Bacağa vuran fıtık ağrısı evde nasıl geçer ve hangi egzersiz hareketleri yapılır bilgilendiriyoruz. Belden bacağa vuran ağrı nasıl geçer bitkisel çözümü gelin birlikte inceleyelim.

Bacağa vuran fıtık ağrısı nasıl geçer evde sorusu şiddetli ağrı çeken herkes tarafından merak ediliyor. Bildiğiniz üzere bel bölgesinde oluşan fıtıkların ağrısı fıtık türüne göre sağ ya da sol bacakta şiddetli ağrı ve kramplara neden oluyor. Bu ağrı özellikle de gecenin ilerleyen saatlerinde açığa çıkar. Bu gibi durumlarda ağrınızı hafifletecek bazı tedbirleri evinizde alabilirsiniz. Kısaca evde yağabileceğiniz birkaç ağrı tedavisini sıralamak gerekirse de;

  • Zencefil kökü ağrınızın dinmesine yardımcı olur. Derinizin üzerine kompleks şekilde zencefil kökünü gezdirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde ağrıyan bölge sıcak bir hale gelecektir.
  • Fıtıktan kaynaklanan bacak ağrılarında kas gevşetici etkisi olan doğal ürünler de kullanabilirsiniz. Papatya çayı bu konuda oldukça etkendir. Ağrınızın hafiflemesi ve kaslarınızın gevşemesi için papatya çayı tüketebilirsiniz.
  • Zerdeçal ağrıyı dindirme özelliği taşıyor. Ağrıyan bacağınızın üzerine zerdeçal sürebilirsiniz.
  • Sıcak havlu yaparak ağrılı bölgeye koyabilirsiniz. Kompleks uygulaması olarak bu yöntem de bacak ağrınızın dinmesine yardımcı olacaktır.

Evinizin konforunda bacakta meydana gelen fıtık ağrılarını bu doğal yöntemlerle geçirebilirsiniz. Nitekim bu yöntemlerin sadece geçici çözüm olduğunu unutmamalısınız. Ağrı ve fıtık tedavisi için uzman bir doktora başvurup tedavi olmayı ihmal etmemeniz gerekiyor.

Fıtık Ağrısı Kaç Gün Sürer Normalde

Fıtık ağrısı kaç gün sürer normalde ne zaman geçer gibi sorular sıkça merak ediliyor. Bel bölgesinde meydana gelen fıtıklar şiddetli ağrıya neden olur. Bu ağrı aynı zamanda bacak bölgesine de vurabilir. Akut şekilde gelişen bek ağrıları genel olarak birkaç gün içerisinde azalarak yok olur. Birkaç hafta sonunda ise ağrı tamamen kaybolur. Ancak bel fıtığı kaynaklı ağrılar 3 aydan fazla sürüyorsa buna kronik bel ağrısı denir.  Şiddetli bel ağrısı çeken kişilerin %90’ında ağrılar 4 hafta içerisinde kendiliğinden geçerken %10’unda ise kronik bel ağrısına dönüşebilir. Bu gibi durumlarda ağrıların hızla dinmesi için doktora başvurmalı ve gerekli tedaviyi olmalısınız.

Belden Sağ Bacağa Vuran Ağrı

Belden Sağ Bacağa Vuran Ağrı
Belden Sağ Bacağa Vuran Ağrı

Belden sağ bacağa vuran ağrı kaç günde geçer, sorusunu yanıtı direk uzman bir doktordan yardım almanız olarak yansır. Bildiğiniz üzere bel fıtıkları bacak bölgesinde ağrıya neden olur. Fıtık sayısı ve fıtığın oluştuğu noktaya bağlı olarak kimi hastada sağ kimisinde ise sol bacağa ağrı yansıyabilir. Sağ kalça tarafından başlayan ağrılarınıza hızlı bir çözüm olarak buz kullanabilirsiniz.

Ağrı bölgesine buz kompresi uygulayarak ağrının biraz daha hafiflemesini sağlamanız mümkündür. Bu uygulamayı 2-3 saatte bir 15’er dakika uygulamanız yeterli olacaktır. Ancak uzun vadeli kronik ağrılar için mutlaka bir uzmana danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Bacağa Vuran Fıtık Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir

Bacağa Vuran Fıtık Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir
Bacağa Vuran Fıtık Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir

Bacağa vuran fıtık ağrısına hangi ilaç iyi gelir sorusunun yanıtı alanında uzman doktorlar tarafından verilmelidir.  Eğer bel fıtığınız varsa bunun için tedavi sürecine başlamanız gerekiyor. Doktorunuz tanı ve teşhis aşamasından sonra tedavi süreci için uygun gördüğü ilacı reçete edebilir. Ancak bel fıtıkları sinir ve kas sistemi ile doğrudan ilişkili olduğu için kesinlikle doktora danışmadan hiçbir kimyasal ilaç kullanmamanız gerekiyor. Ani başlayan bel fıtık kaynaklı bacak ağrılarına evde kolay çözümler bulabilirsiniz. Bu ilaç niteliğindeki çözümlerden bazıları şu şekildedir;

  • Papatya çayı içmek kasları gevşetir. Bu da bel fıtığı kaynaklı bacak ağrılarınızın dinmesinde büyük ölçüde etki eder.
  • Zencefil kökü uygulaması yaparak da evde ağrınızı hafifletebilirsiniz. Zencefil kökünü ağrıyan bacağınızın üzerinde gezdirin ve bir süre bekletin. Böylece ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.
  • Son olarak da buz uygulaması deneyebilirsiniz. Ağrılı bacak bölgesinin üzerinde buz gezdirin. Bu işlemi 2-3 saatte bir 15 dakika kadar tekrar edin. Kısa süreli de olsa ağrınızı dindirmeye yardımcı olur.

Bu ve benzeri yöntemleri kullanarak ağrılarınızın daha hafif olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak kronik hale gelen ağrılar için ilaç ve fizik tedavi süreçleri gerekebilir. Bu noktada doktora giderek süreci kontrol altına alabilirsiniz.

Belin Sol Tarafında ve Sol Bacakta Ağrı

Belin sol tarafında ve sol bacakta ağrı genel olarak bel fıtıklarından kaynaklanır. Bel fıtıklarının farklı türleri bulunuyor. Akut ya da ileri düzeyde olan her fıtık sayısına bakılmaksızın mutlaka bacak bölgesinde ağrılara neden olacaktır.  Bel fıtıkları disk omurgaları arasında olur.

Disk omurgaları arasında yastık işlevi gören kıkırdağa benzer dokular hasar görür. Bu dokular zorlama veyahut da yanlış fiziksel hareketler neticesinde zedelenir. Yırtılan ve hasar gören bu dokular bacağa giden sinirlere baskı yaparak şiddetli ağrılar oluşmasına neden olur. Bu gibi durumlarda doktora başvurmalı ve en erken şekilde doktorunuzun uygun göreceği tedavi sürecine başlamalısınız.

Fıtığın bacağa vurması nasıl geçer?

Ağrılarınızın hafif bir şekilde üzerine giderek ağrılarınıza çözüm bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, yüzmek, hafif tempo koşu, çok ani hareketler olmaksızın egzersiz gibi sporlar yapabilirsiniz.

Kalçadan bacağa vuran ağrı nasıl geçer?

Ağrılarınıza buz kompleksi yapabilirsiniz. 2-3 saatte bir ağrı olan bölgeye buz ile masaj yapabilir ve ağrılarınızı azda olsa durdurmanız mümkündür.

Diş Eti Çekilmesi Yorumları (Evde Tedavi Nasıl Yapılır?)

Sebepsiz Ateş Yükselmesi Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Batması Nasıl Geçer Evde Tedavi

Comments are closed.