EKPSS Tercih Nasıl Yapılır

EKPSS tercih nasıl yapılır hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. EKPSS başvuru şartları 2022 ve EKPSS tercih ne zaman işte detaylar.

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı olan ÖSYM tarafından gerçekleşen sınavın sonuçları açıklanmasının ardından birçok kişi tercih yapmaya başlamıştır. EKPSS tercih yapmadan önce sizlere uygun kadroyu seçmeniz gerekmektedir. Başvur şartlarına ve özelliklerine sahip olduğunuzdan emin olun. Orta öğretim seviyesinin altında olan kişiler ise kura çekilerek kamu kurumlarında yer alan boş kadrolarda görevlendirilmek için tercih yapmaları gerekmektedir. Orta öğretim seviyesindeki kadrolar için EKPSSP1 türünü kullanmanız gerekir, ön lisans seviyesindeki kadrolar için EKPSSP2 puan türünü ele almanız ve lisans seviyesindeki kadrolar için EKPSSP3 puan türünün kullanılması gerekmektedir. Tercih yapmak için uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir;

  • İlk olarak https://ais.osym.gov.tr linkine tıklayınız. Ardından T.C Kimlik numaranız ile birlikte şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın. Ardından aday tercih işlemleri seçeneğine tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli Memur Alımı

EKPSS Başvuru Şartları 2022

EKPSS sınavı birçok kişi tarafından heyecanla beklenmektedir. Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu olan adaylar sınav başvuru yapabilirken, ortaöğretim ve altında eğitim seviyesine sahip kişiler de kura sisteminden faydalanarak devlet memuru kadrolarına başvuru yapabilirler.  Sınava girmeniz veya kura katılmanız için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartları sizler içi yazımızda ele aldık.

  • Sınava girebilmeniz için ilk ve en önemli şartlardan birisi; engellinin %40 ve üzerinde engel seviyesinin olması gerekir.
  • Sınava girilmesi için ortaöğretim, lisans veya ön lisans seviyelerinden birinde eğitim almanız gerekmektedir.
  • Türk vatandaşı olan ve 18 yaşını tamamlayan kişiler başvuru yapabilirler.
  • Türk Ceza Kanunu’na göre kasten işlenen suçtan dolayı belirli bir süre hapishanede yatmış, devletin güvenliğini tehlikeye atacak suç işlemiş, hırsızlık, dolandırma ve sahtecilik gibi suçlardan dolayı mahkum olan bir kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.
  • Tercih yapmış olduğunuz kadrolar için aranan şartları sağlamanız durumunda başvurunuz kabul edilecektir.
Ekpss tercih nasıl yapılır
Ekpss tercih ne zaman

EKPSS Tercih Ne Zaman

EKPSS sınavının başvuru tarihi 15 Şubat’ta sona ermiş ve sınav 24 Nisan tarihinde gerçekleşmiştir. EKPSS sınavının gerçekleşmesi ve sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte birçok kişi ne zaman tercihlerin başlayacağını merak etmeye başlamıştır. 18 Mayıs tarihinde cevap kağıtları ve sonuçlar adaylara duyurulmuştur. ÖSYM tarafından EKPSS tercih kılavuzlarının yayınlanmıştır.

  • EKPSS tercih işlemleri 14 Ocak 2022 tarihinde son bulmuştur. EKPSS 2. Tercihler merak edilirken ÖSYM tarafından resmi bir açıklama beklenmektedir.

EKPSS 2. Tercihler Ne Zaman

ÖSYM tarafından gerçekleşen 2022 EKPSS sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte tercih takvimi heyecanla beklenmeye başlandı. EKPSS 1. Tercihlerin 14 Ocak 2022 tarihinde son bulmuştu. EKPSS 2 tercihleri için gözler ÖSYM’ye döndürüldü.

  • Tercih işlemleri hakkında net bir duyuru bulunmamaktadır. Yakın bir zaman diliminde tercihler için tarihler açıklanacaktır. Web sitemizi takip ederek tercih tarihleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Dershane Fiyatları

Banka Sınavları Ne Zaman

Sınava 1 Gün Kala Nasıl Çalışılır

Sınav Tv Online Giriş

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥