Duphalac nedir sorusu, ilacı kullanması gereken kişiler tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Laksatif görevi gören, sulu bir çözelti olan Duphalac, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Duphalac Kullanımı

Duphalac kullanımı doktor gözetiminde gerçekleşmelidir. Bağırsak hareketini arttırmak amacı ile kullanılan bir ilaç olan Duphalac, müshil görevi görür. Ozmotik etkili laksatifler grubunda yer alan Duphalac, eczanelerde şurup formunda satılmaktadır.

Duphalac kullananlar yorumları

Duphalac, laktuloz içeren bir kabızlık ilacıdır. Osmotik bir laksatiftir, yani bağırsaklardaki suyu çekerek dışkıyı yumuşatır ve kolayca atılmasını sağlar.

Duphalac kullananların yorumlarından bazıları şunlardır:

  • “Kabızlık sorunum için doktorum Duphalac verdi. İlacı kullanmaya başladıktan sonra 2-3 gün içinde etkisini gördüm. Kabızlığım tamamen geçti ve artık rahatlıkla tuvalete gidebiliyorum.”
  • “Duphalac, kabızlık sorunumu çözmede çok etkili oldu. İlacı kullanmaya başladıktan sonra günde 1 kez tuvalete gidiyorum. Kabızlığımdan kurtulduğum için çok mutluyum.”
  • “Duphalac’ın yan etkilerinden endişe ediyordum ama yan etki yaşamadım. İlacı kullandıktan sonra sadece hafif bir gaz sorunu yaşadım ama bu da kısa sürede geçti.”

Duphalac’ın yan etkileri arasında gaz, şişkinlik, karın ağrısı ve ishal yer almaktadır. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve kısa sürede kendiliğinden geçer.

Duphalac Yan Etkileri

Duphalac Nedir

Duphalac yan etkileri arasında en yaygın olarak görülen gaz ve şişkinliktir. İlk birkaç gün yoğun olarak görülen bu yan etki, sonrasında azalarak, tamamen geçer. Bulantı ve kusma, ishale bağlı olarak görülebilecek olan elektrolit dengesizliği de yan etkiler arasında bulunmaktadır.

Duphalac Aç mı Tok mu?

Duphalac aç mı tok mu sorusu, çeşitli problemler nedeni ile bu ilacı kullanması gereken kişiler tarafından merak edilmektedir. Kullanılan süre boyunca aynı saatte alınması gereken Duphalac, aç veya tok karna alınabilir.

Duphalac Şurup Kullananlar

Duphalac şurup kullananlar ilacın kısa süre içerisinde etki ettiğini dile getirmektedir. 8 ila 12 saat içerisinde etki etme süresi olan Duphalac şurup, özellikle bağırsak problemlerini gidermek adına oldukça etkilidir.

Duphalac Uzun Süre Kullanılırsa

Duphalac Nedir

Duphalac uzun süre kullanılırsa ishal ve karın ağrısı gibi yan etkiler görülebilir. Doktor kontrolünde kullanılması gereken Duphalac, doktorun hasta için uygun gördüğü dozda, tavsiye edilen süre boyunca düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Bebeklerde Duphalac          

Bebeklerde Duphalac yaşa ve kiloya göre belirlenmektedir. Çocukların kullanımı içine uygun olan bu ilacın 1 yaşın altındaki bebekler için tavsiye edilen kullanım miktarı günde 5 ml’dir.

Bebeklerde Duphalac Şurup Yorumları

Bebeklerde Duphalac şurup yorumları bebeği için bu ilacı kullanacak ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Bu ilaç, bebeklerde çeşitli sebepler dolayısıyla yaşanan kabızlık gibi problemleri kısa süre içerisinde ortadan kaldırmaktadır. Duphalac ilaç bebeklerde kullanılırken doktor kontrolü gerçekleşmesi gerekmektedir. Bilinçsiz şekilde kullanılan Duphalac daha ciddi problemlere ve yan etkilere neden olabilir.

Duphalac Fiyatı Nedir?

Duphalac güncel fiyatı 96.44 TL fiyatla eczanelerde satılmaktadır.

Duphalac Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Duphalac şurup, açılmasının ardından 36 ay boyunca kullanılabilir.


Daha fazla ilgili içerik;

DUPHALAC nedir ne işe yarar?

Duphalac, bağırsak hareketlerini artıran ve kabızlığı önleyen bir ilaçtır. Etken maddesi laktulozdur.

DUPHALAC nedir nasıl kullanılır?

Yetişkinler: Günde 10-20 gram laktuloz almalıdır. Bu miktar, 1-2 ölçek şurup veya 1-2 kapsül anlamına gelir.
Çocuklar: 1-6 yaş arası çocuklarda, günde 2.5-10 gram laktuloz almalıdır. Bu miktar, 0.5-2 ölçek şurup veya 0.5-2 kapsül anlamına gelir.
6-12 yaş arası çocuklarda, günde 5-15 gram laktuloz almalıdır. Bu miktar, 1-3 ölçek şurup veya 1-3 kapsül anlamına gelir.

DUPHALAC kaç saat sonra etkisini gösterir?

Duphalac, genellikle 24-48 saat içinde etkisini gösterir.

DUPHALAC şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Duphalac şurup, açıldıktan sonra 28 gün içinde kullanılmalıdır.