Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nereye Kaydedilir

Bilgisayarda ekran görüntüsü nereye kaydedilir ve Print Screen nereye kaydediyor, detayları sizlerle paylaşıyoruz. Laptop ekran görüntüsü nereye kaydedilir, birlikte inceleyelim.

Bilgisayarda ekran görüntüsü nereye kaydedilir, ekran görüntüsü nasıl alınır gibi sorular merak ediliyor. Bilgisayar modellerinin hepsinde ‘’Prt Sc’’ tuşu bulunuyor. Klavye üzerinde yer alan bu tuşu kullanarak ekran görüntülerinizi alabilirsiniz. Aldığınız ekran görüntüsünü herhangi bir yere göndermeniz gerekiyorsa ‘’CTRL+v’’ yaparak gönderebilirsiniz. Ekran görüntülerinin nereye kaydolduğunu merak ediyorsanız kısaca aktaralım;

 • Bilgisayarınızda çektiğiniz ekran görüntülerini siz isterseniz kaydedebilirsiniz.
 • Bunun için öncelikle ekran görüntüsü almak istediğiniz alanı belirleyin.
 • Ardından ise “Prt Sc” tuşuna başın.
 • Bu tuşa bastıktan sonra ise ctrl+s yapın.
 • Açılan ekranda ilgili ekran görüntüsünü kaydetmek istediğiniz yeri seçerek isim verip kaydedebilirsiniz.

Ekran görüntülerini çekmeniz halinde siz kaydet demeden bilgisayarınızda kaydolmaz. Sadece “Prt Sc” tuşundan sonra CTRY+v yaparak ilgili panoya kopyalayabilirsiniz. Ancak bilgisayarınızın herhangi bir dosyasına ya da masaüstüne kaydetmek istiyorsanız da yukarıda yer verdiğimiz adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Windows 10 Ekran Görüntüsü Nereye Kaydediliyor

Windows 10 işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarınızda kolayca ekran görüntüsü alabilir ve bu görüntüleri depolayabilirsiniz. İlk kez Windows 10 işletim sistemli bir bilgisayar kullanıyorsanız alacağınız ekran görüntülerinin nereye kaydolacağını merak edebilirsiniz. Windows 10 ekran görüntüsü nereye kaydediliyor ve nasıl çekiliyorsorusuna hızlıca yanıt verelim;

 • Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarınızda ekran görüntüsü almak ve bunu bilgisayarınıza kaydetmek istiyorsanız klavyede yer alan Windows tuşuna basılı tutarken aynı anda prt sc tuşuna da basın.
 • Eğer ikisine basarak ekran görüntüsü alırsanız aldığınız ekran görüntüsü Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızın Screenshots (Ekran Görüntüleri) kısmına otomatik olarak kaydolacaktır.
 • Screenshots klasörüne ise şu adımlarla ulaşabilirsiniz; C:/Users/kullanıcıadı/Pictures/Screenshots

Aktardığımız bu yöntem ile kaydedeceğiniz tüm ekran resimleri otomatik olarak PNG formatında kayıt altına alınır. Eğer ilgili ekran görüntüsünün formatını değiştirmek isterseniz de görselin üzerine sağ tıklayarak düzenle dedikten sonra istediğiniz formatı yazarak revize edebilirsiniz.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma için özel bir tuş sunuluyor. Tüm yeni nesil bilgisayar modellerinin klavyesinde yer alan bu tuşun adı “Prt Sc” tuşudur. Bu tuş genelde klavyenizin sağ üst kenarında yer alıyor. Üzerinde yazan prt sc yazısından ekran görüntüsü tuşu olduğunu anlayabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki herhangi bir ekranın resmini almak için sayfayı açarak bu tuşa basmanız yeterli olacaktır.


Daha fazla ilgili içerik;


Laptop Ekran Görüntüsü Nereye Kaydedilir

Laptop ekran görüntüsü nereye kaydedilir, nasıl alınır gibi sorular merak ediliyor. Laptop modellerinin tamamının klavyesinde ekran görüntüsü tulu yer alıyor. Bu tuş prt sc tuşu olarak biliniyor. Eğer ekran resmi almak ve aynı anda da bilgisayarınıza kaydetmek istiyorsanız kısaca şu adımları takip etmeniz gerekiyor;

 • Ekran görüntüsü almak istediğiniz ekranı açın.
 • Ardından ise prt sc tuşuna basın.
 • Sonraki adımda ise ctrl+s tuşuna basarak bilgisayarınızda istediğiniz alana aldığınız ekran görüntüsünü kaydedin.

Laptoplarda alacağınız ekran resimleri otomatik olarak depolanmaz. Bunun için görüntüyü sizin kaydetmeniz gerekiyor. Aksi durumda alacağınız ekran görüntüleri anlık olarak sadece panoya kopyalayabileceğiniz şekilde alınır.

Opera Ekran Görüntüsü Nereye Kaydedilir

Opera ekran görüntüsü nereye kaydedilir, nasıl alınır gibi sorular merak ediliyor. Opera en sık tercih edilen internet tarayıcıları arasında yer alıyor. Eklentisiz pek çok özelliği barındırdığı için kullanıcılar tarafından tercih edildiğini söylemek mümkündür. Eğer Opera tarayıcısından ekran görüntüsü almak istiyorsanız da herhangi bir eklenti kurmanıza gerek yoktur. Çünkü Anlık Görüntü adında sunulan özelliği ile kolayca ekran görüntünüzü alabilir ve depolayabilirsiniz.

 • Opera tarayıcısını açın.
 • Ekranın sol üst kenarında yer alan Opera logosuna tıklayın.
 • Seçenekler arasından ‘’anlık görüntü’’ kısmına tıklayarak istediğiniz ekranın görüntüsünü alın.
 • Ardından çıkan ekrandan kopyala ve kaydet kısmına tıklayarak bilgisayarınızda istediğiniz klasörün içine ya da direk masaüstüne kaydedebilirsiniz.

Opera ekran görüntüleri doğrudan otomatik olarak kaydedilmez. Bunun için yukarıda yer verdiğimiz adımları takip ederek aldığınız ekran görüntüsünü bilgisayarınızda istediğiniz yere kolayca kaydedebilirsiniz.

Alıntı ve Taslak Nereye Kaydediyor

Alıntı ve taslak nereye kaydediyor, nasıl kaydediliyor gibi sorulara cevap aranıyor. Anlık ve taslak ekran görüntüleri bilgisayarınızda iki farklı yere kaydolur. Bu konumları şu şekilde aktarabiliriz;

 • C:\Users\%USERNAME%\AppData\Local\Packages\Microsoft.ScreenSketch_8wekyb3d8bbwe\TempState
 • C:\Users\%USERNAME%\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.ShellExperienceHost_cw5n1h2txyewy\TempState\ScreenClip

Bu kodları çalıştırmak istiyorsanız da bilgisayarınızda Win+R tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Windows 7 Ekran Görüntüsü Nereye Kaydedilir

Windows 7 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarınızda kolayca ekran görüntüsü alabilirsiniz. Windows 7 ekran görüntüsü nereye kaydedilir sorusuna yanıt vermek gerekirse de; Bu bilgisayarlarınızda ekran görüntüsü almak için klavyenizde yer alan “Prt Sc” tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Eğer bu tuş klavyenizde yoksa ilgili ekranın görüntüsünü almak için Fn+Insert tuşlarına aynı anda basabilirsiniz. Her iki seçenekte de aldığınız ekran görüntüleri bilgisayarınızın panosuna geçici olarak kaydedilir.

CTRL+v yaparak panodaki görüntüyü istediğiniz yere yapıştırıp gönderebilirsiniz. Ancal alınan ekran görüntüsünü kalıcı olarak bilgisayarınızda kaydetmek istiyorsanız prt sc tuşundan sonra CTRL+s yaparak kaydet seçeneğini açmanız gerekiyor. Açılan ekranda ilgili görüntüyü istediğiniz klasör içine ve masaüstüne kaydedebilirsiniz.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥