Diş Teli Fiyatları 2023 (Devlet ve Özel Hastane Tel Ücreti)

Özel hastane diş teli fiyatlarını sizler için güncelledik. Devlet diş teli fiyatları bu yıl zamlandı. Diş teli fiyat hesaplama işlemini gelin birlikte inceleyelim.

Diş teli fiyatları 2023 yılı itibari ile güncellendi. Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen taban fiyatlar eşliğinde tek çene diş teli tedavisi fiyatları aşağıda yer almaktadır.

Diş teli fiyatları diş telinin kalitesine, hangi malzemeden yapıldığına, diş teli uygulamasının tek ya da çift çeneye uygulanacağına göre çeşitlenmektedir. Bu bağlamda diş teli fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için öncelikli olarak bir diş muayenesi gerekli görülmektedir. Yazımızın devamında ortalama güncel 2023 diş teli fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

TEL MARKASITEK ÇENEÇİFT ÇENE
Metal Braket8.000 TL13,000 TL
Görünmez (Lingual) Diş Teli14,500 TL19,500 TL
Porselen (Estetik) Braket12,500 TL17,500 TL
Şeffaf Plak15,500 TL20,500 TL
Diş teli fiyatları 2023 (devlet ve özel hastane tel ücreti)

Devlet Hastanesinde Diş Teli Fiyatları 2023

Devlet hastanesinde diş teli fiyatları 2023 yılında bir kısmı SGK tarafından ödendiğinden sıkça araştırılmaktadır. 18 yaşın altındaki SGK dahilinde bulunan kişiler için diş teli masrafı SGK tarafından karşılanmaktadır. Ancak diş telinin yanı sıra muayene, diş operasyonları, diş teli ekipmanları gibi bazı uygulama ve araçlar devlet tarafından karşılanmamaktadır.

Devlet hastenesinde diş teli yaptırmanın maliyeti tedavi sırasında kullanılan malzemelerin maliyetine göre belirlenmektedir. hastanın seçtiği diş teli malzemesi, diş ekipmanları gibi faktörlere göre fiyatlar çeşitlenebilmektedir. 2023 devlet hastanesinde diş teli fiyatları;

İŞLEMÜCRET
Tek çene 6,500 TL
Çift çene11,000 TL

Metal diş telinden başka diğer diş teli türlerinin malzemeleri SGK tarafından karşılanmamaktadır. Bu bağlamda SGK destekli olmayan diş tellerinin talep edilmesi halinde yukarıda bahsi geçen ücretler daha da yükselecektir. Devlet hastanesinde diş teli taktırmak her durumda özel hastanelerde diş teli taktırmaya göre uygun olmaktadır.

Devlet hastanesi diş teli randevu al
Devlet hastanesi diş teli randevu al

Devlet Hastanesi Diş Teli Randevu Al

Devlet hastanesi diş teli randevusu almak için MHRS portalı üzerinden ya da ALO 182 iletişim hattı üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Randevu alınmak istenen bölgeye bağlı olarak bazı durumlarda yoğunluk olabilmektedir.

Devlet hastanesinde diş teli randevusu yoğunluk nedeni ile MHRS üzerinden alınamıyorsa ALO 182 üzerinden randevu yenileme tarihleri öğrenilebilir ve yeni randevu günleri açılır açılmaz başvuru yapılabilir. Randevu alınması bazı durumlarda zor olduğunda başvurulan yöntemlerden biri de yeni randevu günlerini takip etmektir. 

Devlet Hastanesinde Diş Teli Sırası Ne Zaman Gelir

Devlet hastanesinde diş teli sırası mevcut yoğunluğa göre 1 yıl ile 3 yıl arasında gelmektedir. Diş teli tedavisi için sıra beklenmesi şarttır. Bu sıranın ana nedeni ise diş teli operasyonlarındaki yoğunluğun fazlalığıdır.

Devlet hastanesinden diş teli yaptırmak üzere sıra almanız halinde sıranın gelmesi bazı durumlarda 5 yıla kadar sürebilmektedir. Ancak ortalama olarak 1 ile 2 yıl arasında diş teli sırası geldiği bilinmekte. Hastanede diş teli sırası geldikten sonra diş teli takılması için malzeme maliyetinin hasta tarafından karşılanması gerekir. Bu maliyet karşılanmadığı takdirde operasyon yapılamamaktadır.

Ankara Nöbetçi Dişçi 7/24 – 24 Saat Açık Dişçi Ankara 2023

İstanbul Nöbetçi Dişçi 7/24 – 24 Saat Açık Dişçi İstanbul 2022

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥