Ankara gezilecek yerler listesi ile karşınızdayız. Tüm güzelliği ile karşımıza çıkan ülkemizin başkenti Ankara’da gidebileceğiniz tüm yerleri ele aldık.

Başkent Ankara’da gezilmedik ve keşfedilmedik birçok yer var. Tarihi eserlerle dolu güzel Ankara’da hafta içi ve hafta sonu gidebileceğiniz yerleri ele aldık. Köklü geçmişe sahip Ankara’da gün geçtikçe gezebileceğiniz birçok alan ortaya çıkmaya başlıyor. Kahvaltı mekanları sonra gezilecek yerleri liste haline getirdik. Ankara’da tarihi yerleri gezebileceğiniz yerler olduğu gibi sessiz ve sakin doğayla baş başa kalabileceğiniz yerlerde vardır. Eğer Ankara’ya geldiyseniz ya da Ankara’da yaşıyorsanız mutlaka gezmeniz gereken yerlere gelin birlikte bakalım.

Anıtkabir

Ankara gezilecek yerler - en güzel 10 yer

Ankara’da gezilmesi gereken yerler listesinin ilk sırasında tabi ki Anıtkabir yerini alıyor. Cumhuriyetin kurucusu ve Türkiye’nin ulu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarını ziyaret etmek için Anıtkabir’e gidebilirsiniz. Çankaya ilçesinde bulunan Anıtkabir ziyaretçiler için birçok farklı ziyaret noktası ile karşımıza çıkıyor. Anıtkabir içerisinde aslanlı yol, Atatürk müzesi, Hürriyet Kulesi, mozole gibi birçok nokta bulunur. Hem bu noktaları gezebilir hem de Mustafa Kemal Atatürk’ü ziyaret edebilirsiniz. Anıtkabir ziyaret ettikten sonra Bahçelievler’e geçiş yaparak kahve içmeyi unutmayın.

Ankara Kalesi

Ankara gezilecek yerler - en güzel 10 yer

Ankara’nın en önemli tarihi yapılarından biri Ankara Kalesi olarak karşımıza çıkıyor. Galatlar tarafından inşa edildiği düşünülen Ankara Kalesi’ne giderek tüm Ankara’yı seyredebilirsiniz. Ankara Kalesi’nde Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar zamanında hükümdarlık yapmıştır. İç kale odaları ve sur yapıları sizi etkisi altına alacaktır. Ankara Kalesine çıkarken kafeler, müzeler ve tarihi alanları gezebilirsiniz. Dışarda bulunan mağazalarda dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz.

Soğuksu Milli Parkı

Ankara gezilecek yerler - en güzel 10 yer

Hafta sonu gidebileceğiniz sessiz, sakin bir yer mi arıyorsunuz? O zaman Soğuksu Milli Parkı tam size göre. Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan bu park doğayla baş başa kalabileceğiniz en güzel yerlerden biri. Güzel manzara karşısında fotoğraf çekinebilir, dertlerinizden ve şehrin gürültüsünden uzaklaşabilirsiniz. Ankara merkeze biraz uzak olsa da özel araçınız varsa kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Hafta sonu kalabalık olacağından dolayı hafta içi gidilmesi halinde daha çok keyif alabilirsiniz.

Hamamönü

Ankara gezilecek yerler - en güzel 10 yer

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan ve tarihi özellik taşıyan Hamamönüne uğramanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Klasik Osmanlı evleriyle sizi karşılayan Hamamönün’de eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kafe ve butik dükkanları gezebilir, yemek yiyebilir ve müzesini gezebilirsiniz. Hamamönü içerisinde Mehmet Akif Ersoy müzesi bulunuyor aynı zamanda Muhsin Yazıcıoğlu’nun mezarını da ziyaret edebilirsiniz. Akşamları serinlikle birlikte birçok kafe canlı müzik yapar. Hafta sonunda keyifli vakit geçirmek için tercih edilecek mekanlar arasında.

Eymir Gölü

Ankara gezilecek yerler - en güzel 10 yer

Doğal güzellikler gezmek istiyorsanız Eymir Gölü’ne gidebilirsiniz. Harika göl manzarası ve yeşilliğinin içerisinde sevdiklerinizle eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Eymir Gölü’nün içerisinde yürüyüş ve bisiklet parkurları bulunur. Aynı zamanda isteyen kişiler oltalarıyla birlikte balık tutmak için gölü ziyaret edebilir. Mesire alanlarından kır bahçelerine kadar birçok alanı var. Hafta sonu kafa dinlemeyi düşünüyorsanız kesinlikle tercih edebilirsiniz.

Atakule

Ankara gezilecek yerler - en güzel 10 yer

Ankara şarkılarında bile adı geçen ünlü Atakule’ye hiç gittiniz mi? Çankaya semtinde yer alan Atakule sayesinde tüm Ankara’yı rahatça izleyebilirsiniz. Alışveriş merkezleri, sinema salonları, seyir terası, restoran ve kafe bölümü bulunuyor. Toplu taşıma araçlarıyla kolayca gidebilirsiniz. Ancak hafta sonları oldukça kalabalık olduğunu şimdiden söyleyelim. Güzel bir konuma sahip Atakule Ankara’da olanların gitmesi gereken mekanlardan birisi.

Gordion Antik Kenti

Ankara gezilecek yerler - en güzel 10 yer

Arkeolojiye merakınız varsa ve Ankara’ya geldiyseniz kesinlikle Gordion antik kenti ziyaret etmeniz gerekir. Geçici Dünya Mirası listesinde yerini alan bu kent Frig uygarlığına ait. Frig uygarlığından kalan kalıntıları görebilir ve müze içerisini kolayca gezebilirsiniz. Ankara Polatlı ilçesinin 29 km kuzeybatısında yer alır. Ankara merkezine biraz uzak olsa da antik kenti görmenizi tavsiye ediyoruz. Ankara merkeze yaklaşık 100 km uzaklıkta yer alıyor. Özel aracınız varsa Frig uygarlığından kalma ve dünya mirası olan Gordion’a uğramayı unutmayın.

Pembe Köşk

Ankara gezilecek yerler - en güzel 10 yer

Ankara’da birçok kişinin en çok gezmek istediği yerlerden biri. İsmet İnönü ve ailesinin kaldığı bu köşk tarihi eser niteliği taşıyor. Her yıl Nisan ayından Ekim ayına kadar ziyaretçileri kabul ediyor. Ekim ayından sonra ziyaretçi girişi kapatılıyor. Ankara’nın tarihi kalıntılarından biri olan Pembe Köşk herkesin görmesi gereken yerlerden biri. Atatürk’ün başkanlığı yaptığı toplantıların bir çoğu bu köşkte gerçekleşti. Ankara’nın ilk balosundan ilk konserine kadar tüm ilklerin gerçekleştiği bu köşkün tarihi anlamı çok büyük.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara gezilecek yerler - en güzel 10 yer

Eskiden faaliyet gösteren Ulucanlar Cezaevi artık müze oldu. 2006 yılına kadar cezaevi olarak kullanıldıktan sonra müze olarak restore edildi. Tarihimizde önemli yerlere sahip olan sanatçılar, yazarlar ve siyasetçilerden geriye kalan birçok şeyi bu müzede bulabilirsiniz. Balmumu heykelleriyle tarihe yolculuk etmenizi sağlıyor. Eskiden yayınlanan gazeteler, mahkumların bulunduğu odaları ve tek kişilik odalar… İnsan sesi verilerek mahkumların tüm yaşadıkları göz önüne serilmiştir. Hem duygusal bir yolculuk hem de keyifli vakit geçirmek için Ulucanlar Cezaevini ziyaret edebilirsiniz.

Kuğulu Park

Ankara gezilecek yerler - en güzel 10 yer

Ankara gezilecek yerler denildiği zaman akla ilk Kuğulu Park gelir. Şehrin merkezinde yer alsa da görüntüsüyle şehirden uzakmış hissi yaratır. Simit, kağıt helva ve çayınızla mükemmel manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Özellikle kış aylarında kar yağdığı zaman mükemmel bir görüntü oluşturur. Kuğulu Park’ı gezdikten sonra Ankara’nın en bilindik yeri olan Tunalı’ya kolayca geçiş yaparak gezmeye devam edebilirsiniz. Kuğulu Park’ın içerisinde yer alan kuğu ve ördekleri seyretmek rahatlamanızı sağlar.

Ankara gezilecek yerler listesi hakkında düşünceleriniz neler? Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.

/ 5.

Share.

1 Comment

  1. Ömer Serkan on

    Ankara’da öyle gezlecek aman aman bir yer yok. Bolu ya ya da Kızılcıhamama gitmeniz lazım. Yoksa Ankara içi bildiğin çöplük. Başkentte gezilecek alanların olmaması çok acı

Leave A Reply