Almanya’da Süresiz Oturumu Olan Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir – Kaç Yıl

Almanya’da süresiz oturumu olan Türkiye’de ne kadar kalabilir sorusunun yanıtını merak ettiğinizi biliyoruz. Süresiz oturma izni aslında yerleşim izni olarak da görülür. 5 yıl oturma iznine sahip, 60 ay emeklilik sigortası yatırmış ve B1 seviyesinde Almanca konuşan kişiler süresiz oturma izninden yararlanabilir.

Süresiz oturum izni aldıktan sonra Türkiye’ye geri dönmek isteyen birçok kişi var. Yerleşim izni aldıktan sonra ülkemize geri dönerek akrabalarınızı, arkadaşlarınızı ziyaret edebilirsiniz. Almanya’ya kalıcı olarak kaldığınız için dilediğiniz süre boyunca Türkiye’de kalma hakkına sahip olursunuz. Ancak 6 aydan fazla süre boyunca Almanya dışındaki ülkede kalmanız sorun yaratır.

Almanya Süresiz Oturum İzni Kaç Yıl?

Almanya'da süresiz oturumu olan türkiye'de ne kadar kalabilir - kaç yıl

Süresiz oturum izni alabilmek için en az 5 yıl boyunca Almanya’da oturma izninizin olması gerekir. Almanya’da oturma izniniz bittikten sonra süresiz oturma izni için gerekli şartları sağlıyorsanız başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru onaylandıktan sonra süresiz oturum iznine sahip olursunuz.

Süresiz oturum izninde herhangi bir yıl sınırlaması olmaz. Süresiz oturum iznine sahip olduktan sonra kalıcı olarak yerleşmiş olursunuz. Almanya’dan Türkiye’ye kolayca gidip gelebilirsiniz. Seçme ve seçilme hakkına sahip olduğunuz gibi Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde de oturum izni olmadan seyahat edebilirsiniz.

Almanya’da Süresiz Oturum Ne Demek?

Süresiz oturum ifadesi birçok kişi tarafından araştırılan konulardan biri. Eğer Almanya’da doğmadıysanız ya da Alman vatandaşı değilseniz süresiz oturma izni işinize yarabilir. Almanya’da çalışmak, eğitim almak, dil kursuna gitmek ya da yaşamak için ilk önce süreli oturum izni alırsınız. Süreli oturum izni 1 sene ile 3 sene arasında değişir. Bu süreli oturum izni bittikçe uzatmanız gerekir.

Süreli oturum izniniz 5 seneyi aştıysa ve gerekli şartları sağlıyorsanız süresiz oturum izni alabilirsiniz. Süresiz oturum izni kalıcı olarak orda kalmanızı sağlar. Kısacası vize almak, yeniletmek gibi tüm dertlerinizden kurtulursunuz. Alman vatandaşı gibi hak ve sorumlulukları üstlenirsiniz.

Süresiz Oturma İzni Ne Demek?

Süresiz oturma izni her ülkenin vatandaşlara tanıdığı haklardan biri. Eğer bir ülkenin vatandaşı değilseniz o ülkede yaşamak için süreli oturma izni alırsınız. Ülkeden ülkeye süreli oturma izni değişiklik gösterir. Bu oturma izni bittikten sonra oturma izninizi uzatabilirsiniz.

Ülkede istenilen süresiz oturma izni şartını sağlarsanız artık o ülkenin vatandaşı gibi haklara sahip olursunuz. Vize gibi sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. İşsiz kalsanız bile ülkeden atılma şansınız yok. Bankadan kredi çekerken faiz düşük olur, ömür boyunca Almanya’da kalabilirsiniz.

Almanya süresiz oturma izni konusu hakkında sorularınızı bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr