Ayaklarınızı sirke ile banyo yaptırın ve olacakları izleyin. Birçok faydası olan ayak banyosu hakkında detaylı bilgilendirme yapıyoruz.

Ayak banyosunda genellikle biraz yağ ve sabunla gerçekleşir. Elma sirkesiyle ayak banyosu yapmak aklınıza gelmediğini biliyoruz. Hiç ayak banyosuna sirke eklediniz mi? Kulağa çılgınca geldiğinin farkındayım. Ama mutlaka denemelisiniz. Ayak bakımı için sirke mucizevi bir etki sağlıyor.

Ayaklarınızı ılık su içerisine koyduktan sonra genellikle tuz, yağ ve sabun eklersiniz. Bu ayaklarınızı rahatlatır ve ayak sağlığı için gerekli bir işlemdir. Ayak banyosu stresli ve uzun geçen bir günün ardından gevşemek, rahatlamak için oldukça faydalıdır. Evde gerekli ekipmanlar sayesinde bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Sabun İle Ayak Banyosu Yapmayın

Sabun i̇le ayak banyosu yapmayın

Elma sirkesi sadece mutfakta kullanılmaz. Mutfak dışında her derde deva olan bir özelliğe sahiptir. Sirkeyi ayak banyonuza koymanın sağlığınız için de birçok faydası vardır. Bol sabunla ayak banyosu yaptıysanız artık buna bir son verin. Cildinize zarar verdiği gibi kaşıntıya da neden olur. Hatta mantar enfeksiyonun oluşmasına yol açar. Sirke ile tüm ayak sorunlarınızdan kurtulmak daha kolaydır.

Mantar Enfeskyionu

En yaygın enfeksiyon türleri arasında mantar yerini alır. Genellikle ayak parmaklarınızın arasında ve tırnaklarda meydana gelir. Sirke içerisinde yer aldığı asidik maddeler sayesinde ayak mantarına çok iyi gelir. Yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Ilık bir suyun içerisine elma sirkesi dökün. Elde ettiğiniz bu karışıma ayağınızı yerleştirin ve 10 dakika ya da 30 dakika boyunca bekleyin. Özel bir sirke olmasına hiç gerek yok. En ucuz sirkeyi bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mantar enfeksiyonuna karşı harikalar yaratacaktır. Ayrıca mantar enfeksiyonunu ortadan kaldırmanız için pahalı kremlere de ihtiyacınız yok. Düzenli ayak banyosu yapın ve en kısa sürede mantar enfeksiyonundan kurtulun.

Terli Ayak

Terli ayak

Terli ayaklar çok can sıkıcı bir durum olabiliyor. Ayak kokusu çok güçlü bir kokuya sahiptir. Bunun sebebi ise bakteri ve terin birleşmesinden kaynaklı olur. Sirkenin mantara karşı mükemmel etkisinden sonra bakterilere karşı da inanılmaz sonuçlar ortaya çıkartır. Sirkeyi terli ayaklarınıza karşı kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı sirkeli bir suyun içerisine yerleştirin. En az 10 dakika boyunca bu suyun içerisinde ayaklarınız beklesin. Hoş olmayan ayak kokusuna neden olan bakterilerden bu sayede kurtulabilirsiniz. Ayrıca ayaklarınızın terlemediğini de fark edeceksiniz.

Kuru Ayaklar

Kuruyan ayak görüntüsü ve çatlak topuk sizlere sıkıntı yaratabilir. Oldukça acı verici olan çatlak topuklardan kurtulma vakti geldi. Sirke cildiniz üzerinde arındırıcı bir etkiye sahip olduğundan dolayı hem nemlendirici hem de cildin yenilenmesine yardımcı olur. Her gün sirke ile ayak banyosu yapmanız halinde ayaklarınız bir kaç gün içerisinde pürüzsüz hale gelecektir.

Nasıl Yapılır?

Ayak banyosu oluşturmak istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça basit. 3 bardak ılık bir su içerisine bir bardak kadar elma sirkesi yerleştirin. Elde ettiğiniz bu karışım içerisinde ayaklarınızı 10 dakika ile 30 dakika arasında bekletmeniz gerekir. Ayaklarınızı durulayarak temizleyebilirsiniz. Bunu her gün tekrarlamanız halinde bakterilerden kurtulursunuz.

/ 5.

Share.

1 Comment

  1. Ayaklarım çok çatlıyor. Çatlamaktan kanamaya başlıyor. Çok fazla ayak maskesi denedim ama hiçbiri fayda etmedi. Şimdi sirke ile banyoyu deneyeceğim inşallah olur

Leave A Reply