Son gelişmelerden sonra faiz artırımı bankaları nasıl etkiler sorusu en çok araştırılan konulardan biri oldu. Faiz artırımı konusu hakkında tüm merak edilenler…

Ülke ekonomisine önemli derecede faiz kararları etkili olur. Ülkemizde iki yıl boyunca faiz azaltma kararı alınırken son açıklamayla birlikte faiz artırım kararı alındı. Merkez Bankası faiz kararı dolar, altın ve borsayı etkilemeye başladı. Faiz artışı oldukça bankaların aldıkları borç para fiyatları da aynı oran da artmaya başlar. Kısacası faiz artırımı kredilerdeki faiz oranlarını da arttırır. Bu durum insanların daha az kredi kullanmasına yol açar. Şirketler ve işletmelerde bu durumdan etkilenerek gelecek dönemlerdeki üretimlerini kısmaya başlarlar. Peki bu durum nelere yol açabilir?

  • Üretim azaldıkça iş imkanları da azalmaya başlar.
  • İş imkanı azaldıkça daha az gelir kaynağı oluşur.
  • Daha az harcama yapıldığı için para kazanma oranları düşmeye başlar.
  • Ekonomik faaliyetler yavaşlamasıyla enflasyonun düşer.

Merkez Bankası Faiz Artırırsa Ne Olur

Merkez Bankası Faiz Artırırsa Ne Olur

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından faiz artırım kararı alındı. Faiz kararı altın ve dolar piyasasını ciddi derecede etkiledi. Uzmanlar ve ekonomistler tarafından faiz artış kararının enflasyonu düşürmesi bekleniyor. Kredilerin faiz oranları artış göstereceği için harcamaların düşmesi hedeflenir.

Piyasada talep azalmaya başladıkça tasarruf ön plana çıkmaya başlar. Tüketim azaldığı için kaynak bulmak kolay hale gelir. Kaynakların artışıyla birlikte Türk Lirasının değer kazanması sağlanır. Faiz artırım kararı ile sıcak para girişi artmaya başlar. Bu durumda iç piyasayı etkileyerek daha enflasyonu düşürmeye başlar.

Merkez Bankası Faiz Kararı Borsayı Nasıl Etkiler

Merkez Bankası tarafından alınan faiz artırım kararından sonra borsanın ciddi derecede etkilenmesi bekleniyor. Borsadaki hisseleri birçok etmen etki altına alır. Bu etmenlerden biri de faiz kararıdır.

Faiz artışı borsada bulunan şirketlerin elinde bulunan senetler için daha fazla faiz ödemesi anlamına gelir. Sermaye artışı daha pahalı olacağı için kar beklentileri bu durumdan etkilenerek düşmeye başlar. Faiz arttıkça yatırımcılar sabit menkullere daha fazla yatırım yapar. Çünkü sabit menkuller daha güvenilir hale gelir. Durum böyle olunca borsalar kötü yönlü etkilenir.