Halka Arz Olacak Şirketler haftalık olarak güncellenmektedir. Yatırımcılar tarafından halka arz takvimi en popüler gündemde yer almaktadır. Halk arzın amacı, nedir ve hisseler hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Borsa İstanbul’da halka arz edilecek şirketler şunlardır:

  • Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT): Tarım teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirket, 12-13 Aralık 2023 tarihlerinde talep toplayacak.
  • Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş. (EKOS): Elektrik dağıtım ve perakende satış alanında faaliyet gösteren şirket, 12-13 Aralık 2023 tarihlerinde talep toplayacak.
  • 1000 Yatırımlar Holding A.Ş. (BINHO): Yatırım holdingi olarak faaliyet gösteren şirket, 12-13 Aralık 2023 tarihlerinde talep toplayacak.

Halka arz denilen kavram hisse senetlerinin satışa çıktığının ilan edildiği işlemlerden biridir. Finansman kaynağı, likidite ve tanıtımı gerçekleştirmek için halka kendilerini açarlar. Yatırımcılar da şirketlerden ufak pay almak için halka arz işlemini gerçekleştirebilirler. Ancak bu işlem halka arz takvimleri arasında gerçekleşebilirler. Bu zamana kadar yapılan halka arz olan şirketler ve tarihlerini sizler için ele aldık.

SPK Halka Arz Edilecek Şirketler

SPK Halka Arz Edilecek Şirketler

SPK halka arz edilecek şirketler, halka arz edilmesi beklenen birçok şirket vardır. 2023 yılında halka arz olup işlem görmeye başlayan birçok farklı şirket vardır. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından halka arz olması beklenen şirketleri şu şekilde sıralayabiliriz; 

UnvanıHalka Açıklık
Cem Zeytin A.Ş%35
Kuzey Boru A.Ş%24
Gıpta Gıda A.Ş%30
Tarkim Bitki Koruma A.Ş%20
Sur Tatil Evleri Gayrimenkul A.Ş%18
Tureks Turunç Madencilik A.Ş%21
DMR Unlu Mamüller Üretim A.Ş%31
Penti Tekstil A.Ş%35
Büyük Hekimoğulları Gıda A.Ş%25
Reeder Teknoloji San. ve Tic. A.Ş%25

Daha fazla ilgili içerik;


Halka Arz Nedir – Şartları Nelerdir

Halka Arz Nedir Şartları Nelerdir

Halka arz nedir ve şartları nelerdir, hisse senetlerinin satışa çıkarıldığın ilan edilmesine halka arz adı verilmektedir. Yatırımcılar halka arz tarihlerinde hissedar olmak isterlerse işlemlerini gerçekleştirebilirler. Yatırımcılar şirketlerden küçük pay almaktadırlar. Şirketlerin halka arz işleminin gerçekleştirmesinin birçok farklı nedeni vardır. Büyümek ve tanınmak için halka arz yöntemi kullanılır. Peki halka arz talebinde bulunmak için hangi şartları taşımanız gerekir; 

  • Halka arz işlemi gerçekleşmesi için aracı bir kurumla sözleşme imzalanması gerekir.  
  • Sözleşme imzalandıktan sonra SPK ile tekrardan bir anlaşma gerçekleşir.  
  • Şirketin hissesini almadan önce şirketin verilerinin incelenmesi gerekir. 
  • Bu adımları gerçekleştiren kişiler halka arz işlemini kolayca gerçekleştirebilirler.  

Hangi şirketler halka arz edilebilir?

Halka arz, bir şirketin hisselerini halka satarak sermaye artırması işlemidir. Bu nedenle, halka arz olmak isteyen şirketlerin öncelikle sermaye artırımına ihtiyaç duyması gerekir. Ayrıca, şirketlerin kamuya açık şirket olma şartlarına da uyması gerekir. Bu şartlar, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından belirlenir.

BATI EGE halka arz kaç lot verir?

BATI EGE Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., 12-13 Aralık 2023 tarihlerinde halka arz edilecek bir gayrimenkul yatırım ortaklığıdır. Şirket, 50 milyon adet hisse senedi ihraç edecek ve her bir hisse senedi fiyatı 10 TL olarak belirlenmiştir.
BATI EGE halka arzında, her yatırımcı en az 100 adet hisse senedi alabilir. Bu nedenle, BATI EGE halka arzında 5 lot verilir.

Halka arz olacak şirketler nasıl alınır?

Halka arz olacak şirketler, Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri gibi satın alınabilir. Halka arz edilecek şirketlerin hisse senetleri, halka arzın yapıldığı tarihlerde talep toplama yöntemiyle satılır. Talep toplama işlemi, aracı kurum aracılığıyla gerçekleştirilir.
Halka arz olacak bir şirkete yatırım yapmak için öncelikle bir aracı kuruma hesap açmanız gerekir. Ardından, aracı kurum aracılığıyla halka arz edilecek şirkete talep verebilirsiniz.

Sekeryatirim halka arz kac lot verir?

Sekeryatirim Holding A.Ş., 12-13 Aralık 2023 tarihlerinde halka arz edilecek bir holding şirketidir. Şirket, 100 milyon adet hisse senedi ihraç edecek ve her bir hisse senedi fiyatı 10 TL olarak belirlenmiştir.