Birinin TC’sini Bulma – Ad Ve Soyad İle TC Kimlik No Bulma

Birinin TC’sini bulma işlemi gündemde yerini almaya başladı. Aileniz ve kendiniz dışında başkasının TC’sini nasıl bulabilirsiniz? Hadi gelin bakalım.

Ülkemizde yaşayan vatandaşlar 11 haneden oluşan kimlik kart numarasına sahiptir. Kimlik kart numaranız olmadan resmi işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. T.C ile kredi borcu gibi resmi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik numaranızı öğrenmek için nüfus müdürlüklerine gidebilir, kimlik kartınız üzerinden ya da nvi resmi sitesinden kimlik doğrulama sistemi sayesinde kimlik numaranıza erişim sağlayabilirsiniz. Aileniz dışında başka bir kişinin TC’sini bulamazsınız. Kişinin rızası olmadan kimlik numarasına erişmek yasal değildir. Anne, baba, çocuk gibi aile içerisindeki bireylerin TC’sini öğrenebilirsiniz. Öğrenmek için alttaki adımları takip edin.

  • E-devlet hesabınıza giriş yapın ve arama kısmına nüfus kayıt örneği belgesi sorgulama yazın.
  • Karşınıza çıkan seçeneği seçin ve sorgulama ekranına gelin.
  • Nüfus kayıt tipi örneğini seçeneğini nüfus aile seçeneğini seçin.
  • Ardından eski eşi ve vukuatlı belge seçeneğini seçin ve sorgulama işlemine devam edin.
  • Buradan aile içinde yaşayan kişilerin TC’lerine ulaşabilirsiniz.

Sadece Ad, Soyad İle TC Kimlik No Öğrenme

Sadece ad, soyad i̇le tc kimlik no öğrenme

Önceki dönemlerde kimlik kartı bilgilerinize gerek kalmadan sadece ad ve soyad kullanarak kimlik numarasına erişebilirdiniz. Ancak bu yöntem ortadan kaldırıldı. Sadece isim ve soy isimle TC kimlik numarası bilgilerini öğrenemezsiniz. Çünkü bu güvenilir bir yöntem olmaz. Kişinin rızası olmadan başkasının TC’sini bulmak bu kadar kolay olamamalı.

Kimlik numarası çok önemli olduğu için ek bilgilere de ihtiyacınız olacaktır. Nüfus cüzdanı seri numarası, anne, baba adı, doğum tarihi ve doğum yeri gibi bilgilere de erişim sağlamanız gerekir. Bunlar dışında herhangi bir yöntemle başkasının kimlik numarasına erişim sağlayamazsınız.

İsimden TC Bulma Programı

Başkasının TC’sini bulmak eskisi gibi kolay değil. Kimlik numarası her vatandaş için özel 11 haneden oluşan bir numaradır. Kimlik numaranızla resmi işlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Adres değişikliği gibi resmi işlerde kullanılan kimlik numaranızı kimseyle paylaşmamanızı öneriyoruz. Ayrıca başkasının kimlik numarasını rızası olmadan öğrenmek ciddi bir suç olduğunu unutmayın. Sadece isimden kimlik numarasını bulabileceğinizi iddia eden program ve kişilere itibar etmemeniz gerekir. Özellikle TC bulma programlarına ücret yatırmanız gerekir. Ücret yatırdıktan sonra TC’sini bulamazsınız ve yatırdığınız ücret boşa gitmiş olur.

Başkasının T.C’sini Bulma Cezası

Resmi belgeler ve resmi kurumlarda kullanılan T.C kimlik numarasını başka kişilerle paylaşılmaması gerekir. Kimlik numaranız kullanılarak birçok yasalsız işlem gerçekleşebilir. Bu yüzden kimlik numaranızın gizli tutulması önemli konular arasında yer alır. Eğer haberi olmadan bir kişinin kimlik numarasını ele geçirirseniz yasal süreç başlar. Kişinin rızası olmadan kimlik bilgilerinin kullanılması bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası istenir. Kimlik bilgilerinizin çalındığını düşünüyorsanız savcılığa başvurmanız gerekir. Savcılık bu işlemle ilgili gerekli işlemleri yürütür.

Başkasının TC’sini bulma yazısı hakkında sorularınız, görüşleriniz ve fikirleriniz varsa bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr