Fed Faiz Kararı Ne Olur Yorumlar – Doları Nasıl Etkiler 2022

Fed faiz kararı ne olur yorumlar hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Fed faiz kararı borsayı nasıl etkiler 2022 işte detaylar.

FED faiz kararı ne olur yorumlar, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed Kurumu bugün yaptığı toplantı sonucuna göre politika faizini 0 – 0,25 Aralığında tuttu fakat varlık alımlarını iki kattan fazla azaltma kararını aldı. Amerika Merkez Bankası Fed kurumunun hazine varlıklarını 20 milyar dolara, mortgage menkul kıymetler alımını ise 10 milyar dolar indirme kararını kurulun 11-0 oy birliği ile alınarak hiç ret oyu çıkmadı.

FED üyeleri ise 2022 yılında toplamda 3 defa faiz artışı aynı şekilde 2023 yılında da aynı şekilde üç defa faiz artışı beklediklerini kaydettiler.

Kararın ardından basın mensuplarına röpotaj veren FED başkanı Powell,

‘’Faiz oranlarını tam istihdama ulaşana kadar sıfırda kalmasını beklediklerini kaydetti.’’

FED Faiz Kararı Borsayı Nasıl Etkiler 2022

Amerika Merkez Bankasının faiz kararı sabit tutma yönünde olduğundan dolayı doları çok büyük artışlara götürmeyeceği düşünülüyor. Bu yüzden borsasın yükseliş eğilimi devam etmesi beklenirken dolarda ki ani artışların sonucunda hisselerin dolar bazında aşırı derecede düşmesi de yabancı yatırımcı için bir fırsat doğruyor ve yabancı yatırımcının yaptığı alımlar sonucunda borsa yükseliş eğilimini korumaya devam ediyor.

TCBM’nin son zamanlarda aldığı faiz indirimi kararları da doların mevduat faizinde olan yatırımcıların da paralarını borsalarda değerlendirmesine yol açtı. Bütün bu sebeplere baktığımızda FED faiz kararı borsayı nasıl etkiler 2022 sorusunun cevabı olumlu etkiler olacaktır.

FED Faiz Kararı Bitcoini Nasıl Etkiler
FED Faiz Kararı Bitcoini Nasıl Etkiler

FED Faiz Kararı Bitcoini Nasıl Etkiler

FED faiz kararını heyecanla bekleyen bir kesim ise Bitcoin ve kripto para yatırımcıları oldu. FED faiz kararını 0 – 0,25 aralığında sabit tutma kararından sonra Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının enflasyon endişesi yaşamasına sebep olmakta.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’in bir önceki faiz kararı da sabit tutma olmuştu ve o dönem ABD’de tüketici fiyat endeksi 6,25 gibi düzeylere çıkınca Bitcoin tarihin en yüksek düzeyini test etmiş ve 70.000 dolar bandına kadar çıkmıştı. Bu yüzden FED’in verdiği faiz kararından sonra Bitcoinde satış gelme olasılığı çok düşük görülmektedir. FED faiz kararı Bitcoini nasıl etkiler sorusunun cevabı ise olumlu etkilemesi bekleniyor.

Faiz İndirimi Kredileri Nasıl Etkiler

Faiz Kararı Sonrası Konut Kredilerine Nasıl Yansır

Merkez Bankası Faiz Kararı Doları Nasıl Etkiler

Merkez Bankası Faiz Kararı Altını Nasıl Etkiler?

Akbank Vadeli Hesap Faiz Oranları

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu