Duyular Arası Aktarma Nedir? – Duyular Arası Aktarım Örnekleri

Duyular arası aktarma nedir sorusuna çeşitli duyulara ait sözcüklerin bu aktarmaya uğrayarak başka duyguların yerine kullanılması şeklinde yanıt verilebilir. Günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir terim haline gelen duyular arası aktarma, özellikle Türkçe ve edebiyat alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Duyular arası aktarma ile farklı duyulara ait sözcükler, başka duyguların yerine kullanılır. Türkçe’de deyim aktarmaları başlığı altında incelenmekte olan bu konu, 5 duyunun birbirlerinin yerlerini değiştirmesiyle gerçekleşir.

Duyular arası aktarma örnekleri

Duyular Arası Aktarma Örnekleri

Duyular arası aktarma örnekleri bu konuyu daha net bir şekilde anlayabilmesi sağlanır. Duyular arası aktarım yani duyu aktarımı örnekleri özellikle şiirlerde ve edebi yazılarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Örneğin bir sanatçı için kadife sesli olduğunun söylenmesi duyular arası aktarma örneklerinden biri olarak verilebilir. Bunun yanı sıra, “Arkadaşının kavga esnasında söylediği sert sözleri onu güçlendirdi.” cümlesi de, duyular arası aktarma yapıldığına dair bir örnektir. Burada, herhangi bir sözün fiziksel olarak insanları yaralanması söz konusu ya da mümkün değildir. Ancak duygu aktarımı sayesinde bahsedilmekte olan olay daha güçlü bir anlatıma sahip olmuştur.

Bazı duyulara ait kelimeler, tüm yıllar arası aktarmaya uğradığında başka bir duyunun yerine kullanılabilir. Bu durum bazen benzetme bazen ise yakınlık ilgisiyle gerçekleşmekte ve böylelikle çeşitli edebi yazılarda karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra gün içerisinde pek çok kişi gündelik konuşmaları gerçekleştirirken fark etmeden duyular arası aktarma yapmakta ve böylelikle anlamı güçlendirmektedir. Sözün etkileyiciliğini arttırmak ve anlamak güçlendirmek amacıyla sanatlı söyleyiş işlerde sıklıkla kullanılan duyular arası aktarma, bir durumu daha iyi şekilde ifade edebilmeyi mümkün hale getirir.

Duyular aktarma örnekleri şu şekilde listelenebilir;

  • Arkadaşı bir süredir ona soğuk davranıyor.
  • Buzdolabından keskin bir yemek kokusu geliyor.
  • Yaptığı resimlerde soğuk renkler kullanmayı tercih ediyor.

Duyular Arası Aktarma Test

Duyular arası aktarma test gibi sınavlarda da öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Bunun yanı sıra kolaylıkla tespit edilebiliyor olması bu konuyu çok daha kolay şekilde anlayabilmeyi sağlar. Bir anlamı güçlendirmek adına farklı duyuya ait bir kelimenin kullanılması olarak düşünülebilecek olan duyular arası aktarma, gündelik hayatta da yaygın şekilde, farklı örnekleri ile karşımıza çıkmaktadır.

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥