Delalamın ne demek sorusuna “değerlim” şeklinde yanıt verilir. Sözcük Kürtçe’dir ve genelde sevgililer arasında kullanılan bir ifadedir. Bu kapsamda doğrudan sözlük anlamı olarak “değerli” anlamı taşıyor olsa da aslında “sevgilim, aşkım” gibi anlamlara gelmektedir. Kürtçe çok yaygın kullanılan bir sözcüktür ve türkülerden günlük yaşama kadar sık duyulur.

Kürtçe Güzelim Ne Demek?

Kürtçe güzelim ne demek sorusu için “bedewiya min” ifadesi kullanılır. Bu ifade sevgililer arasında kullanılır. Kişinin kendisini güzel olduğunu belirtmek için kullanılmaz, karşı tarafın sevgi ifadesi olarak iyelik anlamıyla kullanılır.

Delalım Ne Demek Türkçe Anlamı

Delalım ne demek Türkçe anlamı “değerli, sevgili” anlamındadır. Sevgililer arasında birbirine hitap sözcüğü olarak kullanılır. Genelde erkeğin kadına söylediği ifadedir, kadınlarca erkeklere günlük kullanımda sık kullanılmaz.

Rındamın Ne Demek

Rındamın Ne Demek?

Rındamın ne demek Kürtçe “güzelim” anlamındadır. Rınd Kürtçe’de “güzel” anlamındadır. Sözcüğün devamındaki ifade ise sahiplenme ekidir. Bu kapsamda bir aşığın sevdiğine yönelik kullandığı bir sözcüktür. Aynı isimli geleneksel bir Kürt türküsü de bulunur.

Delale Ne Demek Türkçe

Delale ne demek Türkçe anlam olarak “güzel, değerli, hoş” anlamındadır. Kürtçe’de isim halinde bu “delal” olarak bu sözcük kullanılırsa “cellat” anlamı taşır ancak buradaki cellat da genelde mecazi olup vefasız sevgiliyi ifade etmek için kullanılır.

Delal Ne Demek Kürtçe

Delal ne demek Kürtçe anlamında “güzel, hoş, aziz ve iyi huylu” anlamındadır. Kürtçe isimler arasında erkek çocuklarına yaygın olarak verilir. Aynı zamanda isim olarak kullanıldığında “cellat” anlamı da taşır.

Ez Delalim Ne Demek

Ez Delalim Ne Demek?

Ez delalım ne demek Türkçe anlamında “Benim sevgilim, aşkım” anlamındadır. Kürtçe “ez” ifadesi “ben” demektir. Delalım ise sevgili, aşkım anlamındadır. Bu durumda anlamı kuvvetlendirmek için “ez delalım” ifadesi kullanılır.

Hebunamın Ne Demek?

Hebunamın ne demek sorusu için farklı anlamlar verilecektir. Kürtçe sözcük olan hebunamın “sahibim, değerlim, varlığım” gibi anlamlara gelmektedir. Eğer sevgililer arasında söylenirse “bir tanem” anlamı verir. Bunun yanında günlük kullanımda bir şeyin sahibi olunduğunun belirtilmesi için de kullanılmaktadır.

Zazaca Günaydın Ne Demek – Zazaca Kelimeler

Rozerin İsmi Kürtçe Mi – Rozelin İsminin Analizi

Kürtçe Küfürler Listesi ve Anlamları (Kürtçe Küfür Öğrenmek İstiyorum)