Elektrik abonelik ücreti, elektrik dağıtım şirketinin abonelik işlemleri için talep ettiği ücrettir. Elektrik abonelik ücreti, elektrik aboneliğini başlatan kişi öder. Abonelik başvurusu sırasında, abonelik ücretinin ödenmesi gerekir.

  • Elektrik Abonelik Ücreti 645 TL’dir.

Yeni bir eve taşındığınız zaman yapmanız gereken önemli işlerden biri de elektrik aboneliğidir. Elektrik aboneliğini kendi adınıza almak ve abonelik açtırmak için başvuru yapmanız gerekir. Başvurular ikamet ettiğiniz ilin elektrik dağıtım şirketine giderek yapılır.

Dilerseniz e-devletten elektrik aboneliği açtırabilirsiniz. Başvuru yaparken yanınızda evrakların olması gerekir ayrıca abonelik ücretini de ödemeniz halinde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ticarethane elektrik aboneliği ile mesken aboneliği için ödenmesi gereken miktarlar değişiklik gösterir. 2024 Elektrik abonelik ücretleri şu şekildedir.

1 kW Elektrik Kaç TL

Güncel rakamlarına göre 1 kW elektrik kaç TL bilgilendiriyoruz. Güncel elektrik kW fiyatı ne kadar, gelin birlikte inceleyelim.

  • 1 kW elektrik kaç TL; 147,20 TL

Kiracı Elektrik Abonelik Ücreti

Elektrik Abonelik Ücreti

Kiracı elektrik abonelik ücreti, elektrik kullanım alanı yeni bir kişi geçtiği zaman elektrik abonelik ücretini ödemesi gerekir. Yeni bir eve taşındığınız zaman kiracı ya da ev sahibi olmanız fark etmeden elektrik aboneliğini üzerinize almanız gerekir.

Elektrik abonelik ücretleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenmekte olup her sene belirli bir oranlarda artış göstermektedir. Kiracı ya da ev sahibi olmanız fark etmeden sabit elektrik abonelik ücretini ödemeniz gerekir. 

2024 Elektrik Abonelik Ücreti

Elektrik Abonelik Ücreti

2024 elektrik abonelik ücreti, elektrikten yararlanmak için abonelik ücretinin yatırılması gerekir. Hanenin en az 165 TL abonelik açma bedelinin ödemesi durumunda elektrik hizmetinden yararlanmaktadır. Meskenler için genellikle 6 kW elektrik gücü kullanmaktadır. Güce göre elektrik abonelik ücretleri değişiklik gösterir.

Meskenler için 1 kW güce açma bedeli olarak 29.8 TL ödenmesi gerekse de en alt sınır olan 165 TL elektrik abonelik ücreti ödenmelidir. Bu ücrete dahil olarak elektriğin açılması, sayacın kontrol edilmesi için de ayrı bir ücret ödenmektedir. Ayrıca elektrik ilk abonelik ücreti alçak gerilime göre şu şekildedir; 

  • 15kW güç için 69.80 TL, 
  • 15 ile 100 kW güç için 159.60 TL, 
  • 100 kW gücün üzerindeki yer için 202.89 TL ödenmesi gerekir.  

Boğaziçi Elektrik Abonelik Ücreti

Elektrik Abonelik Ücreti

Boğaziçi elektrik abonelik ücreti, evin, ticarethanenin sahibi ya da kiracısı bulunduğu bölgede elektrik dağıtım şirketlerine bizzat giderek ya da online kanallar sayesinde aboneliğini gerçekleştirebilir. Elektrik abonelik ücreti için belirlenen en alt sınır 165 TL olup, 1kW güç için açma ve kapama bedeli olarak 29.8 TL ödenmesi gerekir. Bu ücret her yıl Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenmekte olup tüm iller ya da ilçelerde geçerli olmaktadır. 

Uludağ Elektrik Abonelik Ücreti

Elektrik Abonelik Ücreti

Uludağ elektrik abonelik ücreti elektrik abonelik ücreti, ilk elektrik hizmetinin başlatılması için ödenmesi gerekir. Tüketicilerden alınan elektrik abonelik ücreti, tüketici değiştikten sonra geri iade edilmektedir. Yeni bir meskene taşındığınız zaman ya da ticarethaneye geçiş yaptığınız zaman aboneliği üzerinize almanız gerekir. Uludağ elektrik abonelik ücreti mesken için 1 Kw için 29.8 TL ödenmelidir. Elektrik aboneliğinde meskenler 5 Kw ya da 6 Kw kullandığı için ödenmesi gereken en alt sınır 165 TL olarak belirlenmiştir.  

Sakarya Elektrik Abonelik Ücreti

Elektrik Abonelik Ücreti

Sakarya elektrik abonelik ücreti, bölgenin elektriğinden sorumlu elektrik tedarik firmalarına giderek elektrik aboneliğinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Elektrik aboneliğini dilerseniz e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Abonelik işlemleri için yanınızda bazı belgelerin olması gerektiği gibi elektrik abonelik ücreti ödemeniz gerekir. Açma ve kapama bedelini ödedikten sonra güvence bedeli ve damga vergisini için de ödeme yapmanız gerekir.  

Türkiye’de kilowatt başına meskenler için 29.8 TL ücret alınırken, ticarethaneler için açma ve kapama bedeli için 84.8 TL ücret alınmaktadır. Güvence bedeli ise meskenler için kilowatt başına 37.6 TL, ticarethaneler için 106.9 TL ücret alınmaktadır.  

Enerjisa Abonelik Ücreti

Elektrik Abonelik Ücreti

Enerjisa abonelik ücreti, enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından her yıl abonelik ücreti belirlenmektedir. Enerjisa gibi elektrik dağıtım şirketleri de bu ücretleri uygulamaktadır. Enerjisa elektrik abonelik ücreti meskenler için 29.8 TL, ticarethaneler için de 84.8 TL ücret alırlar.

Meskenler genellikle 6 kilowatt kullandıkları için açma ve kapama bedeli olarak 178.8 TL, güvence bedeli için de 225.6 TL ödeme yapmanız gerekir. Ticarethaneler için de bu rakam açma ve kapama bedeli 508.8 TL olurken güvence bedeli 641.4 TL alınmaktadır.   

Limak Elektrik Abonelik Ücreti

Elektrik Abonelik Ücreti

Limak elektrik abonelik ücreti, TEDAŞ bünyesinde faaliyet gösteren ancak daha sonra özelleştirilen Limak Uludağ Elektrik Dağıtım şirketi 2013 yılında faaliyete geçmiştir. Bursa, Balıkesir, Yalova ve Çanakkale gibi bölgelere Limak şirketi tarafından elektrik dağıtımı gerçekleştirilir.

Limak Uludağ Elektrik şirketine giderek elektrik abonelik işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Limak şirketi 5 Kw meskenler için 1.56 TL damga bedeli alırken 165 TL güvence bedeli ödemenizi ister. 6 Kw bir mesken için de 1.88 TL damga vergisi ayrıca 198 TL güvence bedelinin ödenmesi gerekir.   

1 Comment

  1. Elektrik abonelik ücreti çok fazla bir elektrik açtırmak için bu kadar para istemeyin artık gerçekten nereye yetiştireceğimize şaşırıyoruz

Leave A Reply