Araba Farı 5 Adımda Nasıl Parlatılır – En Etkili Far Parlatma Yöntemi

Araba farı nasıl parlatılır sorusunun yanıtı ile karşınızdayız. 5 kolay adımla arabanızın farlarını parlatın. Parlatma işleminin tüm detaylarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Arabanızın farları ilk aldığınız gündeki gibi parlak ve canlı durmuyor olabilir. Hatta bazı araba farları zamanla sararmaya başlıyor. Araba kullanıcıları ise bu durumdan rahatsız. Dış bakımını gerçekleştirerek araba farınızı daha iyi hale getirebilirsiniz. Araba farını 5 yöntem ile parlatın.

  • Otomobil pastası,
  • Diş macunu,
  • Zımparalama,
  • Sirke ve karbonat,
  • Far temizleme seti.

Evde Far Parlatma Yöntemleri

Araba farı 5 adımda nasıl parlatılır - en etkili far parlatma yöntemi

Evde arabalarınızın farlarını parlatmanız için kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. En etkili 5 yöntemi nasıl uygulayacağınıza dair yazımızda detaylıca ele aldık. Hadi gelin ayna çeşitleri arasında yer alan araba farınızı temizleyelim.

Otomobil Pastası Far Parlatma

Araba farınızın yüzeyi çok kirli değilse bu yöntemi kullanabilirsiniz. Kullanımı kolay ve basit bir şekilde araba farınızı temizleyebilirsiniz. Temizlemek için arabanızın far yüzeyine pastayı uygulayın. Fırça ve bez yardımıyla pastayı yüzeye sürün ve beş dakika bekleyin. Ardından farınızın üzerindeki pastayı temizleyin.

Zımpara İle Far Parlatma

Zımpara ile araba farı temizleyecekseniz 1500 ve daha fazla değere sahip zımpara kağıtlarını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Arabanıza zımparanın zarar vereceğini düşünüyorsanız keçe kağıtlarıyla da aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Araba farının çevresi maskeleme bandı sayesinde çevrelenir. Ardından zımpara kağıdını ıslatın ve yüzeyi zorlamadan temizlemeye başlayın. Mat yüzey ortadan kalkana kadar işleme devam edin.

Diş Macunu İle Far Parlatma

Diş macununu farın yüzeyine sıkın. Bez yardımı ile diş macunu yayarak temizlemeye başlayın. Yaydığınız diş macununu belirli bir süre bekledikten sonra bez yardımıyla temizleyin. Diş macunu sayesinde kolayca sararan farlarınızı beyazlatabilirsiniz.

Sirke Ve Karbonat İle Far Parlatma

Sirke ve karbonatı birbirine karıştırarak karışım elde edin. 2 yemek kaşığı karbonat ile 1 çay bardağı sirkeyi birbirine karıştırmanız yeterli olacaktır. Bu karışımı nemli bez yardımıyla farın yüzeyine sürün ardından temiz bezle bu karşımı temizleyin. Kısa süre içerisinde farınızın temizlendiğini göreceksiniz.

Far Temizleme Seti İle Far Parlatma

Far temizleme seti en etkili yöntemlerden biridir. Setinin içerisinde bulunan bakım malzemeleri markadan markaya göre değişir. Far temizliği için losyonu ısıtıcı cihaz sayesinde ısıtarak huni sayesinde farlara uygulayın. Bu yöntemin uygulanmasının ardından farlarınızın temizlendiğini ilk günden belli olacaktır.

Solmuş Araba Farı Nasıl Parlatılır

Solmuş araba farı nasıl parlatılır

Araçlarda bulunan far sistemi zaman geçtikçe sararmaya ve eski canlılığını kaybetmeye başlar. Araba farları sararmaya, canlı görüntüsü giderek solgun bir görüntü yaratır. İşte bu durumlarda araba farını canlandırmak için birçok yöntem kullanılır. Ancak bazı yöntemler aracınıza zarar verebilir.

Solmuş araba farının giderilmesi için en etkili ve aracınıza zarar vermeyen sirke ve su yöntemi kullanılır. Bir bardak sirke ile bir bardak suyu karıştırarak boş bir şişeye dokun. Şişedeki karışımı farlarınıza sürerek ovalayın. Bir müddet beklettikten sonra farı bu karışımdan temizleyin. İşte bu kadar.

Konu hakkında görüşlerinizi, fikirlerinizi ve sorularınızı bizlerle paylaşmayı unutmayınız.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥