Fed Toplantı Tarihleri, yatırımcılar ve diğer ekonomik aktörler tarafından geleceğe yönelik planlama yapmak için kullanılır.

2024 Fed toplantı tarihleri sekiz farklı tarihte yapılacaktır. Bu toplantıların amacı ülke içerisindeki durumu değerlendirmek, ekonomi, para ve enflasyon hakkında kontrol ve bilgi sağlamaktır. Bu toplantıların tarihleri şu tarihler olarak belirlenmiştir;

  • 19-20 Mart,
  • 30 Nisan-1 Mayıs,
  • 11-12 Haziran,
  • 30-31 Temmuz,
  • 17-18 Eylül,
  • 6-7 Kasım
  • 17-18 Aralık

2024 Fed toplantılarında özellikle ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yürütülen para politikası hakkında önemli kararlar alınması açısından oldukça önemlidir.

Fed, Faiz Kararı Takvimi

Fed, faiz kararı takvimi, Fed’in toplantılarının tarihlerini ve bu toplantılarda faiz oranlarında bir değişiklik yapılıp yapılmayacağını belirten bir takvimdir. Bu takvim ekonomistler, finansal uzmanlar ve yatırımcılar için oldukça önemlidir çünkü faiz oranlarındaki değişimler bu toplantıda belirlenmektedir.

Fed yılda sekiz kez toplanmaktadır ve her toplantı sonrası faiz ve enflasyon oranlarını açıklamaktadır. Fed’in toplantılarına Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ev sahipliği yapar.

Yani yıl sonundaki faiz oranlarını belirlemek için yapılan bu toplantılar ekonomi ile ilgilenen herkes için oldukça önemlidir. Bu oranlar finansal piyasanın değişimi ve hareketlenmesinde oldukça büyük bir rol oynamaktadır.

Daha fazla FED içeriği;

Fed Toplantısı Ne Zaman?

Fed toplantısı ne zaman tüm ekonomi ilgilenenleri için oldukça merak edilen bir konudur. Toplantı sonuçları finansal piyasalarda dalgalanmalara neden olabilir. Bu nedenle Fed toplantıları oldukça önemli ve ciddidir. Her yıl sekiz kere yapılan bu toplantı tüm ekonomistlerin beklediği tarihlerdir.

Fed Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta?

Fed faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Yılda sekiz kere yapılan Fed toplantılarından bir sonraki Nisan ayının 25 ve 26’sı tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Fed toplantılarının ilk gününde FOMC üyeleri ekonomik verileri ve diğer konuları tartışırlar. İkinci gününde ise son kararlar alınır ve herhangi bir net açıklama yapmadan önce saat 14:00 civarında bir bidiri yayınlanır. Bu bildiride özet bilgiler verilir.

Fed Faiz Kararları genelde haftasonu bildirilmektedir. FOMC başkanı bir basın toplantısı düzenler ve bu basın toplantısınde Fed toplantısında alınan kararlar ile ilgili gelen soruları yanıtlar.