Aseksüel ne demek sorusu oldukça araştırılıyor ve merak ediliyor. Aseksüellik terimi, kişinin cinselliği hayatından çıkarması, sekssiz bir yaşamı tercih etmesi, cinselliğe karşı ilgisizliği ve isteksizliği anlamına gelir. Aseksüellik gönüllüdür, yani bireyin özgür iradesine bağlıdır. Aseksüellik kimileri için bir hastalık, kimileri içinse cinsel bir tercihtir. Kişi kendini cinsel arzulardan koparır.

Aseksüel Belirtileri

Aseksüel belirtileri noktasında aseksüelliğin cinsel yönelim olup olmadığı konusunda çok fazla tartışma var. Özellikle bazıları, cinsel ilgi eksikliği, cinsel istek azlığı/eksikliği semptomlarını hipoaktif cinsel istek bozukluğu ile aynı semptomlar olarak kabul eder ve aseksüelliğin tıbbi bir sorun olduğunu, oysa aseksüelliğin genellikle bir bozukluk olarak kabul edilmediğini (anorgazmi, anhedonia) veya cinsel işlev bozukluğu olduğunu belirtir. Bazı argümanlar, aseksüellerin doğal cinselliği reddettiğini ve cinselliğin korku ve istismara neden olduğunu iddia ettiğini ve hatta bazen mastürbasyon yapan aseksüellerin bu inanca dayandığını iddia ediyor.

Aseksüel Ünlüler

Aseksüel ünlüler arasında Salvador Dali, Fredric Chopin, Isaac Newton, Immanuel Kant ve Ralph Nader gibi isimler bulunmaktadır.

Heteroromantik Aseksüel Ne Demek

Heteroromantik Aseksüel Ne Demek?

Heteroromantik aseksüel ne demek sorusuna verilebilecek en kısa yanıt, birisine duygusal ve romantik olarak çekilmek ancak cinsel olarak hiçbir şekilde çekilmemektir. Romantizm bir ilişkinin samimiyetidir. Cinsellik ise sadece güzel görünmekten daha fazlasıdır. Tutku, kimya ve o kişiyle cinsel zevk alma arzusuyla ilgili. Çoğumuz bu iki duyguyu aynı anda yaşayabiliriz ama bazen biri diğeri olmadan da var olur. İşte tam burada heteroromantik devreye giriyor. Eşcinsel ve aseksüel bir kişinin bir ilişki içinde seks yapmayı mı yoksa bir ilişki dışında seks yapmayı mı seçeceği kişisel tercihlere ve sınırlamalara bağlıdır.  Walker, “Bazı Aslar, çekici olmadan rahat ederler” diye durumu özetliyor.

Biromantik Aseksüel Ne Demek?

Birromantik aseksüel ne demek konusuna gelince, birromantikler hem kadınlara hem de erkeklere romantik bir anlamda ilgi duyarlar. Ancak herhangi bir şekilde cinsel arzu söz konusu değildir. Cinsel yönelimleri anlamına kesinlikle gelmez. Birromantik aseksüel kimseler cinsel bir dürtü olmadan tamamı ile romantik ve duygusal hisler beslerler.

LGBT Ne Demek – Nedir, LGBT Türkiye ünlüler

Bir İnsanın Ters İlişkiye Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Erkek ve Kadın İçin Biseksüel Nedir?

Comments are closed.