Art niyetli insan ne demek birde TDK açıklamasındaki anlamını sizlerle paylaşıyoruz. Art niyet mi ard niyet mi, nasıl yazıldığının oğrusuna gelin göz atalım.

Art niyet nasıl yazılır TDK konusu son zamanlarda sıkça merak ediliyor. Art niyet kelimesi, Türkçede yazım yanlışının en çok yapıldığı ifadelerden birisidir. Nitekim doğru kullanımı ‘art niyet’ şeklinde olacaktır. Kelimenin en sık yanlış kullanıldığı iki örnek ise aşağıdaki gibidir:

  • Artniyet
  • Ard niyet

Art Niyet Ne Demek

Art niyet ne demek sorusunun yanıtı oldukça basittir. Art niyet, bir kişinin söylediği cümlenin arkasında farklı bir niyetinin olduğunu ifade etmek için kullanılır. Söylenen sözün arkasındaki niyet ise genellikle olumsuz anlamda kullanılmaktadır.


Daha fazla TDK içeriği;


Art Niyetli İnsan Ne Demek

Art niyetli insan ne demek konusu hakkında son zamanlarda pek çok kişinin merak içerisinde olduğu ve çeşitli araştırmalar yaptığını görmek mümkün. Nitekim art niyetli insan, kötü emellere sahip olan kişiler için kullanılır. Bu kapsamda kullanılan ‘art’ sözcüğü ‘ardında’ sözcüğüyle eşdeğerdir. Niyetinin ardında olumsuzluklar bulunduran kişiler için kullanılır.

Art Niyet mi Ard Niyet mi

Art niyet mi ard niyet mi diye merak edenler için yanıt art niyet olacaktır. Nitekim art niyet, Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre ifadenin doğru kullanılış biçimidir. Ard niyet ise ‘art’ sözcüğünün aslında ‘ardında’ ifadesinden türemesi sebebiyle yapılan bir yanlıştır. Art niyet bir kalıp olduğu için her ne kadar ‘ardında’ ifadesinden türemiş olsa da ‘ard’ yazımı doğru değildir. Doğru yazım art niyet şeklindedir.

Comments are closed.