Altın Yükselir mi? – Altın Yükselir mi Son Dakika

Altın yükselir mi? Altın yorumları güncel hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Altın yükselir mi? (uzman yorumları) ve 2022 yılında altın fiyatları ne olur işte detaylar.

Altın yükselir mi? Altının gramı ve çevrek fiyatı kaç TL, yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Yakın döneme kadar stabil olarak fiyatlamasını koruyan altın tekrar yükselişe geçti. 2021 yılı Aralık ayında 1000 TL’yi test eden gram altın, tekrar aynı tutarı deneyimliyor.

Bir süredir piyasada gram altın fiyatlarında toparlanma sinyalleri gelmekteydi. Gram altın 973 TL’den, çeyrek altın 1.587 TL’den fiyatlanırken uzmanlarca artışın beklendiği söylenmekte. Ons altın üzerinde baskının sürdüğünün altını çizen uzmanlar, doların artması ile birlikte piyasaların tepki vereceğini ve altının da paralel olarak artacağını belirtiyor.

Uzun süredir altın fiyatları üzerinde resesyon yapılabileceği görüşleri konuşuluyordu. Altının filen resesyona girmesi ve ne kadar süre bu durumda kalacağı belirsizliğini koruyor. Eğer resesyon yani altın fiyatlarında durulma uzun süre devam ederse panik halinde olan yatırımcılar güvenli liman olan altına yatırım yapmaya başlayacak. Altın fiyatları artan arzın akıbeti olarak tekrar yükselişe geçmesi beklenen bir durum.

Hem küresel hem de resesyon etkisinden sebep altının ons fiyatının 2022 yılında yükselişini 2.250 doların üzerine kadar gerçekleştireceği öngörüleri bulunmaktadır.

Anlık olarak gram altın fiyatlarını takip etmek ister misiniz?

Altın yükselir mi

Altın Yükselir mi? (Uzman Yorumları)

Altın yükselir mi sorusuna uzmanların cevabı artışın bir süre daha süreceği yönünde. FED’in faiz artırımına gitmesi halinde dolara paralel altında da yükseliş olacaktır. Nisan ayından itibaren doların değer kazanmaya başlaması, Rusya-Ukrayna savaşının devamı altını daha güçlü kılmaktadır.

Anlık pozisyonda Fed faiz puanlarını 50 puan daha arttırdı. Fed’in faiz artışı yılın diğer yarısında enflasyonun yükselmesine sebep olacaktır. Faizle birlikte yükselişe geçen enflasyonun, altının seyrini yukarı yönlü taşıyacağını belirten uzmanlar yükselişin yıl sonuna kadar süreceğini öngörüyor.

Enflasyonun küresel çapta sürmesi, Rusya-Ukrayna savaşı ve Fed politikalarının faiz artırımı yönünde olması altının yükselişine zemin hazırlamaktadır.

Uzun vadeli yatırım araçlarından olan altının son 500 günlük ortalama rakamları baz alındığında kritik seviye olan 1720 dolar direnci kırılmış durumda. Bu veriler ışığında uzmanlar, altının ons fiyatının 2000 doları geçeceği yorumları yapmaktadır.

Altın Yorumları Son Dakika

Dolardaki yükselişle birlikte hareketlenmeye başlayan altınının yıl sonuna kadar yükselişe devam edeceği bildirildi. 

Dolar / TL kurunun artışa geçmesi gram altın için direnç seviyesi olan 980 TL’yi test etmesi 2022 yılında altın fiyatlarında artışın devam edeceği yönünde sinyaller vermektedir.

Yıl sonuna kadar gram altının 1200 TL’yi görmesinin sürpriz olmayacağını belirten uzmanlar, altın üzerinde uygulanan resesyonun yükselişin önüne geçemeyeceğini belirtmekte.

Altın Yükselir mi Son Dakika

Altın yükselir mi son dakika

Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’ya uygulanan finansal ambargolar altının talep görmesine sebep oldu. Bu taleple birlikte piyasaların alt üst olmasına tüm dünya şahitlik etti. Dünya ekonomisi bu yükselişin benzerini Orta doğu savaşında da deneyimledi.

Savaş çıkması halinde altının yükselişe geçeceği aşikâr. Savaşın çıkması değerli kâğıtların değerini azaltır. Her daim değeri olan madeni emtia olarak altın talep görmeye başlar. Savaş altın üzerinde agresif çıkışların oluşmasına sebep olur. Savaş dursa dahi altın fiyatlarının piyasada normal seviyelere gelmesi zaman alır.

Gram altın ne kadar 2023 Son Dakika?

Altın günden güne büyük ve küçük dalgalanmalarını sürdürürken günümüzde güncel altın fiyatlarını görmek için tıklayınız.

2 yıl önce çeyrek altın ne kadardı?

2 yıl önce (2020) çeyrek altın fiyatı alış 720 TL iken satış fiyatı 724 TL‘dir.

5 Bir Yerde Altın Fiyatı

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥