505 Sevgili, kötü davranışlarına karşın vazgeçilemeyen sevgiliye söylenen 505 (five oh five) İngilizce kullanılan bir kalıp haline gelmiştir. Sevgililer arasında çok telaffuz edilen 505 diğer bir deyişle insanı hem hayatta tutan hem de öldüren ifadeleri için de kullanılıyor.

Örneğin, bir kişi, sevgilisi tarafından sürekli aldatılıyorsa, onu “505 gibisin” diye tanımlayabilir. Bu, sevgilinin, onu ne kadar çok üzse de ondan vazgeçemediğini ifade eder.

İngilizce bir şarkının içerisinde geçen sözlerden doğduğunu söylemek mümkün. Arctic Monkeys’in şarkısı olan 505 ve Alex Turner’in sevgilisi için yazdığı 505 rakamları da aynı anlamlara sahip. Bir kişinin varlığı sevindirirken yokluğu da doğal olarak üzer. Sevgilisinden vazgeçemeyen kişilerin ifadesinde kullandığı bir kalıptır 505.

505 Metaforu

Alex Turner’in Londra’da aşk yaşadığı sevgilisiyle birlikte kaldığı otel odasının numarası 505’tir. Buradan doğan metaforun geçmişi 2007 li yıllara kadar gidiyor. Favourite Worst Nightmare albümünde yer alan 505 isimli şarkı bu anlamda metafora dönüştü.

505 Ne Demek

Five Oh Five Ne Demek?

Alex Turner’in yıllar sonra eski kız arkadaşı için yazmış olduğu şarkının Londra’da bir otel odasının numarası olası 505 rakamlarından oluşur. İngilizce söylemi olan Five Oh Five biten aşkın acısını dile getiren bir dizeler topluluğu.

505 Melek Sayısı

505 sayısının farklı kültürlerde değişik anlamlar taşıdığını söylersek yanılmayız. Türkiye’de GSM operatörünün numarası olarak çıkan bu terim bazı ülkelerde özgürlük, kendini ifade, iyimser ve evrenin sonsuz doğası olarak görülmektedir. Türk kültürüne uzak olsa da karşımıza çıkan 505 melek sayısı aniden karşınıza çıkınca üzerinde düşündüren rakamlar topluluğudur.

505 ne anlama gelir?

505, İngilizcede “five oh five” olarak okunur ve “kötü davrandığı halde vazgeçilemeyen sevgili” anlamına gelir. Bu terim, genellikle bir sevgili tarafından diğerine söylenir ve bu sevgilinin, sevgilisine ne kadar çok zarar verse de ondan vazgeçemediğini ifade eder.

505 gibisin ne demek?

“505 gibisin” ifadesi, bir kişiyi, kötü davrandığı halde vazgeçilemeyen birine benzetmek için kullanılır. Bu ifade, genellikle sevgililer arasında kullanılır. Ancak, arkadaşlar veya aile üyeleri arasında da kullanılabilir.

505 Ne Demek Instagram

Metafor olması şarkının sözlerini de önemli kılıyor. Herkes bu şarkıyı da merak etmiyor değil. Bu çerçevede “Bakın, ben aşık olduğumda nasıl muhteşem bir şeye dönüşüyorum” diye eski sevgilisine mesajlar gönderen Alex Turner’in metaforundan yola çıktı 505. Bu anlamda instagram kullanıcıları takipçilerinin özellikle sevgilisinin ilgisini çekmek için Eeee 505 videoları paylaşıyor. Sosyal medyada görünen eee kelimeleri de herkesin meraklandıran hususlardan oluyor.

1 Comment

  1. “505” sayısı, farklı bağlamlarda farklı anlamlar taşıyabilir. İşte bazı örnekler:

    – Alan kodu: Örneğin, ABD’de 505 alan kodu, New Mexico eyaletindeki Albuquerque ve Santa Fe gibi şehirlere atanmıştır.
    – İngilizce “area not found” (alan bulunamadı) ifadesinin bir gösterimi olabilir. İnternet tarayıcılarında, istenen web sayfasına ulaşılamadığında bu hata mesajı görülebilir.
    – Bir şarkı adı: “505” aynı zamanda İngiliz indie rock grubu Arctic Monkeys’ın “Favourite Worst Nightmare” albümünde yer alan bir şarkıdır.
    – Bazı durumlarda, özel olarak belirlenmiş bir nesne veya referans numarası olarak kullanılabilir.

Leave A Reply