Abdülhamid’in En Sevdiği Eşi? (13 Evlilik Yaptı)

Osmanlı tarihinin en çok merak edilen padişahlarından biri olan 2. Abdülhamid’in hakkında en çok merak edilenleri yazımızda ele aldık. Osmanlı Devleti’nin son güçlü padişahı olarak bilinmektedir. Abdülhamid hakkında en çok merak edilen konulardan birisi ise eşleridir. Birçok evlilik yapan Abdülhamid en sevdiği eşinin kim olduğu merak edilmektedir.

  • Abdülhamid 16 kadınla evlenmiştir. En sevdiği ve değer verdiği kadın ise Müşfika Kadınefendi’ydi. Sultan Abdülhamid’in Yıldız Sarayında bulundurduğu tek eşi olarak bilinmektedir. Abdülhamid’in bir kriz esnasında içmesi gereken ilaçların zehir olabileceği ihtimaline karşılık Müşfika Kadınefendi’nin bu ilaçları içmesi sevginin göstergesi olmuştur. Abdülhamid Müşfika ismini vermiştir.  Abdülhamid’in öldüğü zamana kadar beraber yaşamışlardır.

II Abdülhamid Eşi

2. Abdülhamid ülkemizde en çok merak edilen padişahlardan biridir. 2. Abdülhamid birçok evlilik yapmıştır. 2. Abdülhamid’in toplam da 16 kadınla beraber olmuştur. Bu kadınların hepsi Çerkes olması dikkat çekmekte. 8 kadınefendi, 5 ikbal ve 3 gözde olmak üzere birçok kadınla evlilik hayatı yaşamıştır. Kadınefendi, ikbal ve gözde isimlerinin anlamlarını bilmeyen için hepsi teker teker açıklayalım.

  • Osmanlı’da harem kavramının içerisinde birçok farklı terim bulunmaktadır. Kadınefendi demek padişahın çocuk sahibi olduğu kadınlara verilen isimdir. Padişah’ın ilk kadınına ise baş kadınefendi denmektedir. İkballer ise Padişah ile beraber yaşayan fakat çocuk sahibi olmayan kadınlara denmektedir. Gözde ise ikbal olmak için bir önceki adım olarak görülebilir. İkbal olmadan önce gözde olan cariyelerden seçim yapılırdı.

2. Abdülhamid’in kaç eşi var

İkinci Abdülhamid en çok konuşulan ve gündeme gelen padişahlardan birisidir. Tarihte yaptıklarıyla birçok konuda tartışmalara sebep oldu. Günümüzde merak edilen konulardan birisi ise Abdülhamid’in özel hayatıdır. 2. Abdülhamid’in kaç tane eşi olduğunu ve çocuklarını sizler için derledik.

  • 2. Abdülhamid’in toplam 16 tane kadınla beraber olmuştur. Bazı kaynaklara göre ise bu sayı 13’tür. 8 tane kadınefendisi bulunmaktadır. Abdülhamid’in bilinen 19 tane çocuğu vardır.

II. Abdülhamid eşi Bidar kadın

2. Abdülhamid’in dördüncü Kadınefendilerin den biri olan Bidar Kadınefendi hakkında bilinen tüm detayları sizler için derledik. Almanya ziyaretinde karşılaştıkları ve güzelliği ile dikkatleri üstüne çektiği söylenir. Bidar Kadınefendi Abdülhamid’in diğer eşleriyle tartışırmış. Nazikeda Başkadınefendi’nin ölmesi ve Nurefsun’un boşanması ile ikinci kadınefendiliğine geçiş yapmıştır. Abdülhamid sürgün edildiği sıralarda Erenköyde bulunan köşkünde oturmuştur. Abdülhamid’in ölümünden 40 gün öncesinde vefat etmiştir. Naime Sultan ve Şehzade Mehmed Abdülkadir Efendi olmak üzere 2 çocukları olmuştur.

Abdülhamid neden çok evlendi

Osmanlı padişahları en fazla dört kişi ile aynı anda evlenebilme haklarına sahiptirler. İslam hukukuna göre dört kadınla evlilik kurabileceği söylenirken dörtten fazla eşi olan Abdülhamid’in hakkında bazı soru işaretleri oluşmuştur. Abdülhamid’in neden bu kadar çok evlendiği konusunda net bir açıklama yoktur. Abdülhamid’in bu kadar çok kişiyle evlenmesinin problemlerini veraset davalarında ortaya çıkmıştır. Aynı anda dörtten fazla evlenmesinin netliği bilinmemektedir. Mahkemeye konu olan 9 kadınla nikah meselesinde karşımıza üç ihtimal çıkar.

  • Mahkemede kadınların gerçeği gizlediği ihtimali göz önünde tutulabilir. Ama o zamanlarda yapılan araştırmalara göre en düşük ihtimal olarak görülür.
  • Talak’ın gizlenmesi ve kadınların haberinin olmaması diğer bir ihtimal olarak görülebilir.
  • Nikah-ı tenezzühi uygulaması bir diğer ihtimallerden biridir. Hür olup olmadığı konusunda netliği bilinmeyen cariyeler için yapılan nikahlardan biridir.

Müşfika Sultan Kimdir

Müşfika Sultan, II. Abdülhamid’in dördüncü eşidir. Abdülhamid Han’ın en tanınmış ve saygın zevcelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Gerçek adı Ayşe’dir.

Müşfika Hanım, 1867 yılında Hopa’da dünyaya geldi. Babası, Abazâ asilzadelerinden Şehid Mahmud Bey’dir. Annesi Emine Hanım’dır.

Müşfika Hanım, 1882 yılında II. Abdülhamid ile evlendi. Bu evlilikten Ayşe Sultan ve Şehzade Mehmed Burhaneddin dünyaya geldi.

Müşfika Hanım, II. Abdülhamid’in tahttan indirilip Selanik’e sürgüne gönderilmesi esnasında da kocasını yalnız bırakmamış; devrik padişahın kaderini ve itibarını korumak için büyük çaba göstermiştir.

Müşfika Hanım, 1922 yılında İstanbul’da vefat etti. Mezarı, Eyüp Sultan Camii Haziresi’ndedir.

Müşfika Hanım, güzelliği, zekası ve edebiyata olan ilgisiyle tanınırdı. Ayrıca, hayırsever bir kişiliğe sahipti.

Müşfika Hanım’ın hayatı, 1972 yılında yayınlanan “Müşfika Sultan” adlı kitapta ele alınmıştır.

II Abdülhamid ailesi

Abdülhamid'in en sevdiği eşi

2. Abdülhamid birçok konuda gündeme gelen padişahlardan biridir. Osmanlı Devleti’nin en zor zamanlarında tahta çıkan 2. Abdülhamid devleti 33 yıl boyunca ayakta tutmaya çalışmaktadır. Osmanlı Devleti’nin 34. Padişahı olan Abdülhamid Sultan Abdülmecid’in oğludur. 2.Abülhamid’in ailesi ise merak konusu olmaktadır. 2.Abdülhamid ailesi hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Hadi başlayalım.

II Abdülhamid Çocuklar

2. Abdülhamid’in bilinen kaynaklara göre 17 tane çocuğu vardır. 8 tanesi erkek ve 9 tanesi kızdır. 2 tane çocuğu bebekken ölmüştür. 2.Abdülhamid’in çocuklarının isimlerini merak edenler için derledik.

Mehmet Selim, Ahmet Nuri, Mehmed Abdülkadir, Mehmed Burhaneddin, Abdürrahim Hayri, Ahmed Nureddin, Mehmet Bedrettin, Mehmet Abid olmak üzere 8 tane erkek evladı vardır.

Ulviye, Zekiye, Naime, Naile, Şadiye, Ayşe, Refia, Hatice, Aliye, Cemile, Samiye ve Saliha Sultan olmak üzere 9 tane kız evladı vardır.

II. Abdülhamid annesi

2. Abdülhamid’in annesinin ismi merak edilmektedir. 2. Abdülhamid annesinin ismi Tirimüjgan Kadınefendi olmaktadır. Tirimüjgan Kadınefendi Abdülhamid 10 yaşındayken annesini veremden kaybetmiştir. Kökeni birçok kaynakta Çerkes olarak bilinir. Abdülhamid annesinin ölümünden sonra Piristü Kadınefendi tarafından yetiştirilmiştir.

II. Abdülhamid babası

2. Abdülhamid’in babasının kim olduğu merak edilmektedir. 2. Abdülhamid’in babası Abdülmecid’dir. 31. Osmanlı padişahı olarak bilinen Abdülmecid’in oğludur. Osmanlı Devleti’nin son dört padişahının babası olarak bilinir. Abdülmecid vereme yakalanarak genç yaşta hayatını kaybetmiştir. Çok sayıda oğlu padişahlık yapmıştır.

2. Abdülhamit Ve Atatürk

Abdülhamid'in en sevdiği eşi

2. Abdülhamid Osmanlı Devleti’nin 34. Padişahı olarak bilinmektedir. Birçok kişi farklı iddialarda bulunmuştur. Bazı kişiler için Ulu Hakan olurken bazı kişiler için Diktatör olarak görülmektedir. Abdülhamit tüm padişahlar gibi vatanseverdi fakat toprak kayıplarına engel olamaması dikkat çekti. Osmanlı Devleti’nin en zor zamanlarında padişah oldu ve devleti ayakta tutmak için tüm çabaları yetersiz kaldı. 31 Mart günü ayaklanma yaşandı ve sonucunda tahttan indirildi.

Ülkemizin kurucusu ve en büyük liderlerden biri olan Mustafa Kemal Atatürk gençlik yıllarında Abdülhamid’e karşıydı. Abdülhamid’i devirmek için ona karşı tutum aldı. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise Balkanları savunmamasından kaynaklı olmuştur. Hatta Abdülhamid’e suikast ve darbe yapmasından korkulduğu için Atatürk Şam’a sürülmüştür. Atatürk Abdülhamid’in şahsına asla hakaret etmemiştir sadece bazı yapılanlara tepki göstermiştir.

Hatta bir anıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Abdülhamid’in aleyhine yazılan bir yazıyı Atatürk okuyunca yazıyı yazan kişiyi yanına çağırarak onu kırmadan şu sözleri sarf etmiştir; “Sevme Abdülhamid’i sevme. Fakat anısına hakaret etme. Tecrübe göstermiştir ki, insanların çoğunun kuşkulu olduğu ve sınırlarının düşmanlarla çevrildiği bir devlette, Abdülhamid’in yönetimi hoşgörülü olarak kabul edilmektedir.” İfadelerini açıkladı. Ne kadar aralarında bir düşmanlık var gibi görülse de ikisinin arasında devleti kurtarma mücadelesi vardı. Bir taraftan zor zamanda ülkesini ve tahtını korumaya çalışan bir padişah diğer tarafta vatanını korumaya çalışan bir komutan vardı.

2. Abdülhamid tarafından Atatürk’e söylenen sözlerden birisi ise “Rabbime şükürler olsun ki, ummaya cesaret edemediğim Çanakkale zaferinin haberi elime ulaştı. Büyük zaferi Mustafa Kemal adında bir Albay kazanmış. Allah devletine hizmeti geçenlerden razı olsun” sözlerini kullanmıştır.


Daha fazla ilgili içerik;

2 Abdülhamid kaç kez evlendi?

Nâzikedâ Kadınefendi (1845-1876)
Nurefsun Kadın (1845-1876)
Bedrifelek Kadın (1846-1876)
Bidâr Kadın (1847-1876)
Dilpesend Kadın (1847-1876)
Mezîde Kadın (1848-1876)
Emsalinur Kadın (1849-1876)
Müşfika Kadın (1850-1922)
Sazkar Hanım (1851-1876)
Peyveste Hanım (1852-1876)
Fatma Pesend Hanım (1853-1876)
Behice Hanım (1854-1876)
Saliha Naciye Hanım (1855-1876)

Müşfika Kadınefendi mezarı nerede?

Müşfika Kadınefendi, II. Abdülhamid’in en sevdiği eşiydi. 1850 yılında doğdu ve 1922 yılında öldü. Mezarı, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesindeki Eyüp Sultan Camii Haziresi’ndedir.

Bidar sultana ne oldu?

Bidar Sultan, II. Abdülhamid’in ikinci kızıydı. 1876 yılında doğdu ve 1878 yılında öldü. Ölüm nedeni, tifoya yakalanmasıdır. Mezarı, İstanbul’un Fatih ilçesindeki Fatih Camii Haziresi’ndedir.

Sultan Abdülhamid’in hanımı ve kızı nasıl öldü?

II. Abdülhamid’in hanımlarından ve kızlarından bazıları, tifo, verem, tüberküloz, sıtma gibi hastalıklardan dolayı ölmüştür. Bazıları ise, doğum sırasında veya doğumdan sonra ölmüştür.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥