Kehribar göz rengi, sarı, açık kahverengi, turuncu ve altın rengi gibi sarı tonlarını barındıran nadir bir göz rengidir. Kırmızı ve sarının karışımı gibi kahverengi bir tonuna da benzetilebilir.

Amber göz rengi, kehribar göz rengi olarak da bilinmektedir. Oldukça ilgi çekici bir göz rengi olması sebebi ile pek çok kişi bu göz rengine sahip olan kişilerin doğal gözleri olduğuna inanmayarak, lens taktıklarını zannetmektedir.

Amber Göz Rengi Özellikleri

Kehribar yani amber göz rengi özellikleri son zamanlarda merak edilen bir konu haline gelmiştir. Koyudan açığa farklı tonları olan amber göz rengi, oldukça nadir kişide bulunur. kehribar göz rengi hayvanlarda daha yaygın olarak görülmektedir.

Kehribar göz rengi, güzel ve özgün olmasının yanı sıra çok az kişide olması sebebi ile de ilgi çekmektedir. Kurtların bir çoğunun göz rengi amber olduğu için bu renk, kurt gözü olarak da adlandırılır.

Amber taşının rengine de benzetilen bu renk gözler dünya nüfusunun yalnızca %5’lik kısmında görülmektedir. Sağlam, düz bir renk olan kehribar renginin ise hangi genlerden kaynaklı olarak meydana geldiği bilinmemektedir.

Dünyanın yalnızca %5’inin sahip olduğu bu renk gözler özellikle Güney Amerika ve Asya kökenli insanlarda görülmektedir. Kehribar gözler açık bir renk olduğu için, bu göz rengine sahip olan kişilerin uzun süre ışığa maruz kalması önerilmemektedir.

Bal Rengi Göz

Bal rengi göz

Bal rengi göz kehribar yani amber rengi göz ile benzetilse de, ikisi aynı değildir. Bal rengi, kahverenginin daha açık tonlarında elde edilir. Kahverengi kadar yoğun olmasa da, pek çok kişide rastlamak mümkündür.

Kehribar Göz Rengi

Kehribar göz rengi

Kehribar göz rengi dünyanın yalnızca %5’inin sahip olduğu göz rengidir. Bu sebeple en ilgi çekici göz renklerinden biri olan bu göz, kendine has bir tona sahiptir.

Kapalı Kehribar Göz Rengi

Kapalı kehribar göz rengi

Kapalı kehribar göz rengi normal kehribar renginden biraz daha koyudur. Katı altın rengine benzetilebilecek olan bu göz rengine sahip olan kişilerin sayısı ise oldukça azdır.

Menekşe Göz Rengi

Menekşe göz rengi

Menekşe göz rengi özellikle albinizm yaşayan kişilerde görülür. Morumsu bir maviden oluşan bu göz rengi, pigment eksikliğine bağlı olarak gelişir.

Türkiye’nin Yüzde Kaçı Renkli Gözlü?

Türkiye’nin %70’i kahverengi, %17’si ela ve bal rengi, %12’lik kısmı ise yeşil ve mavi gözlüdür.

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü?

Göz rengini değiştirmek mümkün olmasa da, lens kullanarak dilediğiniz göz rengine sahip olabilirsiniz.

Polarize Gözlük Nasıl Anlaşılır? – Telefonda Polarize Testi

Orjinal Rayban Nasıl Anlaşılır – Rayban Gözlük Orjinal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

/ 5.

Share.

Comments are closed.