Elektrik Kesintilerinin Bitcoin’e Etkisi Artacak

Kripto madenciliği sektörüne bazı ülkeler tarafından yaptırım uygulanmaktadır. Kripto para madenciliği amacıyla kurulmuş olan çiftliklerin elektrik kesintilerine uğrayacağına dair bazı açıklamalarda bulunulmuştur. İran, kripto madenciliğinde faaliyetleri sürekli olarak durdurmuştur. İran hükümeti uluslararası yaptırımlardan kaçınmak ve ülkenin güç kaynağı üzerindeki baskıyı en hafife indirgemek için tekrardan kripto madenciliğini kısıtlama kararı almıştır.

İran enerji endüstrisi sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi tarafından yapılan açıklamada 22 Haziran tarihinde İran hükümeti tarafından yetki verilmiş 118 madencilik şirketlerinin elektriği kesileceğini bildirilmiştir. İran, ABD’nin uluslararası finansal erişimini engelleyen yaptırımlardan biri olarak kripto madenciliğini görmektedir.

  • İran hükümeti 2019 yılında kripto para piyasası ile tanışmış ve madencilere yüksek elektrik oranları ödenmesi, bitcoinlerinin İran Merkez Bankasına satılması gibi birçok karar alınmıştır. 2021 yılında İran Hükümeti elektrik altyapısı üstündeki baskının daha az olması için iki kere kapatma kararı almıştır. 2021 yılının mayıs ayında Bitcoin madenciliği %4.5 seviyelerde yer alırken ocak ayında %0.12 seviyelere kadar gerilediği ortaya çıkmıştır.

İran gibi başka ülkelerde bitcoin madencilerine karşı bazı düzenlemeler getirmeye başladı. Düzenlemeler ve sert baskıyı gerçekleştiren ülkelerden birisi ise Çin olmaktadır. Çin kripto madenciliği üzerindeki baskıyı arttırmasıyla birlikte hash oranı sıfır seviyelerinde görüldü. Kripto alım ve satımların yasaklandığı Çin’de yeraltı madencilik ise iyi bir şekilde devam etmektedir. Çin, İran’da elektriğin uygun olmasından dolayı ülkenin belirli alanlarında Çin’e ait yasal kripto para üretim alanları yer almaktadır.

CCAF tarafından yapılan açıklamada Çin yasaklarından sonra şebekeden bağımsız elektriğe erişim ve konum olarak dağınıklık, küçük düzeyde operasyonlar, yeraltı madenciler tarafından operasyonların gizlenmesi gibi durumların ortaya çıktığını ve gizli bir şekilde faaliyet gösterildiğini dile getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu