-ı Kerim’in bütünüyle okunmasına hatim etmek denir.  Halkın genel inanışına göre Kur’an okumayı bilmeyen kimseler için 3 kez İhlas suresinin okunması bir kez hatim etmek anlamı taşımaktadır. Bu söylem İslam alimlerince İhlas suresinin faziletini ifade etmek amacıyla söylemiştir.

googlehaberler