Altcoin Nedir 2022 – Kripto Para Nedir Nasıl Kazanılır

Altcoin nedir 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Altcoin hangileri, Altcoin nasıl alınır ve satılır ve Altcoin yatırım tavsiyeleri 2022 işte detaylar.

Altcoin nedir 2022, Altcoin, alternatif coin olarak adlandırılan ve Bitcoin’den sonra piyasaya sürülen kripto para birimleri olarak tanımlanır. Bitcoin ilk ve temel kripto para birimidir. Bitcoin’den sonra piyasaya sürülen ve şu anda kripto para borsalarında yer alan diğer tüm para birimleri altcoin’dir. Bitcoin’in çok hızlı bir şekilde yükselmesi, piyasa fiyatının çok yüksek olması ve fiyat grafiğinin dalgalı olarak seyretmesi, kullanıcıların pek çoğunu altcoin piyasasına yönlendirmiştir. Bitcoin’e bağlı olan 9000’den fazla altcoin vardır ve bunlar, Bitcoin hareketlerine bağlı olarak fiyat değişimi gösterir.

Bu nedenle kripto para borsasına Bitcoin borsası adı da verilir. Kripto para borsalarında Bitcoin fiyatıyla doğru orantılı olarak artan ya da azalan altcoin’lerle birlikte ters orantılı olarak çalışan altcoin’ler de vardır. Bazı dönemlerde Bitcoin sabit kalırken ya da artışı az görülürken altcoin’ler fiyat yükselişine geçebilir. Bu dönemlere altcoin sezonu adı verilir.

Altcoin’ler herhangi bir projeye bağlı olarak ortaya çıkar ve benzersiz işlemler yaptığını savunur. Örneğin, bazı altcoinler dijital alanda ödeme aracı olarak işlem yapabilir. Bazılarının işlem hızı Bitcoin’den daha yüksekken işlem maliyeti daha düşük olabilir. Bazı altcoin’ler Bitcoin gibi madencilik yapılmasını da sağlar ve bu altcoinlerde madencilik işlemi daha olaydır. Bütün bunlar altcoinlerin piyasaya çıkarılma sebeplerini oluşturur.

Altcoin Hangileri
Altcoin Hangileri

Altcoin Hangileri

Altcoin hangileri, piyasada bilinen en büyük Altcoin Ethereum’dur. Blok zinciri üretilmesini ve farklı altcoin’ler türetilmesini sağlayan Ethereum gibi daha pek çok sayıda altcoin vardır. Şu ana kadar en çok ilgi gören altcoinler Cardano, Litecoin, Avax, Tether, Bitcoin Cash, Dash, Ripple gibi para birimleridir. Güncel olarak alınıp satılan altcoin’ler sürekli olarak değişim gösterir. Altcoin’ler belirli türlerde yani, belirli çeşitlerde üretilmektedir. Altcoin hangileri, hangi kategorilere ayrılmış, detaylı olarak açıklayalım;

  • Madenciliğe dayalı olan altcoin’ler

Madenciliği yapılan altcoin’ler borsalarda listelenmeden önce dağıtılan ve Proof of Work sistemini kullanan altcoinlerdir. Bu altcoinler sistemin zorluklarını çözerek madencilik yoluyla yeni paralar üretilmesini sağlar.

  • Sabit altcoinler

Sabit paralar, stable coin olarak adlandırılır. Bu coin’ler, kripto para piyasasındaki dalgalanmalardan etkilenmek istemeyen kullanıcılar için üretilmiştir. Sabit altcoinler itibari para birimlerinin dijital karşılığıdır ve değeri, sabit para birimleriyle aynıdır. Bu coin’lerin değeri her zaman sabit tutulur.

  • Menkul kıymet altcoinleri

Genellikle ilk para teklifleri ya da ICO’lar aracılığı ile yatırımcılara sunulan ve borsalarda işlem gören menkul kıymetler ile benzer yapıda olan altcoinlerdir. Bunlar menkul kıymetlerin dijital versiyonu olarak işlem yaparlar ve sahiplerine temettü geliri ödenmesi vaadi veririler.

  • Utility yani Fayda altcoinleri

Bunlar hizmet coinleri olarak da adlandırılır ve bir ağ içinde çeşitli hizmetlerin sunulması amacıyla oluşturulan altcoinlerdir. Bu coinler hizmet satın almak için kullanılmaktadır. Fayda altcoinlerine örnek olarak Litecoin verilebilir ve bu coinle bir ağda depolama alanı satın alınır.

Altcoin Nasıl Alınır ve Satılır
Altcoin Nasıl Alınır ve Satılır

Altcoin Nasıl Alınır ve Satılır

Altcoin nasıl alınır ve satılır, Altcoin satın almak için merkezi olan ya da merkezi olmayan borsaları kullanabilirsiniz. Merkezi olan borsalar Binance, Kucoin, Gete.io, Okex gibi bir merkezden yönetilen platformlardır. Merkezi olmayan borsalar ise Uniswap, Sushiswap gibi belirli bir merkezi olmayan ve topluluk tarafından yönetilen borsalardır.

  • Her iki borsa türünden de alım satım yapabilmek için öncelikle seçtiğiniz bir borsaya üye olmanız gerekir. Ardından kimlik doğrulaması ve diğer doğrulama işlemlerini yapmalısınız. Borsalar genellikle iki faktörlü doğrulama olan cep telefonu ve e-posta doğrulamasını kullanırlar. Bunlar hesabınıza güvenli şekilde giriş yapmanız için gereklidir. Kimlik doğrulaması işlemleri ise borsaları aktif olarak kullanabilmek, para yatırıp çekebilmek ve kripto para ticareti yapabilmek için gereklidir.
  • KYC yani kimlik doğrulaması yapan kişiler borsalara hesaplarından havale yaparak, e-cüzdanlardan havale yaparak, banka kartlarını ya da kredi kartlarını kullanarak alım satım yapabilirler. Borsalardaki “kripto para al-sat” bölümüne gelerek buralardan satın alma işlemenizi kolayca yapabilirsiniz. Ülkenize ait desteklenen para birimini kullanarak almak istediğiniz altcoin’i seçebilir ve ödeme işlemenizi tamamlandıktan sonra alımınızı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Borsalarda bazı altcoinler ülkenize ait olan para birimiyle desteklenmeyebilir. Örneğin; Ethereum almak için Türk lirasını kullanamıyorsanız, USDT gibi işlem çiftinin yapıldığı diğer para birimlerinden satın alarak, bunları Ethereum’a dönüştürebilir ve satın almanızı bu şekilde tamamlayabilirsiniz.
  • Altcoin satın almak için borsalardaki hesabınıza para aktarabileceğiniz gibi direkt olarak kartlarınızla ya da e-cüzdanlarla da alım yapabilirsiniz.

Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2022

Altcoin yatırım tavsiyeleri 2022, uzmanlar, 2022 yılında Bitcoin piyasasının genel düşüş eğiliminde olacağını düşünmektedir. Ancak 2022 yılı için kısa bir süre altcoin’lerde boğa sezonu olabileceğini düşünen çok sayıda uzman vardır. Özellikle metaverse projelerinin gelişmesi ve bunların web3.0 teknolojisine bağlı olması, 2022 yılında bu altcoinlere olan ilginin artacağını düşündürüyor. Uzmanlara göre bu yıl kısa bir süre de olsa yükseleceği öngörülen metaverse coin’lerine, Web3.0 tabanlı olan coinlere, Gamefi oyun coinlerine ve Defi yani merkezi olmayan platformların coin’lerine yatırım yapılmasını tavsiye ediyor. Bunlar arasında da Ethereum blok zincirine bağlı olarak çalışan altcoin’lerin tercih edebilecekleri düşünülüyor.

Haftanın Altcoinleri

En Sağlam Coin Projeleri

Ethereum, Shiba ve Mana: Hangi Coin Alınır

Diamond Coin Geleceği

googlehaberler