Gesi Bağları Sözleri ve Hikayesi

Gesi bağları sözleri ve hikayesi hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Gesi bağları türküsü hikayesi ve gesi bağları hikayesi özet işte detaylar

Gesi Bağları sözleri ve hikayesi ile hem söyleyeni hem de dinleyeni acıya boğan Anadolu türkülerinden biridir. Kimsesiz kalan bir gelin kızın anne hasreti ve kaynanasından çektiği eziyetler sonucu ortaya çıktığı inanılan bir türküdür.

Gesi ilçesinde annesinden uzakta kalan bir gelin kızın hikayesini anlatan türkünün hikayesinde evlat sevgisinin bile anne hasretinin önüne geçemediği görülmektedir. Gesi Bağları sözleri ve hikayesinin detaylarını yazımızda derledik.

Aşk Şiirleri

Gesi Bağları Türküsü Hikayesi

Gesi içerisinde bağlar olan ve bağları ile ünlü olan bir ilçedir. Kayseri’ye yaklaşık 20 kilometre kadar mesafededir. Türkünün adını Gesi Bağları yapan faktör ise Gesi’nin bağlarında anne hasreti çeken bir gelinin öyküsünü anlatıyor olmasıdır.

Bir kız uzun zaman önce Kayseri merkezde yaşarken babası tarafından Gesi ilçesinde yaşayan bir adama gelin verilmiştir. Bu adam annesi ile birlikte yaşamaktadır. Babası yıllar önce vefat ettiğinden annesi ile hayat sürmüştür.

Gesi’de kaynanası ve eşi ile yaşamaya başlayan genç gelin annesine sürekli özlem duyar. Ancak annesine ulaşamaz. Eşi onunla ilgilenmez. Kaynanası ise sürekli ona zarar verir. Kaynanasından gördüğü eziyetler bir kenara dursun eşinin ilgisizliği onu daha da mahsunlaştırmıştır. Sonunda annesine gitmek üzere kaçmaya karar verir. Hikayenin kalanı ise başından çok daha üzücü… 

YouTube video
Gesi Bağları Sözleri ve Hikayesi

Gesi Bağları Hikayesi Özet

Gesi Bağları hikayesi özetle Kayseri merkezden Gesi ilçesine gelin giden bir kızın anne hasretini konu almaktadır. Gesi ilçesinden bir adam ile evlendirilen gelin ilk günden bu yana annesine sürekli hasret duyar. Öyle ki o zamanlarda ulaşım sıkıntısı olduğundan ailesi ile görüşemez. Eşi de oldukça gamsız ve ilgisiz bir adamdır.

Eşinden asla ilgi görmeyen gelin kız aynı zamanda kaynanasından da sürekli kötülük görür. Bunca zorluğun içerisinde gelinin bir çocuğu olur. Sürekli çocuğu ile ilgilense de annesine olan hasretini bir türlü aklından çıkaramaz. Annesine gitmek için kaçmaya karar verir. Ertesi günü ise acı bir haber alır. Annesi vefat etmiştir.

Annesinin hayatını kaybettiğini öğrenen gelin gidecek başka bir kapısı olmadığını fark eder. Hem annesine olan özleminden hem de içinde bulunduğu eziyet dolu hayattan olsa gerek Gesi ilçesinin meşhur bağları arasında dolaşırken Gesi bağları türküsünü söyler. Türkünün hikayesi acı doludur.

Gesi Bağları Sözleri Kime Ait
Gesi Bağları Sözleri Kime Ait

Gesi Bağları Sözleri Kime Ait

Gesi Bağları sözleri Muzaffer Sarısözen tarafından oluşturulmuştur. Türküye konu olan Gesi ise Kayseri’nin bir ilçesidir. Gesi Bağları türküsünü geçmişten bu yana birçok sanatçı seslendirmiştir. Ancak ilk kez seslendirilmesinden bu yana Selda Bağcan ve Barış Manço tarafından yapılan seslendirmeleri ile hatırda kalmaktadır. Gesi Bağları türküsünün sözleri;

Gesi Bağlarında dolanıyorum

Yitirdiğim yarimi aman aranıyorum

Bir çift selamına güveniyorum

Gel otur yanıma hallerimi söyleyeyim

Halimden bilmiyor ben o yari neyleyeyim

Gesi Bağlarından gelsin geçilsin

Kurulsun masalar rakı konyak içilsin

Herkes sevdiğini alsın seçilsin

Atma anam atma şu dağların ardına

Kimseler yanmasın anam yansın derdime

Gesi Bağlarında üç top gülüm var

Hey Allah’tan korkmaz sana bana ölüm var

Ölüm varsa şu dünyada zulüm var

Gel otur yanıma hallerimi söyleyeyim

Halimden bilmiyor ben o yari neyleyeyim

Özdemir Asaf Şiirleri

İyi Geceler Mesajı Sevgiliye

Sen Yanmazsan Ben Yanmazsam Nasıl Çıkar Karanlıklar Aydınlığa

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu