Göğüs Ucu Olmayan Anneler Nasıl Emzirir, Annelerin Onayı İle

Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir? Yeni anne olmuş veya anne adayı olan ve meme ucu pek olmayan kişiler için hazırlamış olduğumuz bu makalede test edilmiş ve anneler tarafından onaylanmış bilgiler yer almaktadır.

Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir, her canlının uzuvları farklılık gösterirken annelerin bebeklerini emzirdiği göğüs uçları da değişiklik göstermektedir. Kadınların bazıların iri göğüsle iri meme uçlarına sahipken bazıları düz veya içeri doğru dönük olabiliyor. Bu gibi durumlarda bebeği olan annelerin de emzirmede zorluk çektiğini biliyoruz.

Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir, annelerin onayı i̇le
Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir

Bebekler açısından annenin önemi büyük. Doğumundan itibaren büyümesi ve gelişimi için anne sütü bebeklerin ana besin maddesi. Özellikle ilk doğumdan itibaren emzirme devresinin zorlu geçtiğinden bebeklerde sarılı gibi rahatsızlık oluşuyor. Şekeri düşen bebekler daha çok uyuma ihtiyacı duyarken beraberinde de kilo kaybı, dehidrasyon gibi bağışıklığını etkileyen hususlar geliyor. Emzirilemeyen bebekler anne sütünü bırakarak mamayla büyümeye başlayabiliyor. Bu daha çok meme ucu içeriye dönük olduğundan dolayı emziremeyen annelerin bebeklerinde yaşanıyor.

Kadınlardaki meme uçları doğum ile hamilelikten kaynaklanan bir husus olabilirken bazılarında da genetik olarak yaşanan bir husus. Annelerin bu aşamada büyük tedirginlik yaşadığını söylemek mümkün. Fakat annenin göstereceği sabır zamanla düz meme uçlu annelerinde emzirebileceğini örnekleriyle gösteriyor.

Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir, annelerin onayı i̇le
C tutma şekliyle meme ucunu çıkarma

C Tutma Şekliyle Meme Ucunu Çıkarma

Ucu düz bir memeye sahipseniz C tutuma şekliyle deneme yapabilirsiniz. Anne kendi göğsünü dört parmağı altta baş parmağı yukarı bakacak şekilde tutarak biraz sıkması ve kavramasıyla içe dönük olan meme ucu dışarıya doğru çıkarılabilir. Bu çıkan ucu alan bebek zaman içerisinde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkan meme ucu ile daha rahat emebiliyor.

Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir, annelerin onayı i̇le
V sıkıştırma yöntemiyle meme ucu çıkarma

V Sıkıştırma Yöntemiyle Meme Ucu Çıkarma

Diğer bir seçenekte işaret ve orta parmağın arasına göğüs ucunu almanız ve öne doğru esneterek V halini alan parmaklarınızın arasından bebeğinizi emzirme yoluna gitmenizdir.

Piyasada göğüs uçlarından dolayı emzirme problemi yaşayan anneler için bazı aparatlarda satılmaktadır. Bu aparatlar annelere özel tasarlanmıştır ve meme ucunu dışarıya çıkarma için kolay yollar sunmaktadır.

Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir, annelerin onayı i̇le
Silikon uç i̇le emzirme nasıl kullanılır

Silikon Uç İle Emzirme Nasıl Kullanılır

Bazı anneler bebeğini daha rahat emzirebilmek için göğüs ucu koruyucusu olarak ta kullanılan silikon meme uçlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Bu meme uçları bir eczaneden yada internetten alınabiliyor. Meme ucuna takılan silikon ile annenin hem meme ucu korunuyor hem de bebeğinizin daha rahat emzirilmesine yardımcı oluyor.

İlk emzirme esnasında bebekler nasıl emeceklerini bilemezler. Bu anlamda bebeğinizi emzirmeden önce ağzına birkaç damla süt damlatmanız onun açlık hissi ile meme ucunu emmeye başlaması ile de sorun giderilebilir. Bu deneme aslında annelerin genel olarak doyurmadan önce de sürekli yaptıkları aşamalardan biridir.

Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir, annelerin onayı i̇le
Göğüs ucu neden olmaz

Göğüs Ucu Neden Olmaz

Kadınlarda fiziksel olarak uzuvlar değişiklik göstermektedir. Nasıl her iki bayanın boyu, burnu ve kulakları aynı değilse göğüsleri de farklı olabiliyor. Burada göğüslerin büyüklüğünden ziyade bazılarının uç kısmı düzken bazıları da ise içe doğru olan meme uçları olabiliyor. Göğüslerdeki bu değişiklik kadının hamile kalması ile fiziksel değişiklikten de olabilirken bazıları genetik olarak bu şekilde gelişiyor.

Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir, annelerin onayı i̇le
Memenin ucu nasıl çıkarılır doğal yollarla

Memenin Ucu Nasıl Çıkarılır Doğal Yollarla

Kadınların meme uçlarını çıkarması fiziksel olarak yaptıkları manuel masajlar eşliğinde yapılabilir. Burada uç kısmını farklı şekillerde sıktırarak memenin öne doğru esnetilmesi çalışmaları bir süre sonra sonuç vermeye başlara. Çıkan meme ucu ile de bebekler emzirilmeye başlanır. Bebek emzirmeye başlaması ile bu uç biraz daha uzar. Bu da doğal yolla nasıl çıkarılacağının göstergesidir.

Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir, annelerin onayı i̇le
Hoffman egzersizi

Hoffman Egzersizi

Bu egzersiz sizlere yabancı gelebilir. Ancak memenizin baş parmaklarınızla uç kısmını iki yana açarken işaret parmaklarınız ile uç kısmını ileri doğru ittirme hareketine Hoffman Egzersizi denilmektedir. Yapacağınız bu hareketler ile de göğüs uçlarınız öne doğru çıkmış olacaktır.

Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir, annelerin onayı i̇le
Memenin ucu ne zaman çıkar

Memenin ucu ne zaman çıkar

Memenin ucu yaptığınız egzersiz ve hareketler ile çıkar ve emzirme sonrası tekrar eski halini alır. Bu sebeple her emzirmeden önce memenizin ucunu çıkarmak zorunda kalırsınız. Kelepçe yöntemi denilen hareketler e memenin ucu çıkarılır.

Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirir, annelerin onayı i̇le
Memenin ucu nasıl çıkarılır

Memenin Ucu Nasıl Çıkarılır

İçe doğru dönük olan ve düz memenin ucunun çıkarılabilmesi elinizle yapacağınız gerdirme ve ucunu ileri doğru iteleme yöntemleri belirginlik kazanır. Bebeğin emzirmeye başlaması ile göğüs ucunun daha ileri doğru çıktığı görülür. Bebeğin emme hareketlerinde olduğu gibi egzersiz hareketlerini parmaklarınızla göğsünüze uyguladığınız zamanlarda bu sorununuz da ortadan kalkmış olur.

5 Aylık Bebek Ek Gıda Tarifleri

Spastik Bebek Hareketler Neler? Beyinsel Gerinme ve El Oynatma

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥