Davetiye Zarfı Nasıl Yazılır? – Özel ve Protokol Davetiyesi Nasıl Olur?

Davetiye zarfı yazılırken gelin-damat ağzı kullanılmaz. Davetiyenin evlenecek çiftin ailesi tarafından yazılması gerekir. Bu durumda davetiye yazılırken ciddi bir yazı gerekiyor. Zarf üzerinde ailenin adı ve ünvanına da yer verilir.

Davetiye üzerindeki metinin sade olması ve belirli bir şekilde yazılması büyük önem taşıyor. Davetiye zarfı yazılırken dikkat edilmesi gereken temel hususlar şu şekildedir:

  • Davetiye kısa ve net olacak şekilde yazılır.
  • Yazılırken yazım ve imla kurallarına dikkat edilmesi gerekir.
  • Davet türüne göre özel olarak hazırlanmış olan kağıtlar kullanılır.
  • Kişiye saygılı ve nazik bir üslup ile yazılması gerekir.
  • Davetiye içerisine davet yeri, zamanı ve ne kadar süreceği belirtilir.
  • Ne daveti olduğu belirtilir.
  • Davet eden kişinin ya da kuruluşun adı belirtilmek zorundadır.
  • Açık ve doğru Türkçe kullanımına dikkat edilir.
  • Gerekli davetlerde kişinin cevap vermesi için bir telefon numarası yazılabilir.
  • Davete çocuk getirilmemesi gerekiyorsa belirtilmesi gerekir.

Davetiye Zarfına Önce Kimin Adı Yazılır?

Davetiye zarfına önce gelinin daha sonra ise damadın adı yazılır. İsimler yazıldıktan sonra ise gelin ve damat tarafından beğenilen bir söz yazılır. Bu sözün unutulmayacak bir söz olması nedeni ile seçilirken dikkat edilmesi büyük önem taşır.

Yazılan sözün altına ise anne ile baba isimleri yazılıyor. Sağ tarafa damadın anne ve babasının adı yazılırken sol tarafa ise gelinin anne ve babasının ismi yazılıyor. İsimlerin altına imza atabilirsiniz. Yazıların hat sanatı ile yazılması hoş görünümü nedeni ile pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.

Davetiye Zarfına Önce Kimin Adı Yazılır
Davetiye Zarfının Üstüne Ne Yazılır?

Davetiye zarfının üstüne isimler, tarihler, bitiş zamanı ve davet hakkındaki detaylar yazılır.

Davetiye Üzerine Hangi Kalemle Yazılır?

Davetiye üzerine herhangi bir kalemle yazılabilir. Ancak genellikle özel hat kalemler tercih edilir.

Mektubun Sağ Üst Köşesinde Ne Olur?

Mektubun sağ üst köşesinde mektubun yazıldığı yer ve tarih yazılır.

Davetiyeye Davetli İsmi Nasıl Yazılır?

Davetiyeye davetli ismi yazılırken kaligrafi ve hat sanatı tercih edilir. Her davetlinin özel olması nedeni ile davetiye zarfını kişiye özel olarak bir kaligrafi uzmanına yazdırmak oldukça yaygındır. Yazılan diğer yazılar ile bu özgünlüğü ve güzelliği sağlamak mümkün değildir.

Seçilen kaligrafi sanatçısı da yazıların güzelliğini ve özelliğini büyük oranda etkiliyor. Aynı zamanda yazının yazıldığı kalem türü de yazıyı etkiliyor. Hat sanatı yapılırken kullanılan profesyonel kalemler, davetiyenize yepyeni bir hava katmakta size yardımcı olacaktır.

Protokol Davetiye Zarfı Nasıl Yazılır

Protokol Davetiye Zarfı Nasıl Yazılır?

Protokol davetiye zarfı yazılırken kurumun ya da davet sahibi olan yetkili kişinin adı, soyadı başta yazılır. Davetiye içerisinde yanı zamanda davet hakkında bilgiler yer alır. Davet eşli olarak yapılacak ise kurumun ve yetkilinin adı/ soyadı ile birlikte eşinin soyadı yazılır.

Eşin soyadı yazılırken başında bay ya da bayan olacak şekilde belirtilmesi gerekir. Davetiye içerisinde davet edilecek kişinin adının ve soyadının yazılması beklenen satır, açık bırakılır. Sonradan buraya isim ve soy isim kolay bir şeklide yazılır.

Kaymakama Davetiye Zarfı Nasıl Yazılır?

Kaymakama davetiye zarfı yazılırken bir miktar daha ciddi bir üslup takınılması gerekir. Davetiyeyi hazırlarken öncelikle kim tarafından davetiye gönderildiğine karar verilmesi gerekir. Bu sayede karşı tarafa uygun ve doğru bir mesaj iletebilirsiniz.

Özellikle kurumsal etkinliklerde amaç belirtmek büyük önem taşır. Davetiye içerisinde amacı, tarihi, saati ve bitiş zamanını belirtmeyi ihmal etmeyin. Bununla birlikte uygun fontlar ve kağıt türü kullanarak daha ciddi ve kaliteli bir davetiye zarfı oluşturabilirsiniz.

İki Bayram Arası Düğün Olur Mu

Rüyada Düğün Kalabalığı Görmek – Düğün Evi ve Hazırlık

Ankara Düğün Salonu Fiyatları

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu