Sağlıklı bir cilde sahip olmak için kullanacağınız ürünleri seçerken cilt tipinize uygun tercih yapmanız gerekir. Cilt tipimi nasıl anlarım sorusunun yanıtını bilmiyorsanız hadi gelin birlikte bakalım.

Cilt tipinizi öğrenerek daha kusursuz ve pürüzsüz cilt görüntüsüne sahip olabilirsiniz. Her ne kadar cilt tipi birçok kişinin atladığı bir detay olsa da en önemli konulardan biridir. Cilt tipinizi belirleyerek cildinize uygun ürünleri tercih etmeniz görüntü ve sağlık açısından daha etkili olacaktır. Mesela magnis krem sivilce bakımı için oldukça etkili olsa da bazı cilt tiplerine sahip kişilerde aynı etki görülmez. Cilt tipinizi evde anlamanız için yapmanız gerekenleri adım adım ele aldık.

İlk önce cildinizi derinlemesine temizleyin. Cildini derinlemesine temizledikten sonra bir saat boyunca herhangi bir ürün kullanmadan bekleyin. Ardından alttaki görüntülere göre cilt tipinize karar verin;

  • T bölgene mendil dokundur eğer mendil yağlanıyorsa ve gözenekler gözüküyorsa cilt tipiniz yağlı,
  • Eğer mendile bir yağ gelmiyorsa, cildin gerginse ve gözenekler görünmüyorsa cilt tipin kuru,
  • Yüzün pullaşmaya başladıysa kuru ve hassas bir cilt,
  • Cildine baskı uyguladığın zaman anında kırışıklık oluşuyorsa ve bir saat beklemenin ardından T bölgesi yağlı ama yüzde gerginlik oluşuyorsa karma cilt olarak ayrılmaktadır.

Cilt tipinizi belirlerken cildinizin nem ihtiyacı, gözenek görünümü, yüz yıkandıktan sonra yüzdeki hissiyat en önemli faktörlerden biridir.

Cilt Tipimi Nasıl Öğrenebilirim

Cilt Tipimi Nasıl Öğrenebilirim

Yapılan araştırmalar ve sonuçlarına göre kadınların %90’i cilt tipini belirleyemedikleri için doğru ürünü kullanamıyor. Doğru ürün kullanılmadığı zaman ciltte daha çok sıkıntılar meydana gelmeye başlıyor. Cilt tipinizi evde kendiniz bazı yöntemlerle anlayabilirsiniz. Ancak bu yöntemleri uygulamanıza rağmen hala cilt tipinizden emin olmayabilirsiniz. Kesin bir şekilde cilt tipinizi öğrenmek için alttaki adımlara bakın;

  • Eczanelerde yer alan cilt tipi testi yaptırarak,
  • Hastanelerde dermatoloji uzmanı ile görüşerek,
  • Güzellik merkezlerinde cilt analizi yaptırarak,
  • Online cilt tipi testleri ile cilt tipinizden emin olabilirsiniz.

Kaç Çeşit Cilt Tipi Var?

Cilt bakımlarının yapılması ve etkili olması için cilt tipinin belirlenmesi gerekir. Cilt tipleri kuru, karma, yağlı ve normal olmak üzere 4 farklı kategoride yer almaktır. Ancak bu kategoriler kendi içlerinde de ayrılır. Peki bu cilt tiplerine bir de yakından bakalım.

Normal Cilt Tipi; Fazla bakım yapılmasına gerek olmayan ve cilt sıkıntılarının en az meydana geldiği cilt tiplerinden biridir. Normal cilt tipine sahip insanlar dünyada %3 civarındadır.

Kuru Cilt Tipi; Cildinizi kurutacak her türlü bakımdan uzak durmanız gerekir. Sabun, güneş, sıcak su ile banyo gibi işlemlerden uzak durun. Sürekli pullaşmanın görüldüğü cilt tiplerinden biridir.

Yağlı Cilt Tipi; Cilt problemleri ile en çok karşılaşılan cilt tiplerinden biridir. Yüzün sürekli olarak temizlenmesi, nemlendirilmesi gerekir. En çok bakım yapılan ve dünyadaki birçok kadının sahip olduğu cilt tipidir.

Karma Cilt Tipi; Yüzün temizlenmesi ve bakım yapılması oldukça önemli konular olan cilt tiplerinden biridir. Hem cildin hava alması hem de nemlendirilmesi cilt sorunlarını azaltan cilt tiplerinden biridir.

Comments are closed.