Dünya Günü İçin İpuçları 2022

Dünya günü için ipuçları 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Dünya günü nedir ve dünya günü sloganları işte detaylar.

Dünya günü için ipuçları 2022 yılında Google en üst sırada yer alıyor. Herkes dünya günü hakkında ipuçlarını büyük bir merakla araştırıyor. Dünya günü her yıl 22 Nisan tarihinde kutlanıyor. Bu özel gün ilk olarak 1969 yılında San Francisco’da düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında kutlanmaya başlamıştır. İlk öncüsü ise John McConnell’dir. Dünya günü hakkında özel detaylar ise şu şekildedir;

 • Dünya günü dünyamızın güzelleşmesi, doğasının korunması ve güzelliğini kutlamak amacıyla düzenlenmiştir.
 • İlk kez bu fikir 1969 yılında John McConnell tarafından ortaya atılmıştır.
 • Dünya günü kutlamaları için gece ve gündüzün eşit olduğu zamanda yani 21 Mart tarihi John McConnell tarafından öneri olarak sunulmuştur.

John McConnell 21 Mart tarihini önerse de sonrasında Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson ve Denis Hayes’in tarafından 22 Nisan 1970 yılında ilk dünya günü kutlamaları tarihe geçerek günümüze kadar gelmiştir. 1970 yılında yapılan bu ilk dünya günü kutlamasına ise tam 20 milyon kişi katılım sağlamıştır. Çevre sorunlarına büyük dikkat çekline bu özel günde Amerika’nın ilk Temiz Hava Yasası ve Temiz Su Yasaları da düzenlenerek hayata geçirilmiştir.

Dünya Günü Ne Zaman

Dünya Günü Nedir

Dünya Günü nedir ve neden kutlanır gibi sorular sıkça merak ediliyor. Dünya Günü her yıl 22 Nisan tarihinde kutlanan özel bir gündür. Bugünün anlam ve önemi adından da anlaşılacağı üzere dünyayı ve dünyamızdaki kaynakları korumak üzerinedir. Dünyadaki suyu, temiz havayı korumaya yönelik yasaların geliştirildiği bu özel gün hala her yerde 22 Nisan tarihinde kutlanmaya devam ediyor.

Dünya Günü fikri ilk olarak John McConnell tarafından 1969 yılında 21 mart tarihi olarak öne sürülmüştür. Ancak 1970 senesinde Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson ve Denis Hayes tarafından 22 Nisan tarihinde 20 milyon kişinin katılımı ile kutlanmıştır. O tarihten itibaren hala her yıl 22 Nisan tarihinde kutlanmaya devam ediyor.

Dünya Günü Sloganları

Dünya Günü Sloganları

22 Nisan Dünya Günü’ne özel organizasyonlar, sempozyomlar, konferanslar ve yürüyüşler düzenleniyor. Her yıl dünya genelinde yapılan bu organizasyonlarda katılımcılar yeni sloganlar ile dikkat çekmeye özen gösteriyor. Dünya Günü için sıkça kullanılan Dünya Günü sloganları önerileri şu şekilde yansıyor;

 • Dünyamızı korumak herkesin görevi! Renk, dil ve din fark etmeksizin bu dünya hepimizin!
 • Dünyayı koruyalım, yeşili sevelim!
 • Dünyayı kirletmeyelim geleceğimizi koruyalım!
 • Dünyamızın doğal kaynaklarını harcamayalım, dünyamızı öldürmeyelim!
 • Dünyamızı, ormanlarımızı, öz kaynaklarımızı hep beraber koruyalım!

Dünya Günü’nden bu ve benzeri özel sloganlar atılıyor. Her ülkede yer alan kutlamalar için sloganlar da farklılık gösteriyor.

Dünya Günü’nde Ne Yapılır

Dünya Günü’nde ne yapılır, bireysel ya da toplu olarak nelere dikkat çekmek gerekir gibi sorular merak ediliyor. Dünya Günü her yıl 22 Nisan tarihinde kutlanıyor. 22 Nisan tarihinde yapılan bu özel günde bireysel ya da toplumsal olarak organizasyonlar düzenleyebilirsiniz. Bireysel olarak yapabileceğiniz şeyler kısaca şu şekildedir;

 • Dünya gününde kendi sokağınıza çıkarak en uygun yere fidan ve ağaç dikebilirsiniz.
 • Aynı gün içerisinde atıklara daha temkinli davranabilirsiniz. Az atık çıkacak besinler kullanmaya özen gösterebilirsiniz.
 • Farkındalık yaratmak adına çevrenizdeki insanlara haber vererek birlikte hareket edebilirsiniz.
 • Tükettiğiniz besinlerde yerli üretim ürünler tercih etmeye özen gösterebilirsiniz.
 • Dünya gününe özel düzenlenen eylemleri, yürüyüşleri ya da konferansları takip ederek katılım sağlayabilirsiniz.

Bu ve benzeri etkinlikler ile dünya gününü hem kutlayabilir hem de çevrenizde de farkındalık yaratabilirsiniz. Dünya gününün amacını çevrenizdeki insanlarla paylaşarak daha titiz ve temkinli davranmalarına da yardımcı olabilirsiniz.

Dünya Günü Mesajları

Dünya Günü mesajları ile çevrenizdeki insanlarda farkındalık yaratabilirsiniz. Dünya günü 22 Nisan tarihinde kutlanıyor. Bu özel günde tüm çevrenize Dünya Günü’nü hatırlatacak mesajlar iletebilirsiniz. Eğer aklınıza bir fikir yoksa hazır Dünya Günü mesajlarını kullanabilirsiniz. Hızlıca bazı örnekleri aktarmak gerekirse de;

 • Dünyamızı hep birlikte sahiplenerek koruyalım. Dünyamızı bir gün değil her gün korumaya özen gösterebilir. Dünya gününüz kutlu olsun.
 • Siyah, beyaz ya da renk ve dil fark etmeksizin hepimiz bu dünyada yaşıyoruz. Dünyamızı korumak hepimizin asli görevi! Dünyamızı koruyalım, dünya gününüz kutlu olsun!
 • Dünyamız hepimizin biricik yuvası! Dünyamızın sesini ve çığlıklarını duyalım, onu koruyup kollayalım. Dünyamızı kirletmeden gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmayı hedef edinelim. Hepimizin dünya günü kutlu olsun.
 • Dünyadan başka gidecek hiçbir yerimiz yok! O nedenle dünyamızı sevgi ile kucaklayarak dikkat ile korumaya özen gösterelim.

Yaşanabilir bir dünya adına farkındalık yaratmak için Dünya Günü’ne özel yer verdiğimiz tüm bu mesajları çevrenize iletebilirsiniz.

Dünya Erkekler Günü Ne Zaman

Dünyanın Sonu Ne Zaman Gelecek

Anneler Günü

Anneler Günü Mesajı

googlehaberler