Bekçi Nasıl Olunur 2024 (Ne Kadar Maaş Alıyorlar)

Bekçi nasıl olunur 2024 sorusu, devlet kadrolarında kolluk kuvveti olarak görev alabilmek isteyen gençler tarafından araştırılan, iş sahalarının başında yer almaktadır. Son dönemlerin gözde meslek gruplarından biri olan bekçilik mesleği hakkında detaylar içeriğimizde.

Bekçi Maaşı 2024

Bekçi maaşı 2024 yılında ne kadar olduğu merak konusu haline gelmiştir. Alınma kriterlerinin çoğaltıldığı bekçi maaşı 2024 yılı güncel rakamları aşağıda yer almaktadır.

 • Bekçi maaşı 2024; 25.000 – 28.000 TL

Bekçi Olmak İçin Nereye Başvurulur

Bekçi nasıl olunur

Bekçi olmak söz konusu olduğunda şüphesiz yanıtlanması gereken ilk soru kesinlikle “Bekçi olmak için nereye başvurulur?” sorusudur. Başvuru öncesinde bekçi olmaya karar verdikten sonra yapılması gereken ilk şey ilanları takip etmek olacaktır. Her yıl kamuda belli bir kadronun yetkili merciler tarafından açıldığı ve ilanlarının yayınlandığı bekçiliğe dair açılan ilanları ve detaylarını takip etmelisiniz.

İlanları açmak konusundaki yetkili merci, Emniyet Genel Müdürlüğü’dür. E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak başvurularınızı gerçekleştirmeniz mümkündür.

Emniyet Genel Müdürlüğü personel alım ilanlarını https://www.egm.gov.tr/duyurular sayfasından doğrudan takip edebilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;


Jandarma bekçi olma şartları

Jandarma bekçi olma şartları, bu tarz meslek sınıfları ile ilgili işe alım sürecindeki belirlenen şartlar, yetkili makamlarca belirlendiğinden her yıl değişkenlik gösterebiliyor. Bazı dönemlerde lise mezunları, bazı dönemlerde ise daha yüksek tahsil talep edilebiliyor. 2024 yılı itibarıyla bekçi olmak için şartlar şu şekildedir:

 • Askerlikle ilişiğinin kesilmiş olması
 • En az ilköğretim mezunu olunması
 • Devlet memurundan men edilmeye neden olabilecek bir sicil bozukluğunun bulunmaması
 • Ülkemize vatandaşlık ile bağlı olması
 • Geçmişte ya da hala bağımlılık tedavisi görmemiş olması
 • Silah yetkisi almaya engel bir durumu olması
 • 6 aydan daha fazla adli sicil kaydı olmaması
 • Terör ve ya vatana ihanet suçlarıyla ilişkili olunmaması
 • Mesleğini icra etmesine engel bir sağlık sorununun olmaması
 • Başvuru tarihi itibariyle 27 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük olmamak
 • Herhangi bir siyasi oluşum içerisinde yer almıyor olmak sayılabilir.

Belirtilen şartları sağlayan adaylar açılan ilanlara başvuru yaparak, sürece dahil olabilir.

Bekçi Başvuru

Bekçi başvurusu, işe alım süreci Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen bekçilik türüdür. Yılın belli dönemlerinde aktif olarak ilanları açılan ve pek çok kişinin başvuru yaptığı bu bekçilik statüsünde, işe başlayan kişiler jandarma meslek sınıfı içerisinde görevlendirilir.

Üniforma, görev yeri ve yetkilendirme açısından değişkenlik gösteren jandarma bekçiliği için alım ilanlarını takip ederek, başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Nil Arslan

Ünlüler dünyasını takip etmeyi sever. Yaşama dair merak ettiği çok şey var. BAÜ İletişim bölümü öğrencisi. Akvaryum hayvanlarına bayılır. nil.arslan@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥