Gelir Yuvam Nedir (Yardım Başvuru Ekranı)

Maddi durumu olmayan ihtiyaç sahipleri tarafından araştırılan gelir yuvam yardım başvurusunu sizler için ele aldık.

Devlet tarafından yapılan tüm yardımları ve fırsatları Gelir Yuvam üzerinden öğrenebilirsiniz ancak Gelir Yuvam üzerinden yardım başvurusu gerçekleştiremezsiniz.

Yardım başvuruları genellikle e-devlet üzerinden başvurulmaktadır. E-devlet sistemine giriş yaparak karşınıza gelen formları eksiksiz bir şekilde doldurmanız halinde başvurunuz gerçekleşir. Alt gelir düzeyinde yer alan insanlar Türkiye Cumhuriyeti’nin sağladığı yardım başvurularına gelin birlikte bakalım.

Gelir Yuvam Nedir

Son zamanlarda birçok kişi tarafından gelir yuvam nedir sorusunun cevabı merak edilmektedir. Gelir yuvan maddi durumu olmayan kişiler için iş fırsatı ve devlet yardımları hakkında bilgi veren web sitesi olarak bilinmektedir. Devlet tarafından sağlanan yardımlar şu şekildedir;

Doğum Yardımı

2015 tarihinden sonra gerçekleşen doğumlar için devlet ödeme gerçekleştirir. Doğum yardımı için ödenen ücret 2023 yılında ilk çocuk için 300 TL olurken ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL ücret ödenmektedir. Başvuru yapmanız için şu adımları takip edin.

 • Turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu tıklayınız.
 • Sağ üst kısımda yer alan Yeni Başvuru seçeneğine tıklayarak başvurunuzu oluşturun.
 • Başvurunuz onaylandıktan sonra kayıtlı hesap bilginize ya da PTT’ye ödeme gerçekleşmektedir.

Gıda, Giyecek, İlaç, Yeni Doğan, Medikal, Kira Yardımı, Yakacak, Okul Yardımı

Maddi durumu olmayan aileler için özellikle Ramazan ayı ve Kurban Bayramı olmak üzere bir yıl boyunca gıda yardımı yapılmaktadır. SYD tarafından gerçekleşen gıda yardımına başvuru yapmanız için şu adımları takip ediniz.

 • Turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim tıklayınız.
 • Linke tıkladıktan sonra uygulamaya git ifadesini seçmeniz gerekir.
 • Uygulamaya gittikten sonra karşınıza gelen formu eksiksiz bir şekilde doldurun.
 • Sosyal yardım türlerinden birini seçerek başvurunuzu tamamlayın.
Gelir yuvam nedir
Gelir yuvam nedir

Elektrik Tüketim Desteği Yardım

İhtiyaç sahibi aileler için elektrik tüketim desteği programı başlatılmıştır. 1 ve 2 kişilik aileler için 75 kWh, 3 kişilik aileler için 100 kWh, 4 kişilik aile için 125 KWh, 5 kişilik aileler içinde 150 kWh karşılığı verilmemektedir. Bu program için aranan şartlardan biri kronik bir hastalık yüzünden cihaz kullanılması gerekir. Peki başvuru için yapılması gerekenler nelerdir?

 • Bu programa katılmak için herhangi kuruma başvuru gerekmez. Bu programa hak sahibi olan kişiler elektrik faturası ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacaktır.
   

Gelir Yuvam 7200 TL

Gelir Yuvam 7200 TL yardımın ne olduğunu ve başvurunun nasıl gerçekleşeceğini birçok kişi merak etmiştir. Aile Destek programı ile bilinen ve 2022 Haziran tarihinde başlayan bu yardım projesinin tüm detaylarını açıklıyoruz.

Haziran ayından Mayıs 2023 tarihinde kadar devlet ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunacaktır. Aylık gelirin kişi başına düşen miktarı hesaplanarak ödenecek ücretler değişmektedir. Eğer aylık geliriniz hane içinde yaşayan kişi sayısına böldüğünüz zaman;

 • 450 TL ve altında bir rakam çıkıyorsa 600 TL
 • 450 TL ile 911 TL arasında ise 550 TL,
 • 911 TL İLE 1372 TL arasında ise 500 TL,
 • 1372 TL ile 1833 TL arasında ise 450 TL yardım parası alabilirsiniz.

Aylık olarak 600 TL alan bir ailenin bir yıl içinde devletten alacağı yardım parası 7200 TL olmaktadır. Bu Aile destek programına katılmak için Türk vatandaşı olması, sicilin temiz olması ve 18 yaş üstünde olması gerekmektedir. Peki bu yardıma başvuru nasıl gerçekleşir?

Sosyal yardım başvuru
Sosyal yardım başvuru 1
Sosyal yardım başvuru 2
Sosyal yardım başvuru 3

Gelir Yuvam Başvuru Nasıl Yapılır

Gelir yuvan başvuru nasıl yapılır sorusunun yanıtını bilmiyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Devlet maddi durumu olmayan aileler için belirli zamanlarda yardım programı düzenlemektedir. Devlet tarafından düzenlenen yardımlardan biri Aile Destek programıdır. Aile destek programına başvuru gerçekleştirerek aylık olarak 600 TL ile 450 TL arasında destek alabilirsiniz.

Başvuru gerçekleştirmeniz için e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekir. E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama kısmına Sosyal Yardım Başvuru Hizmetleri yazın. Karşınıza gelen seçeneğe tıklayın ve başvurunuzu gerçekleştirin.

Sosyal yardımlar ve başvuruları hakkında düşüncelerinizi, sorunlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥