Dana Kesim Fiyatları 2024 (Canlı Hayvan Ne Kadar)

Dana kesim fiyatları pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Şehirlere göre değişmekte olan bu fiyatlar özellikle kurban bayramı döneminde gündem haline gelmektedir.

DanaKuzu
Ege Bölgesi264 TL302 TL
Akdeniz Bölgesi260 TL265 TL
Marmara Bölgesi265 TL314 TL
İç Anadolu Bölgesi267 TL268 TL
Doğu Anadolu Bölgesi265 TL268 TL
Güneydoğu Anadolu Bölgesi263 TL273 TL
Karadeniz Bölgesi276 TL283 TL
Ortalama266 TL282 TL
Geçen Aya Göre Değişim Oranı (%)%1.90%3.10
Geçen Yıla Göre Değişim Oranı (%)%94.90%120.60

Neden Dana Kesilir

Dana kesim fiyatları

Neden dana kesilir sorusu özellikle Kurban bayramlarında sık sık araştırılan bir konu haline gelmiştir. Ancak elbette dana kesiminin yalnızca kurban bayramlarında yapıldığını düşünmek doğru olmayacaktır. En çok tüketilen kırmızı et çeşitlerinden biri olan dana eti, pek çok faydası sebebiyle de sıklıkla tercih edilmekte olan bir gıda olarak ele alınabilir.


Daha fazla ilgili içerik;


Dana Kesim Fiyatları Güncel

Dana kesim fiyatları kesim yapılacak işletmeye göre değişiklik gösterebilir. Bunun yanında Ulusal Kırmızı Et Konseyi tarafından belirlenmiş olan kesim fiyatları da vardır. Bunlar mağduriyet oluşmaması için önerilen fiyatlardır ve fiyatlara uyumluluk talep edilir.

Kesim fiyatları ayrıca bölgelere göre de değişmektedir. Güncel dana ve kuzu kesim fiyatları yukarıdaki tablodaki gibidir:

Dana Eti Nasıl Pişirilir

Dana eti nasıl pişirilir

Dana eti birçok farklı şekilde tüketilebilir. Oldukça lezzetli bir et olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen ve bu sebeple kırmızı et tercihi yapmak isteyen kişilerin ilk seçenekleri arasında bulunan dana eti yağlı bir et olduğu için kolayca pişmektedir. Siz de dana eti tüketiminizi fırında ya da tavada pişirerek gerçekleştirebilir, döküm tava kullanarak etten aldığınız vitamin ve mineralin daha yüksek oranda olmasını sağlayabilirsiniz.

Dana Kesim Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Fiyatlar hayvanlara, şehirlere ve yoğunluğa göre belirlenmektedir.

Dana Kesim Nerede Yapılır?

İl veya ilçede yer alan mezbahalarda, besi çiftliklerinde veya belediyelere ait kesim alanlarında kesim yapılmaktadır.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr