Benzin KDV – Türkiye Yakıttan Ne Kadar Vergi Alıyor

Benzin KDV oranı nedir ve Benzin ne kadar vergi var, bilgilendiriyoruz. Türkiye yakıttan ne kadar vergi alıyor, gelin birlikte inceleyelim.

Benzin KDV oranı ile ilgili son dönemde sıkça merak edilen konular vardır. Benzinin KDV oranı, 95 oktan benzin için %18’dir. Nitekim bu da güncel olarak 5,25 TL’ye tekabül etmektedir. Benzinin vergisiz fiyatını kabaca hesaplayabilmek için 5 TL çıkartmak yeterli olacaktır. Her bir litre benzin için ödenen KDV 5 TL’dir.

Benzin KDV Oranı Nedir

Benzin KDV oranı nedir sorusunun yanıtı oldukça basittir. Benzin ve diğer akaryakıtlar da dahil olmak üzere pek çok üründe KDV oranı %18’dir. Son dönemde yapılan açıklamalara göre benzindeki KDV oranının düşürüleceği ifade edilmiştir. Fakat oranın güncel olarak %18 olduğu bilinmektedir.


Daha fazla akaryakıt içeriği;


Benzin Ne Kadar Vergi Var

Benzin ne kadar vergi var diye merak edenler için %18 olduğu söylenebilir. Diğer tüm akaryakıtlarda olduğu gibi benzindeki vergi oranı da %18’dir.

Türkiye Yakıttan Ne Kadar Vergi Alıyor

Türkiye yakıttan ne kadar vergi alıyor

Türkiye yakıttan ne kadar vergi alıyor sorusu pek çok kişi tarafından sorulabiliyor. Özellikle son dönemde akaryakıt fiyatlarının artış göstermesiyle birlikte vatandaşlar vergi oranını merak etmeye başladı. Nitekim Türkiye’de akaryakıttan alınan vergi aşağıda yer alıyor:

  • Benzinin KDV oranı: %18
  • Motorinin KDV oranı: %18
  • Otogazın KDV oranı: %18

1 Litre Benzinin Vergisiz Fiyatı

1 litre benzinin vergisiz fiyatı duyanları şaşkına çevirmeye yetiyor. Benzin istasyonlarında neredeyse aylardır 20 TL’nin dahi altına düşmeyen benzinin vergisiz fiyatı 15 TL’ye tekabül ediyor. Buradan da benzinde takribi olarak 5 TL’lik bir vergi kesintisi olduğu söylenebiliyor.

Mazot Vergisiz Fiyatı 2023

Mazot vergisiz fiyatı 2023 yılı Nisan ayı itibarıyla 21,05 ila 21,15 TL’ye tekabül ediyor. Mazotu vergisiz fiyatınınsa fiyat ekranında yazandan 5 TL daha düşük olduğu söyleniyor. Yani 21 TL’ye satılan mazotun güncel vergisiz fiyatının 16 TL olduğunu söylemek mümkün.

Akaryakıt Vergi Oranı 2023

Akaryakıt vergi oranı 2023 yılı itibarıyla aşağıdaki gibidir:

  • Benzinin KDV oranı: %18
  • Motorinin KDV oranı: %18
  • Otogazın KDV oranı: %18

Motorin KDV Oranı

Motorin KDV oranı da tıpkı diğer akaryakıtlar gibi son dönemde sıkça merak ediliyor. 2023 Nisan ayı itibarıyla motorindeki KDV oranının %18 olduğu biliniyor.

Alper Destici

Kripto Para piyasalarını takip ederek sizi bilgilendiriyorum. İTÜ Finansal Piyasalar alper.destici@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥