3 Aylar 2023 Ne Zaman: 2023 Dini Günler Ramazan Başlangıcı

3 Aylar 2023 Ne Zaman detaylı bilgilendiriyoruz. 2023 Dini Günler Ramazan Başlangıcı ve Ramazan Bayramı ne zaman işte detayları.

3 aylar ne zaman 2023 dini takviminde merak edilen tarihlerin arasında bulunmaktadır. Üç aylar, ay takviminde Recep, Şaban ve Ramazan aylarının toplu ismidir.

Özel Dini GünlerTarihleri
Üç Aylar Başlangıcı23 Ocak Pazartesi
Regaib Kandili26 Ocak Perşembe
Miraç Kandili17 Şubat Cuma
Berat Kandili6 Mart Pazartesi
Ramazan (Oruç) Başlangıcı23 Mart Perşembe
Kadir Gecesi17 Nisan Pazartesi
Ramazan Bayramı Arefe Günü20 Nisan Perşembe
Ramazan Bayramı21, 22 ve 23 Nisan
Kurban Bayramı Arefe Günü27 Haziran Salı
Kurban Bayramı28, 29, 30 Haziran
Hicri Yılbaşı19 Temmuz Çarşamba
Aşure Günü28 Temmuz Cuma
Mevlid Kandili26 Eylül Salı

Oruç Ne Zaman Başlıyor 2023

Oruç, İslami bir terimdir. Dini bir yükümlülük olan oruç ay da oruç tutmak eylemi, Müslümanların tan yeri ağarmasından güneşin batışına kadar herhangi bir şekilde beslenmemesidir. Her ay Ramazan ayında İslam dinine inanç duyan Müslümanlar uzun saatler aralığında herhangi bir yemek yemez ya da su içmez.

Bu aylarda yemek sadece iftar vaktinden sahur vaktinin tamamlanmasına kadar yenir. Nefsi köreltmek, açların halini anlayarak, kötü halde olanlar ile empati kurmak amacı ile tutulan oruç, insanların kendinden başkasını da düşünmesini amaçlar.

Ramazan ayında oruç tutmak kadar, kötü konuşmamak, küfür etmemek, saygılı ve sevgili olmak, aç olana yardım etmek ve kalp kırmamak da önemlidir. Müslümanlar için en önemli ibadetlerin arasında yer alan oruç sayesinde empati yeteneği gelişir. Bunun yanı sıra bu ay boyunca durumu müsait olanlar, yardıma muhtaç olanlara el uzatır.

3 aylar 2023 ne zaman: 2023 dini günler ramazan başlangıcı
Oruç ne zaman başlıyor

Ramazan doğrultusunda tutulan oruç esnasında cinsel birliktelik yaşamak da yasaktır. Müslümanların sadece bu dünya için yaşamadıkların anlamalarını sağlayan bu ibadet, her yıl Ramazan ayı ile birlikte başlar ve Ramazan ayı son bulana kadar devam eder. Ramazan ayının son bulması ve oruç ibadetinin tamamlanması ile birlikte bayram gelir. Ramazan ya da şeker bayramı olarak adlandırılan bu bayram, dini bir bayramdır.

Oruç tutmanın sağlığa faydaları vardır. Bunun yanı sıra sevap olması sebebi ile de Müslümanlar ibadetlerini yerine getirmektedir. Çeşitli durumlar Ramazan ayında oruç tutmaya engel olmaktadır. Oruç tutulmayan günler için belirlenen miktar para, Ramazan ayının sona ermesi ile ihtiyaç sahiplerine verilmelidir.

  • Oruç ne zaman başlıyor 2023 yılı için en sık sorulan sorulardan biri olmuştur. 2023 yılında Müslümanların tutacağı ilk oruç 23 Mart 2023’e denk gelmektedir.

2023 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

21, 22, 23 Nisan 2023 tarihinde Ramazan bayramının ilk günü başlamaktadır.

2023 Ramazan Ne Zaman Bitiyor?

23 Mart 2023’de başlayacak olan Ramazan, 22 Nisan 2023’de sona erecektir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr