Araç devir ücreti, bir aracın mülkiyetinin bir kişiden diğerine devredilmesi sırasında ödenen bir ücrettir. Bu ücret, Noterlik Kanunu ve Harçlar Kanunu’na göre belirlenir.

Araç devir ücretini güncel olarak listeledik. Noter’e bu işlem için ödenmesi gereken ücret 935 TL’dir.

İşlemÜcreti
Araç Devir Ücreti935 TL
Araç Devir Ücreti

Noter Araç Satış Ücreti Plaka Değişikliği

Noter araç satış ücreti plaka değişikliği ile araç satış masrafı 935 TL’dir. Belirlenen meblağ noter de oluşan masrafları içerisinde kapsamaktadır.

Noter 2. El Araç Satış Ücreti

Noter 2. El araç satış ücreti düzenlenmiştir. Yeni yapılan düzenlemeler ile araç satışında plaka değişimi yapılması durumunda ya da yapılmaması durumunda ödenecek olan devir ücreti aynı fiyata tekabül etmektedir.  Ekstra olarak 2. El araç alma düşünceniz var ise satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce ilgi duyduğunuz aracın motorlu taşıtlar vergisi (MTV), aracın muayene bilgisi ile aracın üzerine bir ceza var mı yok u diye kontrol etmelisiniz.

Motor Devir Ücreti

Motor devir ücreti 935 TL olarak kabul edilmiştir. büyük motosiklet kara taşıtı olarak görülmektedir. Bundan dolayı araçların noter ücreti ile aynı ücrete denk gelmektedir. Motor devir ücreti yapılan zam sonucunda 935 TL’dir. Bu ücretin içerisine plaka değişikliği olması koşulunda alınacak olan ücrette eklenmiştir.

Vekaletname Nasıl Verilir