Avukatlık ücret tarifesi 2023 yılı güncel rakamalarını sizler için derledik. Avukatlık ücreti hesaplama ve özel avukat tutma ücretlerini gelin birlikte inceleyelim.

Avukat ücretleri davadan davaya ve duruma göre farklılaşmaktadır. Avukatların talep edebilecekleri asgari ücret tarifesi barolar tarafından belirlenirken talep edilebilecek maksimum avukatlık ücreti bulunmamaktadır.

Avukat Ücretleri2023 Güncel
Avukatın İhtar Çekme Ücreti1.900 TL
Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ücreti9,936 TL
İş Mahkemesi Avukatı Ücretleri5.100 TL
Kira Tespit Davası Avukatlık Ücreti5.500 TL
Avukat Ücretleri

Avukat ücretleri hakkında merak edilenler, bir avukatın sizden talep edebileceği tutarlar ve avukatlık ücret sözleşmesi gibi merak edilenlere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Avukatlık asgari ücret tarifesi avukatlık hizmeti alınan alana göre belirlenmektedir. Avukatlık hizmeti aldığınız mahkemeye göre davanız için talep edilebilecek asgari ücret 1.800 TL’den başlamaktadır. Güncel avukatlık asgari ücret tarifeleri hakkında detaylı bilgi için aşağıda yer alan tabloları inceleyebilirsiniz.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Daha fazla avukat içeriği;


Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Avukat Danışma Ücreti

Avukat danışma ücretleri 1.200 TL’den başlamaktadır. Avukatın talep edebileceği minimum danışma ücreti 1.200 TL’dir. Bunun üzerinde de danışmanlık ücreti talep edilebilir. Avukatların talep edebilecekleri danışmanlık ücretlerinin farklılaşması avukat özelinde belirlenir.

Avukat danışma ücreti 1.200 TL+ danışmaya eklenen her bir saat için eklenen 700 TL ile hesaplanmaktadır. Avukatlık danışma ücretleri;

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma avukatı ücreti güncel olarak 9.200 TL’dir. Tutar KDV olmadan hesaplanan tutardır. Boşanma avukatının sizden talep edeceği tutar en az 9.200 TL olarak belirlenmiştir. Bunun üzerinde talep edilen ücretler avukat tarafından talep edilen ücretledir.

Avukatlar verdikleri hizmet karşılığında talep edecekleri ücreti kendi belirleyebilir. Avukatların talep edebilecekleri asgari tutar belirlenmiştir. Ücret talebi avukat özelinde değişir.

Dava Kaybedilirse Avukatlık Ücreti

Dava Kaybedilirse Avukatlık Ücreti

Dava kaybedilirse de avukatlık ücreti alınır. Avukat ile müvekkili arasında yapılan sözleşmeye göre belirlenen avukatlık ücreti ödeme prosedürleri her sözleşme için özneldir. Dava kaybedilse de avukatlık ücreti ödenir.

Dava kaybedilirse avukatlık ücreti ödenmesine ilişkin avukatlık ücret sözleşmesini yaparken sözleşmeye avukatınızla anlaştığınız ek maddeleri de ekleyebilirsiniz.

Avukatlık Ücret Sözleşmesi

Avukatlık ücret sözleşmesi hizmet almadan önce müvekkil ile avukat arasında yapılması gereken bir sözleşmedir.

Avukatlık ücret sözleşmesinin yapılması olası bir hak yenmesi halinde sözleşmeden faydalanarak dava açılmasını ve haksızlığa uğrayan tarafın hakkını savunmasını mümkün kılan bir sözleşmedir. Avukatlık ücret sözleşmesi yapılmadan hizmet alınmamalıdır.

Avukatın İhtar Çekme Ücreti

Avukatın ihtar çekme ücreti için talep edebileceği asgari tutar 1.900 TL’dir. Kira sözleşmesi ve benzeri sözleşmelerin hazırlanması için ise 2.300 TL minimum ücret talep edilmektedir.

İhtar çekme ücretinin belirlenmesi sürecinde avukata danışarak ücret bilgisi avukat özelinde alınmalıdır. Her avukatın ihtar çekme ücret talebi farklı olabilir ancak 1.900 TL’nin altında olamaz.

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ücreti

Anlaşmalı boşanma avukatı ücreti en az 9,936 TL’dir. Bu tutara KDV de dahildir. Anlaşmalı boşanma mahkemelerinde avukatın müvekkilini savunmak üzere hizmet vermesi gerekir.

Avukattan alınan boşanma avukatlığı hizmeti için talep edilecek ücret ise 9.936 TL’nin altında olamaz. Ücret talebi bu tutarın üzerinde olabilir. 

İş Mahkemesi Avukatı Ücretleri

İş mahkemesi avukatı ücretleri dava başına 5.100 TL’den az olamaz. Asgari olarak belirlenen 5.100 TL tutarının üzerinde de avukat ücretleri bulunmaktadır.

İş mahkemesi davalarında alanında uzman ve tanınmış bir avukat ücret talebini çok daha yüksek tutarlarda da yapabilir. İş mahkemesi avukatı ücretleri için avukatınız ile özel olarak görüşmeniz gerekir.

Kira Tespit Davası Avukatlık Ücreti

Kira tespit davası avukatlık ücreti 5.500 TL’Den başlamaktadır. Kira tespit davası açtırmak isteyen bir kimse avukatı ile dava açmalı ve avukatından süreç boyunca hizmet almalıdır. Kira tespit davası avukatlık ücreti 5.500 TL’den az olmamakla birlikte daha fazla olabilir.

Kira tespit davası avukatlık ücreti için avukatınız ile görüşerek ücret talebini alabilir ve karşılaştırma yapabilirsiniz.