Bir muz kabuğu sandığınızdan daha yararlı. İşte nedenleri…

Muz sadece meyve parçasından ibaret değil. Meyve parçası olduğu gibi aynı zamanda sağlıklı. İçerisinde bulunan vitamin ve lifler sayesinde vücudunuza inanılmaz bir yarar sağlar. Muzu yedikten sonra muz kabuğunu çöpe mi atıyorsunuz? Cevabınız evetse artık bunu yapmayın. Muz kabuğu şaşırmanıza neden olabilir. Ayaklarınıza muz kabuğu daha önce koydunuz mu? Aklınıza hiç gelmediğini biliyorum. Neden böyle bir şey yapma gereği duyasınız ki? Bana deli diyebilirsiniz ama gerçekten denemelisiniz.

Muzun Sağlığa Faydaları

Muzun sağlığa faydaları

En popüler meyveler arasında muz yer alıyor. Sarı meyve parçası lezzetli olmasının yanı sıra oldukça sağlıklı bir meyvedir. Besleyici özelliğinden dolayı her gün muz tüketmek güçlü besin kaynağı sağlar. Lif, potasyum, C vitamini, B6 vitamini gibi birçok besin içerisinde yer alır. Eğer şeker hastalığına sahipseniz muz tüketirken dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü muzun içerisinde çok fazla şeker vardır. Şeker hastalığı dışında herkes kolayca tüketebilir.

Düzenli ve sıkça muz tüketmeniz halinde daha fazla enerjiye sahip olursunuz. Aynı zamanda bağırsak hareketlerinizi ve kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olacaktır. Potasyum ve magnezyum sayesinde kan basıncı düşürülerek kardiyovasküler hastalık riskinizi en aza indirgersiniz. Bu sayede daha sağlıklı kalbe sahip olursunuz. Peki muzun bu kadar faydası var ama kabuğunda hangi faydalar var diyor olabilirsiniz.

Ayaklarınıza Muz Kabuğunu Sürün

Ayaklarınıza muz kabuğunu sürün

Kuru ve hassas ayaklardan dolayı sorun yaşayanlar burada mı? Kuru ayaklarla uzun süre boyunca yürümek ayaklarda çatlamalara sebep olacaktır. Topuk çatlakları, cilt kuru olduğu için yürüdükçe ayağınıza batmaya başlar. İşte bu durumdan birçok kişi mustariptir. Eğer bu sorunu ortadan kaldırmak istiyorsanız muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Muz kabuğu kuru ayaklarınızı kısa süre içerisinde yumuşatabilir. İçerisinde yer alan aminoasit ve vitaminler sayesinde tahriş ve kurumuş olan ayaklarınıza gerekli besini sağlar. Peki muz kabuklarını ayaklarınıza nasıl uygulayabilirsiniz?

Muz Kabuğu Ayaklara Nasıl Kullanılır

Muz kabuğunu ayaklarınıza kolayca uygulayabilirsiniz. İlk önce ayaklarınızı temizleyin. Temizleme işleminden sonra ayaklarınızın kuru olduğundan emin olun. Ayaklarınız tamamen kuruduktan sonra muz kabuğunu taban ve topuk kısmına sürmeye başlayın. Muz kabuğunu ayaklarınıza sürdükten sonra soğuk bir suyla ayaklarınızı temizleyin. Ardından soda içeren bir suyun içerisine ayaklarınızı yerleştirerek temizleyin. Bu işlemi her gün tekrarlamaya özen gösterin. Emin olun bir hafta olmadan ayaklarınız yumuşamaya başlayacaktır.

Olgunlaşmış ve çürümeye başlayan muzunuz mu var? Bu muzu da asla çöpe atmayın. Kase içerisine olgunlaşmış muzu olarak ezmeye başlayın. Muzu ezdikten sonra ayaklarınıza uygulayın. 15 dakika bekletin ve durulamaya başlayın. Daha etkili bir sonuç almak mı istiyorsunuz? O zaman ayaklarınızı 5 dakika boyunca soğuk suda bekletin. Bu işlemi bir hafta boyunca yaparsanız ayaklarınızdaki yumuşaklığı fark edeceksiniz.

/ 5.

Share.

1 Comment

  1. Semra Tufan on

    Ayaklarınıza muz kabuğu sürerek gerçekten yumuşatabilirsiniz. İlk denemede bile faydasını gördüm topuk çatlamasından şikayet ediyorsanız kesinlikle deneyin.

Leave A Reply