Enflasyon oranlarının yükselmesi, son zamanların en yüksek faiz artırımları ile Amerikalılara verilen zarar gittikçe artmaktadır. Enflasyonu yok etmek için durgunluğun gerçekleşeceği yüksek bir ihtimal olarak görülmektedir. Amerikan Merkez Bankası haziran toplantısı ardından son zamanların en yüksek faiz artırımı kararı alarak enflasyon seviyesini düşürmeyi amaçlamıştır. Merkez bankaları ekonomiyi yavaşlatmak için bazı zamanlar ters bir hareketle karşı karşıya kalınabilir.

Hisse senetleri ve tahviller düşmeye devam ederken faturalar yükselmeye başladı. Emeklilik fonların azalmasıyla birlikte Amerikan halkı ekonomik olarak hiç bu kadar kötü seviyeye düşmediklerini dile getirmişlerdir. Amerikalı tüketicilerin nakit sıkıntısı çekmesi ve işsizlik seviyelerinin artmasıyla birlikte birçok kişi endişe duymaktadır. FED Başkanı tarafından 15 Haziran tarihinde gerçekleşen açıklamada yavaşlamanın bir işareti olmadığını dile getirdi. Farklı ekonomik modellerin sonucunda durgunluğun olası olmadığını açıklanmıştır.

Beyaz Saray gözünde felaketten kısa seviyelerde iki önemli gösterge çıktı. Yönetim petrol kazançları üstündeki beklenmeyen veri ve Çin tariflerinin kaldırılması, zor durumdaki evler için mücadelesini göstermek amacıyla düzeltmeler gerçekleştirmektedir. Yükselen fiyatların ardından seçim konusu önemli bir yer aldı. Ara seçim yaklaştıkça Amerikalıların durumlarının düzelmeyeceğini ve mutsuz olacakları düşünülmektedir. Ekonomi ara seçim gelene kadar resesyon durumuyla karşılaşmayabilir. Biden tarafından yapılan açıklamalarda ekonominin resesyondan kaçınacak kadar güçlü bir durumda olduğunu söylemektedir.

Öğrenci kredilerin de af olup olmayacağı Çin’e yönelik Trump tarifelerinin kaldırıp kaldırılmayacağı tartışmalara yol açmaktadır. Biden tarafından gelen açıklamada enflasyon katkıda bulunan ve Cumhuriyetçilere ekonomi hakkında bir konuşma kazandıran harekette bulunmayacağını söyledi.

  • Donald Trump başkanlığı konusunda Amerikalıları meşgul eden, oylarını nasıl kullanacaklarını şekillendirecek birçok etmen bulunmaktadır. 2024’te gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimine uzun bir süre bulunmakta ve Biden oyları çekmesi için daha uzun bir zaman bulunmaktadır.