Favimol Nedir Ne İşe Yarar? Favimol İlaç Ne İçin Kullanılır?

Favimol Nasıl Kullanılır ve Favimol Faydaları hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Favimol Zararları işte detayları.

Favimol nasıl kullanılır ve Favimol ilaç etkili mi soruları akılları kurcalıyor. Favimol Korona virüs tedavisinde kullanılan antiviral bir ilaç. Virüs bazlı bir hastalık olduğu için antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilemiyor.

Antiviral ilaçlar hastalığın ilerlemesini durduruyor ve belirtilerini azaltıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilen, Favimol ile aynı etkiyi taşıyan ilaçlar listelenmiştir:

  • Favicovir
  • Raviran
  • Convolyn
  • Loquar
  • Favira
  • Favipiravir

Favimol Faydaları

Favimol, korona virüs bulaşan kişilere doktorları tarafından veriliyor. Favimol faydaları, virüsün gösterdiği boğucu öksürük, yüksek ateş gibi belirtileri azaltıyor. Hastaları önceden hastanede 11 gün yatmak orunda kalıyordu, bu ilaç sayesinde bu süre 4 güne kadar düştü.

İlacın en büyük faydası virüsün kendisini kopyalamasını engellemek ve bu sayede bulaşıcılığına ket vurmaktır.

Favimol faydaları

Favimol Zararları

Favimol korona virüs için tedavi niteliği taşısa da zararlı olabileceği durumlar mevcut. Hamile olan, hamilelik şüphesi olan kişilerde bebeğe zarar verir. Sperm içerisinde dağılan ilaç, kullanımından sonraki 7 gün boyunca korunmasız birleşme yaşanırsa oluşabilecek bebeğe zarar verebilir. Ayrıca çocuklarda kullanımı kesinlikle yasak olan Favimol zararları kullananın durumuna göre çok ya da az olabilir.

Mide, karaciğer ve bağırsak gibi organların üzerinde hafif yan etkisi tespit edilmiştir. Kalbinde rahatsızlık veya ritim bozukluğu olanlar üzerinde de yan etkileri olduğu gözlenmiştir. Lütfen doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Favimol Ne Zaman İçilmeli

Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ilacın kullanım süresi 5 gündür. İlacın her dozunun alınması arasında 12 saat süre bulunuyor. Favimol ne zaman içilmeli? İlk doz sabah 8, akşam 8 olmak üzere toplam 16 haptan oluşuyor. Tedaviyi takip eden günlerde ise sabah 3, akşam 3 tane olmak üzere 5 gün boyunca devam ediyor.

Favimol, yalnızca yeni veya yeniden ortaya çıkan virüslerin tedavisi için diğer antiviral ilaçlar işe yaramadığında kullanılır. İçerdiği tabletler çiğnenmeden ve ezilmeden kullanılmalıdır.

25°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Ambalajının içerisinde tutunuz. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçları kesinlikle kullanmayınız. Tarihi geçen veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız. Bakanlığın belirlediği ilaç toplama sistemlerine götürünüz.

Favimol Nedir Ne İşe Yarar? Favimol İlaç Ne İçin Kullanılır?

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥