Defi ve DEX Çin’de Sahte Metamask Cüzdan Dolandırıcılığı Artıyor!

Çin hükümeti, Mayıs ayında kripto madenciliğini tamamen yasakladıktan sonra Eylül ayında en katı kripto para cezalarından birini başlattı. Eylül kripto para cezası politikası, kripto ile ilgili tüm işlemleri yasa dışı kabul etti ve merkezi yabancı kripto borsalarının Çin anakarasında herhangi bir hizmet sunmasını yasakladı. Yabancı kripto borsalarının yasaklanması, anonim cüzdan indirmelerinde ve Defi ve Dex kullanımında bir artışa neden oldu.

DEX platformlarının popülaritesindeki artış, onunla ilişkili dolandırıcılıkların sayısında da artışa neden oldu. Twitter Wu Blockchain’deki önde gelen bir Çinli içeriden yakın tarihli bir rapor, sahte metamask cüzdanlarıyla ilgili dolandırıcılık sayısının arttığını söyledi. Binlerce yatırımcı, bu sahte cüzdan dolandırıcılığı nedeniyle yatırımlarının önemli bir bölümünü kaybetti. Rapor dedi ki;

“Merkezi borsalar Çinli kullanıcıları yasaklarken, bazı kullanıcılar merkezi olmayan cüzdanlar arıyor. Sonuç olarak, çok sayıda dolandırıcı, dolandırıcılık amacıyla sahte metamask cüzdanları üreterek birçok Çinli yatırımcının zarar görmesine neden oldu.”

Dex
Defi

Birçok DEX platformunun hacmi, Çin kripto yasağının ardından önemli ölçüde arttı ve içerdekiler, Çinli yatırımcıların Defi hakkında bilgi edinmek için artan ilgisini bildirdiler.

Çin, Kripto Sıkıştırma Politikasına Devam Edecek!

Kripto para biriminin merkezi olmayan doğası, yasaklamayı neredeyse imkansız hale getiriyor ve bu nedenle, onu para politikasına bir tehdit olarak gören hükümetler, genellikle kripto ticaretine yardımcı olan borsaları ve platformları yasaklıyor. Bununla birlikte, kripto ekosistemi, şu anda milyarlarca dolarlık bir endüstri olan Dex ve Defi pazarında önemli ölçüde büyüdü. Defi, tüm bankacılık olanaklarını ek gizlilikle sunar ve bu nedenle popüler bir seçimdir.

Nispeten daha küçük bir DEX protokolü olan Dydx, günlük işlem hacmi rekorları kırdı ve Sushiswap gibi en iyi DEX platformlarını önemli bir farkla geride bıraktı. Birçoğu, ticaret hacmine yeni Çinli tüccarların akınına yardımcı olduğuna inanıyordu.

Enes Gülcan

Enes, soğuk ortamı sever. Mobil teknoloji ve operatörlere tuhaf bir merak besliyor. Kitap okumaya geç başladığı için pişman ve şuan bunu telafi ediyor. İnternetten gelen soruları konu haline getiriyor. enes.gulcan@bedavainternet.com.tr