Emlakçı nasıl olunur ve seviye 5 emlakçı yetki belgesi hakkında bilgilendiriyoruz. Emlakçılık belgesi fiyatları ve seviye 5 emlak belgesi nasıl alınır, birlikte inceleyelim.

Emlakçı nasıl olunur, sorusu bu işin bir hayli gelişmesi ile sürekli sorulur hale geldi. Emlak sektörüne atılmak için şu yolları takip edebilirsiniz.

  1. 2019 yılı itibari ile emlakçı olmak isteyen kişilerin emlakçılık belgesine sahip olması gerekir.
  2. Bu emlakçılık belgesine sadece üniversite mezunu olan kişilerin girebileceği bir sınav ile başvuru yapılabilir.
  3. Bu belgeyle birlikte dükkan açma belgesi ile kısa sürede mesleğe başlamanız mümkündür.
  4. Mesleki yeterlilik sınavı yazılı sınav ve sözlü ve uygulamalı sınav olarak iki kısma ayrılır.

Emlakçı Nasıl Para Kazanır

Emlakçı nasıl para kazanır, konusunu sizlere aktarıyoruz. Emlak işi ile uğraşanların nasıl para kazandığını detaylı bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz.

Emlakçı nasıl para kazanır; emlakçılar herhangi bir daire, dükkan, arsa gibi taşınmazların satışlarında hem satıcıdan hemde alıcıdan %2 komisyon almaktadır.

Örneğin; 100.000 TL’lik bir satışta emlakçı %2 satıcıdan (2.000 TL) %2 alıcıdan komisyon alır ve toplamda %4 komisyon ile 4.000 TL kazanmış olur.

Emlakçı Ne Kadar Kazanır

Emlakçı ne kadar kazanır sorusu aylık yaptığı işe göre değişkenlik göstermektedir. Minimum 15.000 TL maksimum bandını söylemek doğru olmaz çünkü milyonluk satışlar yaptığında milyon kazanç sağlayabilirler.


Daha fazla ilgili içerik;


Emlakçı Belgesi Nasıl Alınır

Emlakçı belgesi nasıl alınır sorusu bu belgenin zorunlu halde olması ile bir hayli soruluyor. Bu belge için kişinin ilk olarak taşınmaz ticareti bilgi sistemi sitesine giriş yapmanız gerekir. Yetki belgesi kısmına girip kimlik bilgileriniz ile üyelik yapmanız gerekir. Kimlik bilgileriniz doğru olduktan sonra üyelik işlemi tamamlanır. Sonrasında emlakçı belgesine başvuru yapıp onaylanan, reddedilen ve bekletilen işlemler üzerinden takip sağlayabilirsiniz. İşlerinizin onayından sonra ilinizin bağlı olduğu ticaret müdürlüğüne giderek belgeniz sahip olmanız mümkündür.

Emlakçı Olmak İçin Gerekenler

Emlakçı olmak için gerekenler, 2023 yılı için dolandırıcılık oranının artması ile bazı belgeler gerekmeden bu iş yapılamaz hale geldi. Emlakçılık yapmak isteyen kişiler için emlak yeterlilik belgesi zorunlu hale getirilmiştir. Emlak yeterlilik belgesi ise 2 şekilde incelenir.

Bunun birincisi emlak danışmanı seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi ile emlakçılık mesleği için zorunludur. Bu belge ile kişi sadece emlakçı olabilir ve dükkan açma belgesi değildir. Bu türün ikincisi ise sorumlu emlak danışmanı seviye 5 mesleki yeterlilik belgesine sahip olarak emlakçı dükkanı açmanız mümkün hale gelir.

1 Comment

  1. Emlakçı olmak çok mantıklı bir iş ama bu devirde ev satabilen kişi kaldı mı merak ediyorum. 1.500.000 TL bir ev satışı yapsa adam 150.000 TL para kazanıyor. Ama iki ayda ev satışı yapamayabilir. Riskli