Basket Sahası Ölçüleri – Gerçek Basketbol Sahası Kaça Kaç?

Basket sahası ölçüleri yalnızca basket oyuncuları tarafından değil herhangi bir sebep dolayısıyla saha yaptırmak isteyen kişiler tarafından da merak edilmektedir. Basket sahaları ve genel tanımıyla basketbolda oyunu oynamaya ve müsabakalar gerçekleştirilmeye müsait olan sahadır.

Mini Basketbol Saha Ölçüleri

Mini basketbol saha ölçüleri

Basketbol oyunu ve saldırı hakkında araştırma yapan pek çok kişi bu oyunun neredeyse milyonlar tarafından oynandığını ve pek çok farklı çeşit saha olduğunu görebilir. Sahaların birbirinden farklı özelliklere sahip olması ölçülerini değiştirmektedir. Bu gibi araştırmalar yapan pek çok kişi mini basketbol saha ölçüleri hakkında merak duymaktadır.

Mini basketbol saha ölçüleri hakkında araştırma yapmadan önce basket sahası ölçülerini bilmek gerekir. Basketbol sahalarının ölçüleri alanın boyutlarına göre değişiklik gösterse de ideal boyutlarının 28 metreye 15 metre olması gerektiği şeklinde bilinmektedir. Çizginin tam ortasında orta yuvarlak denen daire ve ağrı olur ve bunun yanı sıra karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerine birer pota yerleştirilir. Basketbol sahasının özellikleri oyunu oynamak için önemlidir ve herhangi bir özelliğini eksik olmaması gerekir.

Mini basketbol sahalarının ölçüleri genellikle 18×36 olacak şekilde tasarlanmaktadır.

Parklardaki Basketbol Sahaları Ölçüleri

Parklardaki basketbol sahaları ölçüleri
  • Parklardaki basketbol sahaları ölçüleri genellikle 28×15 metre olmaktadır.

Tek Potalı Basketbol Sahası Ölçüleri

Tek potalı basketbol sahası da basketbol sahalarının arasında bulunan bir çeşittir. Tek potalı basketbol sahası ölçüleri ise yerleştirilecek olan alana göre değişiklik gösterileri talep edilen ölçülerde yapılabilir.

  • Standart ölçüler 28 metre uzunluk ve 15 metre genişliktir.

Okul Basketbol Sahası Ölçüleri

Okul basketbol sahası ölçüleri
  • Okul basketbol sahası ölçüleri genellikle 18×36 ölçüler ile tasarlanmakta ve üretilmektedir.

Site İçi Basketbol Sahası Ölçüleri

Site i̇çi basketbol sahası ölçüleri

Günümüzde mimariden her geçen gün değişiyor ve gelişiyor olması pek çok farklı site ile karşılaşmayı mümkün hale getirmektedir. Sitelerin kendilerine ait özelliklerini arasında bulunan bir diğer özellik ise içlerinde basketbol sahası bulunduruyor olmalıdır. Bu sayede spor yapmak mümkün hale gelmekte ve evinizin konforunda basketbol oynamanız sağlanmaktadır. Site içi basketbol sahası ölçüleri ise genellikle okul basketbol sahası ölçüleri ile aynıdır ve 18×36 metre şeklinde tasarlanır.

Basketbol Sahası Maliyeti Nedir?

Basketbol sahasının maliyeti hesaplanırken kullanılan malzemelerin ücretleri üzerinden hesaplama yapmak gerekir.

Basketbol Sahası Olmadan Basketbol Oynanabilir mi?

Basketbol potaya top atmakla oynanan bir oyun olması sebebiyle saha olmadan oyunu oynamak ya da antrenman yapmak mümkün olmamaktadır.

Basketbol Hakemi Nasıl Olunur?

NBA Millisi Furkan Korkmaz’dan 17 Sayılık Maç – Furkan Korkmaz Nereli

Voleybol Avrupa Şampiyonası – 6 Türk Takımı Avrupa Kupasında Sahada Olacak

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥