Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2024 (Best 10 List)

Dünyanın en iyi üniversiteleri, eğitim hem ülkenin refahlığı hem de cehalet için en gerekli unsurlardan biri. Dünya çapında verdikleri eğitimle hafızalara kazınan üniversite sıralamasını ele aldık.

Üniversitelerin sunduğu eğitim, uzman kadrosu, araştırma bütçesi, öğrenci fakülte oranı ve uluslararası işbirliği gibi birçok kriter değerlendirilir. Bu değerlendirmeler ele alınarak en iyi üniversite listesi oluşturulur. Üniversite kaydı yapılmadan önce üniversitenin değerlendirilmesi gerekir.

Ancak her üniversitenin mükemmel olmadığını bilmeniz gerekir. Her üniversitenin ufakta olsa bazı sorunları ve sıkıntıları vardır. Dünyanın en iyi üniversite listesine hadi gelin bakalım.

Dünyanın En Başarılı 8 Üniversitesi

Üniversitede verilen eğitim meslek hayatınız ve kişisel gelişiminiz için önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden üniversite öğrencileri tercih yapmadan önce üniversitenin verdiği eğitim ve sunduğu imkanlar detaylı bir şekilde araştırılması gerekir. Dünyada başarılı eğitim veren üniversiteler listesinde yer alan ilk 8 üniversitesi şu şekildedir;

  • Massachusetts Institute Of Technology,
  • Oxford,
  • Standford,
  • Cambridge,
  • Harvard,
  • Kaliforniya Technology,
  • Chicago,
  • ETH Zürih

Massachusetts Institute Of Technology (MIT)

Dünyanın en i̇yi üniversiteleri

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konularında en iyi üniversite olarak bilinen MIT 2024 yılında dünyanın en iyisi olarak seçildi. En son kullanılan teknoloji tesislerine ve endüstrilerine sahip bu üniversite birçok öğrencinin hayalini süslüyor. Özel araştırma üniversitesi olarak bilinen MIT lisans ve lisansüstü programlarıyla eğitim vermeye devam ediyor. Birçok farklı alanda araştırma merkezine sahip bu üniversite 96 tane en önemli insanları mezun etmeyi başardı. İş lideri, astronot, akademisyen gibi unvanlara sahip 96 kişi Nobel Ödülüne layık görüldü.

Oxford Üniversitesi

Dünyanın en i̇yi üniversiteleri

En iyi üniversite sıralamasında olmazsa olmazlardan biri Oxford olarak bilinir. En köklü geçmişe sahip ve en prestijli üniversitelerden biri olan Oxford, İngiltere’de yer alır. Uzman akademik kadrosu, araştırma merkezlerinin fazla olması ve sanata verdiği önemle bilinen bu üniversitede dünyanın dört bir yanından gelen üniversite öğrencileri bulunur. Oxford Üniversitesinden mezun olan birçok öğrenci Nobel Ödülüne layık görülmüştür. En seçkin bilim adamlarının ve liderlerinin mezun olduğu bu üniversitede birinci sınıf araştırma merkezleri bulunuyor.

Standford Üniversitesi

Dünyanın en i̇yi üniversiteleri

Devlete bağlı olmayan özel üniversitelerden biri olan Standford araştırma ve inovasyon konusunda gösterdiği başarı sayesinde en iyi listesinde yer aldı. Kendi alanlarında başarılı olan uzman akademisyenleri barındırır. Dünyanın her yerinden öğrenci kabul eden Standford mühendislik, bilim, sosyal bilimler, sanat, hukuk ve tıp alanında birçok başarıya imza attı. Birçok farklı araştırma merkezi sayesinde başarılı bir girişim imkanı sunar. 84 Nobel ödülüne sahip birçok devlet insanı, iş ve akademisyeni mezun etti.

Cambridge Üniversitesi

Dünyanın en i̇yi üniversiteleri

Köklü geçmişe sahip olan bir diğer üniversite ise Cambridge. İngiltere’de bulunan bu üniversite araştırma olanaklarının fazla olması ve eğitimin mükemmelliği ile birçok öğrencinin hayallerinde yer almaya başladı. Dünya liderleri yetiştirdiği gibi birçok alanında uzman bilim adamları yetiştirmeye devam ediyor. Devlete bağlı olarak faaliyet gösteren bu üniversite 1209 yılından beri eğitim vermeye devam ediyor. Dünya çapında eğitim veren bu üniversite araştırma merkezleri ve enstitüleriyle ön plana çıkıyor. 118 Nobel Ödülüne sahip birçok önemli kişi Cambridge Üniversitesinden mezun oldu.

Harvard Üniversitesi

Dünyanın en i̇yi üniversiteleri

Harvard üniversitesinin ne kadar başarılı olduğunu bilmeyen yoktur. Yıllardır en iyi üniversite sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. Araştırma üniversitesi olarak bilinen bu üniversitede en ünlü akademisyenler görev alıyor. 1636 yılından beri eğitim veren bu üniversite dünyada 140’dan daha fazla ülkeden gelen öğrencileri ağırlamaya devam ediyor. Yenilikçi öğretim yöntemleriyle adını duyurmayı başarmış bu üniversiteden mezun olanlar dünyanın en prestijli insanları diyebiliriz. Örnek verecek olursak hukuk ve işletme bölümlerinde vaka yönetimi gibi yenilikçi yöntemler ve stratejiler öğretiliyor.

Kaliforniya Technology

Dünyanın en i̇yi üniversiteleri

Araştırmayı kendine hedef haline getiren Kaliforniya Technology üniversitesi STEM alanlarına yoğunlaşmaya başladı. Bilim, mühendislik ve teknoloji alanlarında başarılı olan bu üniversite dışında daha başarılı bir üniversite yok. Birçok farklı alanlarda eğitim programı düzenleyen bu üniversitede araştırma merkezlerine büyük önem veriliyor. Ayrıca bu üniversite çığır açan birçok farklı bilimsel keşfe ev sahipliği yaptı. Ötegezegenin ve işlevsel lazerin geliştirilmesi gibi bilimsel anlamda birçok başarıya imza atmıştır.

Chicago Üniversitesi

Dünyanın en i̇yi üniversiteleri

Disiplinler arası öğrenim yaklaşım ve akademik mükemmelliği ile en iyi üniversiteler arasında yer almaya başladı. Öğrencilerin araştırması, geliştirmesi ve yaratıcı fikirlerini ortaya koyması için geniş alanda imkan sunar. Ekonomiden hukuka kadar birçok farklı konuda eğitim verir. Ayrıca 100’den fazla farklı ülkeye sahip öğrencilere eğitim imkanı sunar. Kendine özgü çekirdek müfredatı ile tüm dünyada adını duyurdu. Çok yönlü eğitim fırsatı sağlayan bu üniversite dünyanın en iyileri arasında.

ETH Zürih

Dünyanın en i̇yi üniversiteleri

İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan araştırma üniversite STEM alanlarında mükemmel bir başarıya sahip. Uluslararası öğrenci kitlesine sahip olması ve araştırmaya verdiği önem sayesinde tanınır. 1855 yılından beri bilim, mühendislik ve teknoloji alanında eğitim veren en iyi üniversitelerden biri. Dünyanın gidişatını değiştiren birçok bilimsel keşifler bu üniversitede bulunmuştur. 21 Nobel Ödülüne layık görülen devlet başkanları, hükümet yetkilileri, akademisyenler, iş adamları ve bilim adamları bu üniversiteden mezun olmuştur.

Dünyanın en iyi üniversiteleri konusu hakkında yorumlarınızı, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi yorum bölümüne yazarak bizlere iletebilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥