Amerika Merkez Bankasının haziran ayındaki toplantısında 75 baz puan faiz artırımına gidildi. Yaklaşık olarak 30 yılın zirvesinde bir faiz artırımına giderek enflasyonun düşürülmesi hedeflenmiştir. FED tarafından alınan sert faiz artırımı sonrasında resesyon ve volatil ticarete olan endişeler artış göstermiştir. ABD ekonomisinin bu kararla yumuşak inişe gidip gitmeyeceği ise birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Enflasyon düşmediği sürece büyük hamlelerin devam edeceği düşünülenler arasındadır. FED kararı ile piyasalardaki düşüş artacak mı yoksa bir toparlanma sürecine girilecek mi? Bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız sizler için yazımızda derledik.

FED son zamanların en kötü enflasyonu ile karşı karşıya kalmışken elinden geleni yapacağına dair bazı umutlar vardır. Bazı kişiler enflasyonun gerilediğine dair iddialarda bulunmaktadır. S&P endeksi ayı piyasasında ve %22.2 gerilemiştir. Tahvil fonu yöneticisi Steve Bartolini tarafından yapılan açıklamada volatilite yüksek olmaya devam ederken yatırımcıların daha az risk alması gerektiğini söylemiştir.

Piyasalar Ne Zaman Düzelir?

Haziran toplantısında Amerika Merkez Bankasının aldığı faiz artırımı kararı ekonomik görünümde düşüş yaşattı. Analistler tarafından yapılan açıklamada ekonominin resesyona girerek sert iniş yapıp yapmayacağı ya da büyümenin yavaşlayarak yumuşak iniş olup olmaması konusunda tartışmalar devam etmektedir. Wells Fargo’da yer alan analistler durgunluk ihtimalinin yüksek olduğunu ve durgunluk oranlarının yükseleceğini dile getirmiştir. Peki durgunluk borsa için ne anlama gelir?

  • Düşüşte olan borsa için durgunluk çok fazla önem taşımamaktadır. Durgunluğun eşlik edeceği ayı piyasaları uzun ve dik eğilimine girerek %35 düşüş yaşamıştır. 2022 yılında sonunda resesyona girilmesi durumunda hisse senetlerindeki kazançların düşmesi yüksek ihtimal olarak görülmektedir.

Macro Intelligence kurucu ortağı ve başkanın yaptığı açıklamada riskli varlıkların olumlu olarak görülmediğini dile getirdi. İşsizlik artışı ile resesyon olasılığı oldukça yüksektir.