Burun damlası orucu bozar mı fetva meclisi açıkladı. Kulak damlası orucu bozar mı veya boğaz spreyi orucu bozar mı, gelin birlikte inceleyelim.

Burun fısfısı oruç bozar mı sorusu aktif olarak burun spreyi kullanan herkes tarafından merakla araştırılıyor. Burun damlası ya da spreyi burun yoluyla uygulanıyor. Oruç bildiğiniz üzere ağızdan alınıp mideyle temas etmediği ya da cinsel bir haz duyurmadığı sürece bozulmuyor.

Dolayısıyla din alimleri ve Diyanet’in de açıklamasına göre burun spreyinin oruçluyken, orucun bozulması söz konusu değildir. Ancak bu noktada burundan alınan sprey boğaza ve mideye akıp ulaşırsa orucun bozulmasına neden olur.

Kulak ve Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Kulak ve burun damlası orucu bozar mı diye merak edenler için de yanıt verelim. Kuşak ya da burun yoluyla alınan sprey ve türevleri olan ilaç gurupları orucun bozulmasına neden olmaz. Ağız yoluyla alınıp mideye ulaşmadığı sürece orucun bozulmadığı aktarılıyor.

Konu hakkında görüş bildiren diyanet ve diğer din adamları görüş b konuda görüş birliğindedir. Burun damlası genizden boğaza ve mideye akarsa, yutulursa bu durumda orucun bozulmasına neden olacaktır.

Burun Spreyi Abdesti Bozar Mı?

Burun spreyi abdesti bozar mı sorusu her mezhep için merakla araştırılıyor. Bu konuda net olarak bozmaz şeklinde yanıt vermek mümkündür. Abdest bazı mezheplerde kan, karşı cinsel temas, yellenmek ve benzeri durumlarda bozuluyor. Bunun yanı sıra burun spreyi ya da benzeri ilaç kullanımlarında abdestin bozulması din alimleri görüşleri ve diyanet işleri fetvalarına göre mümkün değildir.

Boğaz Spreyi Orucu Bozar Mı?

Boğaz Spreyi Orucu Bozar Mı

Boğaz spreyi orucu bozar mı sorusuna yutulması halinde evet diyerek yanıt verebiliriz. Boğaz spreyleri doğrudan ağız yoluyla boğaz bölgesine uygulanıyor. Eğer sprey oruçluyken boğaz bölgesine akarsa ve yutulursa bu durumda oruç bozulur. Nitekim spreyi yutma durumu söz konusu olmazsa orucunuz zarar görmeyecektir.

Göz Damlası Orucu Bozar Mı?

Göz damlası orucu bozar mı sorusuna direk hayır diye yanıt verelim. Diyanet işleri bu konuda net bir fetva kapsamında hayır yanıtını vermiştir Çünkü göz bölgesine uygulanan damla ağızla ya da mideyle temas etmediği için orucun mantıken bozulmasına da sebebiyet vermez.

Kulak Damlası Orucu Bozar Mı?

Kulak Damlası Orucu Bozar Mı

Kulak damlası orucu bozar mı sorusuna da merak edenler için cevap verelim. Kulak ile boğaz arasında fiziksel olarak bir kanal mevcuttur. Bu kanal nedeniyle kulağa damlatılan damla boğaz ve mideyle temas etmez. Bu nedenle de kulak damlası orucu bozmaz.

Kulak veya burun spreylerinin orucu bozup bozmadığına dair detayları sunduk. Yer verdiğimiz bilgileri hatalı ya da eksik buluyorsanız yorum alanına yazarak bizden geri bildirim alabilirsiniz. Yorumlarınızı dikkate alıyor ve en kısa sürede geri bildirimde bulunuyoruz.

Protez Tırnakla Oruç Tutulur Mu (Abdeste Engel Mi)

Uzun Tırnak Orucu Bozar Mı – Oruçluyken Saç Kesilir Mı