Alimin Ölümü Alemin Ölümüdür Ne Demek?

İslam dininde kullanılan birçok söz grubu bulunmaktadır. İslam dininde kullanılan ve ölen alim bir kişinin ardından söylenen sözlerden birisi ise alimin ölümü alemin ölümüdür olmaktadır. Peki bu sözün anlamı nedir ve ne için kullanılır bu soruların cevabını merak ettiğinizi biliyoruz sizler için yazımızda derledik. Hadi gelin birlikte bakalım.

  • Müslümanlar arasında kullanılan bu cümle aslında ilme ve alime verilen önemi oldukça güzel bir şekilde anlatmaktadır. İslam aleminde ilmin önemi her zaman çok fazladır. Bu yüzden ilime önem veren kişilerin ölümü için bu değerli cümleler kullanılmaktadır. Alim hayatta var olduğu sürece ilim olur, ilim olduğu sürece din devam eder ve ahlak olur. Alim öldüğü zaman ortada ne ilim, ne din ne de ahlak kalır. Bu sözler alim öldüğü zaman ona verilen değerin ve kıymetin anlatılması için kullanılmaktadır.

Bir Alimin Ölümü Alemin Ölümü Gibidir Kimin Sözü

İslam aleminde en önemli kişiler arasında alimler yer almaktadır. Peygamber Efendimizin söylediği alimler Peygamberlerin varisleridir sözlerinden de anlaşılacağı üzere alimler, İslam aleminin en değerlileridir. Bir alim öldüğü zaman arkasından söylenen sözlerden biri alimin ölümü alemin ölümüdür kelimesi alimlere verilen kıymeti ve değeri en derinden anlatılmaktadır. Peki bu sözü söyleyen belirli bir kişi var mıdır? Bu sözün hikayesine ve kimin dediğine bir bakalım.

  • İlim olmadığı sürece insanın yanlışa yöneleceğini söyleyen Peygamber Efendimiz (s.a.v) rütbelerin en üstünü ilim olduğunu buyurmuş ve alimin ölümü alemin ölümüdür sözlerini söylemiştir.

Alimin Ölümü İle İlgili Hadisler

Alimin vefat etmesinin ardından bilginin yok olacağı ve insanların büyük bir boşluk içerisine düşerek yanlış yola gideceği düşünülmektedir. İlim olduğu sürece din yaşanır ve güzel bir ahlaka bizleri ulaştırır. Alimler bunların olması için en değerli kişilerdir. İnsanları doğru yola ve hakikate götüren alimlerin öldüğü zaman kullanılan hadisleri sizler için derledik.

  • Peygamber Efendimizin alim öldüğü zaman “alimin ölümü alemin ölümüdür” sözlerini söylemiştir. Bu hadis aslında en değerli ve en anlamlı hadislerden birisi olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu